Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: wysokość składek ZUS przy 1/4 etatu

wiwan / 2011-06-17 12:54
Ok. rozumiem. Zatem na koniec zwracam uwagę, że proporocjonalne obliczanie składek ( z powodu powstania tytułu w trakcie miesiąca ) dotyczy tylko tych, których podstawa jest deklarowana ( prowadzących DG i współpracowników ). Na etacie- bez względu na dzień miesiąca zatrudnienia- składki nalicza się od rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia, które owszem jakoś tam jest proprcjonalne do wynagrodzenia z umowy.

Re: podatek sankcyjny od pożyczki

wiwan / 2011-06-18 11:40
20% stawka podatku PCC zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o PCC:
##5. Stawka podatku wynosi 20 %, jeżeli przed organem
podatkowym lub organem kontroli skarbowej
w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego,
kontroli podatkowej lub postępowania
kontrolnego:
1) podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki,
depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia
użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany,
a należny podatek od tych czynności nie został
zapłacony;
2) biorący pożyczkę, o którym mowa w art. 9 pkt 10
lit. b*, powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki,
a nie spełnił warunku udokumentowania
otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy, albo
jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę
oszczędnościowo-kredytową lub przekazem
pocztowym.

* chodzi o pożyczkę w ramach najbliższej rodziny tj. tzw. zerowej gr. podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Re: podatek sankcyjny od pożyczki

wiwan / 2011-06-19 12:16
Fakt, ten zapis pojawił się w obszernej noweli z dnia 16 listopada 2006 r. Wcześniej ustawa o PCC o sankcjach milczała.
W takim razie ma więc zastosowanie "uniwersalny" zapis art. 54 § 1 Kodeksu karnego skarbowego

„podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie” (zgodnie z § 2 i 3 „jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”

Z tym, że w sytuacji tej dotyczy on obu stron- tj. pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, bo przed nowelą ustawa obciążała podatkiem solidarnie obie strony umowy ( art. 4 ).

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-06-20 11:01
Nie ma znaczenia, że z KRUS-u, bo jeśli o uprawnienia- ustawa "krusowa"( art. 29 )odsyła wprost do ustawy "zusowej" ( art. 68 ).

W związku z tym- Pani prawo do r.r. będzie trwać do dnia 25 urodzin. Nie będzie renta przysługiwać za okres od obrony do wpisu na 1 rok studiów wieczorowych.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-06-20 11:15
Samobójstwo jako przyczyna śmierci nie wpływa na prawo do r.rodzinnej.
Pani syn jest uprawniony, o ile historia ubezpieczeniowa męża jest odpowiednia.
Jeśli tak- syn będzie miał to prawo do ukończenia 25 roku życia pod warunkiem kontynuwania nauki studiów, lub nawet dłużej- do końca roku akademickiego, jeśli będzie to programowo ostatni rok studiów i przypadną w jego czasie te 25 urodziny. Pani nie jest i nie będzie uprawniona, chyba, że alimenty były zasądzone.

Wymogi jakie musiał spełnić zmarły w dniu śmierci precyzują art. 65 i 57 i 58 ustawy emerytalnej.
Jeśli zmarły normalnie pracował to na 90% te warunki spełnił.

Natomiast będzie Pani miała duży problem z wystąpieniem w imieniu syna o r.r.- bo podejrzewam, że trudno będzie dotrzeć do obecnej rodziny zmarłego, rodziców- by złożyć wniosek trzeba przedstawić dokumenty jak do emerytury- zaświadczenia, świadectwa pracy itd.
Chyba, że uczyni to aktualna rodzina...wtedy oznacza to zdecydowanie niższe świadczenie dla Pani syna- rentę będzie musiał dzielić np. z obecną wdową, i/lub przyrodnim rodzeństwem....

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-06-20 18:35
Podjęcie zarobkowania przez uprawnionego do r.rodzinnej nie pozbawia go prawa do niej, ale dalsza wypłata świadczenia jest uzależniona od uzyskiwanych z tego zatrudnienia przychodów.
Przekroczenie przez nie limitu 70% przeciętnego wynagrodzenia powoduje obniżenie kwoty renty, a 130 %- zawieszenie wypłaty.
W decyzji rentowej masz pouczenie o obowiązku zawiadamiania ZUS o rozpoczęciu uzyskiwania przychodów i spodziewanej ich wysokości, a potem po każdym roku rozliczania z ZUS-em renty i tych przychodów.

Te limity są co 3 miesiące ogłaszane przez GUS i ZUS. Obecne ( na czerwiec-sierpień ) wynoszą odpowiednio 2426,50 zł i 4506,30 zł brutto/mc.

Ustawa mówi o przychodach podlegających składkom społecznym. Więc w praktyce tylko umowa o dzieło bez względu na kwotę byłaby bez wpływu na pobieranie r.r. ORAZ w Twoim przypadku- umowa zlecenie- bo w przypadku zleceniobiorcy będącego uczniem/studentem do 26 roku życia umowa ww ub. nie podlega obowiązkowo.
Zatem jeśli etat- to do 2426,5 brutto, jeśli większe wynagrodzenie- to umowa cywilno-prawna. Wtedy r.r. pozostanie wypłacana bez zmian.

