Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: dodatkowe wynagrodzenie

wiwan / 2011-07-21 13:03
Wszystko w dedykowanej temu

Ustawie z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;12;grudnia,dziennik,ustaw,1997,160,1080.html

Re: zmiana warunków umowy o pracę

wiwan / 2011-07-21 13:16
Wystarczyłby aneks-porozumienie zmieniające, jeśli na tę zmianę Pan się zgadza. Wypowiedzenie zmieniające musi być wtedy, gdy pracodawca nie pyta lub pracownik odmawia.
I w tej sytuacji jest przecież ono bardziej korzystne, gdyż ma Pan czas w trakcie jego biegu, żeby do tej zmiany, również przecież finansowej się przygotować. W zależności od stażu jest przecież nawet 3 miesiące ( terminy są analogiczne jak wtedy, gdyby pracodawca po prostu chciał się zupełnie Pana pozbyć.
Co więcej aż do połowy biegu tego wypowiedzenia może się Pan rozmyślić, tj. wypowiedzenia nie przyjąć. Co będzie równoznaczne z rozstaniem się z pracą, ale dopiero po upływie reszty okresu wypowiedzenia.

Terminy wynikają z art. 36, par. 1 oraz 42 Kodeksu Pracy

Re: ubezpieczenie chorobowe

wiwan / 2011-07-21 21:26
Składka chorobowa wynosi 2,45% podstawy ( kwoty z umowy ). Zupełnie wprost jednak jej wpływu na wypłatę do ręki nie można przenosić, bo wraz z innymi s. społecznymi, stanowi koszt uzyskania przychodu, więc wpływa też na składkę zdrowotną i zaliczkę PIT.
Tu kalkulator, proszę porównać kwoty w obu opcjach. Koszty 20%.:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Okres wyczekiwania wynika z ustawy USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa, na pociechę- ci, którzy płacą to ubezpieczenie też czekają, tyle, że dni 30. Druga pociecha taka, że w pewnych okolicznościach z kolei zasiłek przysługuje również PO wygaśnięciu ubezpieczenia. Trzecia, że poprzednie okresy się też wliczają, jeśli przerwa była nie dłuższa niż 30 dni.

Podstawa- art. 4 ww ustawy.

A tu cała ustawa do poczytania przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do ubezpieczenia, prawo do innych świadczeń z tego ubezpieczenia być może w Pani indywidualnym przypadku będzie atrakcyjne:

Zasiłek chorobowy przysługuje na zleceniu od 1 dnia niezdolności do pracy, a nie jak na etacie- od 34.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,077,512.html

Re: emerytura pomostowa jak się starać

wiwan / 2011-07-22 10:54
1. Tak, jak o każdą inną, w ZUS, wnioskiem o świadczenie dokumentując kwestionariusz z okresami ubezpieczenia dokumentami typu świadectwo pracy, zaświadczenie zakładu, legitymacje ubezpieczeniowe itd.
2. Przysługuje ubezpieczonemu który: #urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
#ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
#osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
#ma okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn, przy czym przy ustalaniu tego okresu nie uwzględnia się okresów pracy w gospodarstwie rolnym;
#przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS;
#po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych;
#nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.
Kilku grupom przyznano łagodniejsze warunki stażowo, wiekowe ( masyzniści, personel latający )
3. liczy się jak nowe emerytury tj. z kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych od 1999 r.

A tu cała osobna ustawa ją ( e. pomostową ) regulująca:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;grudnia,dziennik,ustaw,2008,237,1656.html
3. liczy się

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-22 11:04
Etat lub zlecenie z wynagrodzeniem miesięcznym na kwotę do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego co 3 miesiące przez GUS- wtedy wypłata renty nie zostanie zmniejszona. Do 130%- zmniejszenie, ponad 130%- zawieszenie wypłaty.

Umowa o dzieło- bez limitów, bo nie podlega przychód z niej u. społecznym, no chyba, że jest wykonywane na rzecz kogoś, kto jest równocześnie pracodawcą.

