Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

wiwan / 2011-07-05 13:38
Na początek uściślijmy jaki płaci Pani podatek- na zasadach ogólnych, czyli wg. skali, a nie ryczałtowy ? Bo wpisała się Pani w wątek "ryczałtowy".
Jeśli na z. ogólnych to- podatek dotyczy Dochodu, a więc Przychodu za dany miesiąc pomniejszonego o Koszty- czyli w Pani przypadku przede wszystkim składek społecznych ZUS zapłaconych w tym miesiącu.

Sposób wpłacania zaliczek definiuje tu art. 44 ustawy o PIT, konkretnie ust. 1 i 3 .
Czyli dopiero od miesiąca, w którym Dochód przekroczy 3091 zł. Za kolejne miesiące zaliczkę ustala się od łącznego dochodu od początku roku, pomniejsza ją o łączną zaliczkę już od początku roku zapłaconą.
Czyli np. zaliczka za sierpień będzie wynosiła tyle ile podatek obliczony wg. skali za 8 miesięcy- czyli z dochodów styczeń- sierpień pomniejszony o sumę zaliczek łącznie wpłaconych od stycznia.

Zaliczkę oczywiście pomniejsza się 0 7,75% z 9procentowej składki zdrowotnej.

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html

Re: Oszczędności a gra na giełdzie

wiwan / 2011-07-05 14:45
Z tych pieniędzy - NIE, z dochodu jaki przyniesie ich zainwestowanie- TAK.
Będzie to zryczałtowany 19% podatek od dochodów kapitałowych- popularne "belkowe". Tym różniące się od tego podatku pobieranego od lokat przez banki, że biuro maklerskie nie jest jego płatnikiem, trzeba go rozliczyć na koniec roku na PIT- 38 ( termin jak zwykły PIT dochodowy ), oraz tym, że można uwzględnić koszty inwestycji- np. opłatę roczną za prowadzenie rachunku maklerskiego oraz tym, że stratę można rozliczyć przez kolejne 5 lat.
Biuro wystawia na koniec roku PIT -8c.

Re: Fundusz emerytalny

wiwan / 2011-07-06 11:25
To, że już nie pracujesz niczego nie zmienia. Z chwilą ( 7 dni )powstania tytułu do ubezpieczenia emerytalnego, nieważne czy obowiązkowego czy dobrowolnego miałaś ustawowy obowiązek wybrania OFE ( art. 39 ust.1 ustawy o syst.ub.społ.). Nawet gdy została odprowadzona tylko jednomiesięczna składka ZUS ma obowiązek jej część ( wtedy 7,3% z 19,52% ) odprowadzić do OFE.
W związku z niewybraniem OFE- dojdzie do losowania zgodnie z dalszymi zapisami ww 39 art.
Na szybko możesz teraz podpisać umowę z dowolnym OFE, losowanie jest 10 lipca. Nawet przez internet. Z właściwym nr dowodu oczywiście. Tu zestawienie:

http://www.money.pl/emerytury/

a na tym subforum opinie o nich.
Jeśli zdajesz się na losowanie- wyjaśnij w ZUS mylny numer dowodu.

Re: pracujace dziecko, a ulga podatkowa

wiwan / 2011-07-06 11:45
Nie zaoferowane, ale osiągane. Nie można, tylko traci się z mocy ustawy. I nie tylko dzieła, ale i innych dochodów opodatkowanych wg. skali (poza r. rodzinną) oraz kapitałowych.
Chodzi o
1. ulgę podatkową tzw. prorodzinną z art. 27 f, oraz
2. preferencję podatkową tzw. samotnego rodzica/ wspólne rozliczenie z dzieckiem z art. 6 ust. 4 i dalszych
ustawy o PIT.

Re: Zameldowanie tymczasowe

wiwan / 2011-07-06 11:49
Nie. Tylko zmiana zameldowania stałego powoduje zmianę dowodu osobistego.

Re: Badania okresowe-czy liczą się jako dni przepracowane?

wiwan / 2011-07-06 12:07
Tak, jeśli piątek jest pierwszym lub kolejnym dniem pracy zgodnie z podpisaną umową. Jeśli umowa rozpoczyna się 9 lipca lub później- NIE.
Co do zasady badania wstępne muszą być wykonane przed dopuszczeniem do pracy, a czas ich wykonywania jest płatny tylko wtedy, gdy jest się już zatrudnionym, bez względu na to, czy pracodawca dopuścił się wykroczenia polegającego na dopuszczeniu do pracy bez pozytywnego wyniku badań.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-06 20:42
Tak. Ponownie spełni warunki uprawniające dziecko do pobierania r. rodzinnej z art. 68 ustawy emerytalnej, ustanie prawa nie było nieodwracalne. Należy ZUS powiadomić o zdaniu, wpisaniu na listę uczniów/ studentów, a po rozpoczęciu roku jak najszybciej dostarczyć zaświadczenie ze szkoły/uczelni.

Re: Zamknięcie sklepu-co z towarem?

wiwan / 2011-07-06 21:05
Google i hasło "spis z natury/remanent likwidacyjny".