Podstawa- art.103 do 105 ustawy emerytalnej oraz art.6 ustawy o syst. ub. społecznych

Re: Jak skorzystac z ulgi meldunkowej?

wiwan / 2011-06-21 10:32
Tak. Wystarczy. Ustawodawca mówił ( przepis nie dotyczy już nabyć od 2009 r.) jedynie o 12 miesiącach zameldowania przed zbyciem. Nieważne kiedy, ani nawet to, czy było to zameldowanie ciągłe.
Pozostanie jeszcze kwestia odpowiedniego zgłoszenia skorzystania z ulgi w razie sprzedaży.

Tu jeszcze artykuły:

1.http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/ulga;meldunkowa,10,0,445450.html

2.http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/ulga;meldunkowa,164,0,323748.html

Oczywiście też, na zasadach które od lat się nie zmieniły, mieszkanie to może być sprzedane bezpodatkowo po 31.12.2013 r. bez względu na zameldowanie.

Re: co robić wysłałam pit, a on nie dotarł

wiwan / 2011-06-21 10:37
W tak ważnych sprawach przede wszystkim nie korzysta się z przesyłek nierejestrowanych. Nie tylko na Poczcie Polskiej, również na każdej innej nawet tak zacnej jak brytyjska czy niemiecka. Choćby po to, by mieć potwierdzenie dla US, że z obowiązku wywiązano się w ogóle / w terminie.
Więc jeśli w tej sytuacji był t zwykły list, to 'wina' podatnika jest nawet większa niż PP.

Re: umowa użyczenia mieszkania

wiwan / 2011-06-21 15:51
A proszę bardzo, z 5 do wyboru ( pod koniec listy ):

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/wlasnosc,80,wzory_dokumentow.html

Re: zmiana stawki wynagrodzenia

wiwan / 2011-06-21 15:58
Oczywiście, że tak- zmiana wynagrodzenia wymaga aneksowania umowy o pracę, zatem zgody pracownika. Gdy tej zgody nie ma, pracodawca może to uczynić wypowiedzeniem zmieniającym (warunki płacy i/lub pracy), które podlega takim samy regulacjom jak wypowiedzenie (zupełne) umowy o pracę- a więc z odpowiednim dla stażu i rodzaju umowy okresem wypowiedzenia.

Re: odszkodowanie za nieudany urlop

wiwan / 2011-06-21 16:04
Bardzo mocnym argumentem jest zgłoszenie tego od razu rezydentowi biura na miejscu i uzyskanie jego pisemnego potwierdzenia stwierdzonych nieprawidłowości. inna rzecz, że często udaje się od razu, na miejscu w takiej sytuacji wymienić pokój, czy hotel, co chyba jest korzystniejsze niż zepsuty wypoczynek o odszkodowanie za kilka miesięcy w kraju.

Re: ile trwa urlop ojcowski?

wiwan / 2011-06-21 19:20
Drodzy forumowicze- otwierajcie wątki w...wątkach- dzięki temu widać,czy na zadane pytanie odpowiedź została udzielona.
W tym padła już dwukrotnie wyczerpująca odpowiedź 'szklarka' adekwatna do zdawkowości (braku szczegółów) zadanego przez 'miskk'a pytania, mówiąca o tym, że jest kilka rodzajów tego urlopu.
Inaczej -powstaje chaos informacyjny.

Od siebie dodam, że rozwiązaniem tej sytuacji może być najnormalniej urlop wychowawczy, na który może pójść ojciec dziecka, nawet na 3 lata, o ile ma min. 6 miesięcy stażu pracowniczego zgodnie z art.186 Kodeksu Pracy.

Re: pieczątka

wiwan / 2011-06-21 19:48
Tu jasno o tym:

http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzaniep/artykul/jakie;informacje;na;pieczatce;papierze;czy;www,153,0,221337.html

Re: pozbycie się współwłaściciela

wiwan / 2011-06-21 20:15
Nie, forma notarialna nie jest wymagana.
Wystarczy umowa nieodpłatnego zniesienia współwłasności.
Niestety w sensie podatkowym niesie ona konsekwencje dla Pani jak darowizna o wartości równej wartości przekazywanego udziału. Tu jak rozumiem 50%.
Partner w rozumieniu ustawy o spadkach i darowzinach to III grupa podatkowa, czekałby więc Panią podatek wg. tej skali:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Kwota wolna dla III gr. to 4’902 zł

Re: jak można zrzec się spadku z długami?

wiwan / 2011-06-22 10:24
Nie do końca dla mnie jasne, czy spadkodawca żyje.
1. Jeśli tak- dokonuje się notarialnego zrzeczenia spadku jako umowy ze spadkodawcą. Jest dowolność uregulowania czy zrzeczenie się ma dotyczyć tylko Pana, czy również Pana spadkobierców.
2. Jeśli nie- na zrzeczenie się jest za późno. W ciągu 6 miesięcy od dnia kiedy dowiedział się Pan, że jest spadkobiercą może Pan notarialnie lub w swoim sądzie rejonowym spadek ODRZUCIĆ.
Tu wzór:
http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/oswiadczenie;o;odrzuceniu;spadku,10002,7047,dokument.html

Najnowsze wpisy