Re: ulga prorodzinna a limit dochodów

wiwan / 2011-07-07 11:36
Poza rentą rodzinną i dotyczy dochodów opodatkowanych w g. skali, oraz z DG, oraz kapitałowych.
Również zagranicznych BEZ względu na to, która metoda unikania podwójnego opodatkowania dotyczy tych dochodów, czyli nawet te z metody wyłączenia z progresją.
Jest na to :
Interpretacja MF z28 grudnia 2010r. (DD3/033/184/IMD/10/PK-1323). Obecnie „…nawet jeżeli dochody zagraniczne są zwolnione z opodatkowania, to jednak stosownie do regulacji zawartej w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wpływają lub mogą wpływać na opodatkowanie dochodów uzyskanych w Polsce. Odmienne rozumienie omawianego przepisu pozostawałoby w rażącej sprzeczności z zasadą racjonalności ustawodawcy, która jest podstawowym założeniem w procesie wykładni prawa. Potrzeba respektowania przesłanki o racjonalności ustawodawcy wyklucza możliwość przyjęcia, że jego wolą było doprowadzenie do naruszenia zasad równości i sprawiedliwości społecznej w systemie prawa normującego określoną dziedzinę życia społecznego, w tym zobowiązań podatkowych. Racjonalny ustawodawca nie różnicuje podatników chcących korzystać z ulgi prorodzinnej, uzależniając korzystanie z odliczenia od faktu, czy jego dziecko uzyskuje dochody w Polsce, czy za granicą oraz jaka metoda zapobiegająca podwójnemu opodatkowaniu ma zastosowanie do dochodów dziecka.”

Re: wypowiedzenie na urlopie?

wiwan / 2011-07-07 11:45
Można, jak w każdym innym przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.
To pracodawca tego nie może uczynić ( zasadniczo, bo są wyjątki ) na podstawie art. 41 Kodeksu Pracy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-07 19:15
Niestety nie. Musiałaby to być CAŁKOWITA niezdolność do pracy nabyta do 16 roku życia bezwarunkowo lub do 25, jeśli jednocześnie była pobierana nauka, studiowano.

Tak to określa art. 68 ustawy emerytalnej.

Re: Odszkodowanie za wypadek w pracy

wiwan / 2011-07-07 19:29
Jeśli chodzi o ZUS- to podstawą jest karta wypadku- jeśli było to zlecenie w sensie umowy cywilnoprawnej, lub protokół powypadkowy- jeśli jest na etacie.
Oba dokumenty sporządza ta firma remontowa, zasadniczo ma na to 14 dni.
Odszkodowanie -po zakończonym leczeniu komisja lekarska ocenia stopień uszczerbku na zdrowiu. Stałego, lub długotrwałego.

Poza jednorazowym odszkodowaniem może to być
świadczenie rehabilitacyjne,
zasiłek wyrównawczy,
jednorazowe odszkodowanie,
renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa,
renta rodzinna,
dodatek pielęgnacyjny,
dodatek do renty rodzinnej - dla sieroty zupełnej,
pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.

Świadczenie nie będzie przyznane, jeśli powodem wypadku jest naruszenie zasad BHP- rażące i umyślne lub bycie w jego czasie pod wpływem subst. psychoaktywnych.

Re: świadczenie rehabilitacyjne

wiwan / 2011-07-08 11:22
1. zależy od wynagrodzenia ubezpieczonego tak jak chorobowe ( wynagrodzenie i zasiłek ) tylko stawki są nieco inne:

"Świadczenie wypłacane jest w wysokości 90% wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90. dni pobierania świadczenia, a jeśli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży (świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego) oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego) - w wysokości 100% tego wynagrodzenia; w pozostałych przypadkach 75%.

2.Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego( 182 lub 270 dni) jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze jego leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Często jest przyznawany zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy, o którą się wnioskuje.
3. Nie przysługuje, gdy wypadek był pod wpływem sub. psychoaktywnych lub na skutek rażącego nieprzestrzegania BHP lub umyślny.
Nie przysługuje w razie podjęcia zarobkowania.

Re: emerytura a praca

wiwan / 2011-07-08 11:28
To zależy, czy pracę tę podjął Pan po przejściu na emeryturę, czy też pozostał Pan w niej mimo przejścia na emeryturę.
W pierwszym przypadku- jest to bez wpływu na pobieranie świadczenia.
W drugim- na skutek ostatniej nowelizacji ustawy emerytalnej ( art. 103 ) od października wypłata świadczenia zostanie wstrzymana. Kontynuacja wypłaty wymaga rozwiązania tego stosunku pracy. Nie ma przeszkód by nawiązać nowy.

Niezależnie od ww regulacji, w pzrypadku gdy ma Pan mniej niż 65 lat obowiązują Pana limity kwotowe dochodu z etatu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty świadczenia ( art. 104 ww ustawy )

Re: Kto pomoże?

wiwan / 2011-07-08 11:52
Witam Panią !
Jakoś mi umknęło, że dołożyła Pani kolejne pytanie, stąd zwłoka. Ale i też dlatego, że nie bardzo widzę możliwość 'pomocy'.
Oczywiście pkt. 2 i 3 Pani wykaże, ale ustawowej zasady, że emerytura w wieku powszechnym zamiast wcześniejszej dla Pani rocznika liczy się już po nowemu- nie zmienimy.
Bo reforma z 1999 wiele i gwałtownie zmieniła.
Na "pocieszenie" kobietom z roczników 1949-52 dano możliwość emerytury w wieku powszechnym "mieszanej", tj. częściowo wg. starych zasad, częściowo nowych ze zwiększającym się udziałem e. nowej.- art. 183.
Dla Pani byłoby to:
1) 80 % emerytury obliczonej na podstawie art. 53 oraz (starej)
2) 20 % emerytury obliczonej na podstawie art. 26 ( nowej)
Ale jasno z regulacji tej wykluczono e. wcześniejszych.

Jedyne co jeszcze przychodzi mi do głowy, to przeliczenie kapitału początkowego( wniosek ZUS Kp-3) tzn. jeśli był liczony z --kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych z 19 lat z okresu od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. na
--20 lat kalendarzowych, dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed 1999 r. Lub odwrotnie.

Za zdawkowość przepraszam, ale nie jestem tu żadnym ekspertem.
Pozdrawiam.

Podlinkuję jeszcze ustawę, choć już nieco zmian w niej od 2009 r. zaszło;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Najnowsze wpisy