Obecnie ( do sierpnia włącznie ) ww kwoty to odpowiednio: 2426,50 zł i 4506,30 zł brutto.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-22 11:18
Rozumiem, że chciałaby Pani otrzymywać świadczenie w takiej wysokości, w jakiej mąż przed śmiercią otrzymywał swoją rentę/emeryturę.
Nie ma takiej możliwości, r. rodzinna stanowi w przypadku jednego uprawnionego 85% świadczenia zmarłego. Gdy jeszcze dzieci były uprawnione- łącznie Wasze świadczenie wynosiło 95%.
Reguluje to art. 73 ustawy emerytalnej.

Natomiast jeśli wspomniane lata pracy w W. Brytanii nie zostały uwzględnione we wniosku o r. rodzinną ( a wcześniej we wniosku męża o jego świadczenie ) to nie ma przeszkód by wystąpić do ZUS z wnioskiem o ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem tej pracy. Oczywiście musi być ona legalna ( podlegać u. społecznemu w W. Brytanii )i udokumentowana. Co prawda zarobki nie mają wpływu, ale lata te na mocy wspólnotowej koordynacji świadczeń zostają wliczone jak normalne lata składkowe, czyli po 1,3% podstawy za każdy rok.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-07-22 11:44
Poskakałem po ustawie emerytalnej, i niestety wychodzi na to, że żona nie spełnia ani warunków e. pomostowej, ani e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych, ani e. górniczej, ani e. wcześniejszej z tyt pracy górniczej.

Pozostaje zatem emerytura w wieku powszechnym tj. w wieku 60 lat.

Re: skrócenie czasu wypowiedzenia

wiwan / 2011-07-22 11:56
1. Rozwiązując umowę za porozumieniem stron w trybie art. 30, par. 1, ust. 1, a więc z dowolnym terminem lub natychmiastowo.

2. Wypowiadając umowę z kodeksowym wypowiedzeniem t. w trybie art.32, par. 1 a następnie za porozumieniem stron, w trakcie biegnącego już porozumienia skrócić jego czas w trybie art. 36, par. 6.

Jak widać w obu przypadkach potrzebna jest zgoda pracodawcy. Przy jej braku- zmuszona jest Pani być zatrudniona u dotychczasowego pracodawcy do 31 października, bo tak zakończy bieg 3miesięczne wypowiedzenie złożone w lipcu.
Można próbować u nowego pracodawcy w takiej sytuacji zatrudnić się na część etatu, lub porozumieć się, że tylko 2 zmiana początkowo. Tak by podjąć zatrudnienie równolegle.
Oczywiście zakładamy, że nie ma Pani zakazu konkurencji wpisanego w umowę, a nowa firma działa na tym samym rynku.

Re: Ustna umowa zawarta przez telefon

wiwan / 2011-07-22 12:13
Jesteśmy w subforum 'prawo pracy' .

Umowa o pracę co do zasady powinna być zawarta w formie pisemnej zgodnie z art. 29, par. 2.
Brak formy pisemnej nie stanowi o jej nieważności, mocą KC jest ważna, ale stanowi to wykroczenie pracodawcy zdefiniowane w art. 281, par. 2 KP zagrożone grzywną. W razie stwierdzenia braku umowy pisemnej i tak będzie zmuszony pzrez PIP do jej sporządzenia.

Jednocześnie w razie braku formy pisemnej pracodawca i tak najpóźniej w pierwszym dniu pracy musi na piśmie potwierdzić główne warunki umowy, i najpóźniej w ciągu 7 dni od ustnego zawarcia- również na piśmie o prawach pracowniczych tego pracownika związanych z tą umową.
Więc właściwie do sporządzenia pism w treści zbieżnych z umową, tyle że na raty.

Podstawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-29

Re: dodatkowy podatek od nadwyżki zarobków?

wiwan / 2011-07-22 12:27
Trochę niejasne o co Panu chodzi.
Ale oba te dochody podlegają PIT, od obu są odprowadzane zaliczki podatkowe, a w ostatecznym rozliczeniu rocznym (PIT 37) dochody te łączy się i od sumarycznego oblicza podatek, z czego na ogół wynika różnica względem sumy zaliczek, następuje zwrot lub dopłata podatku.
Innymi słowy NIE jest tak, że zlecenie jest od podatku wolne, bo opodatkowany jest już etat.
Od obu płatników- pracodawcy i od zleceniodawcy powinien Pan otrzymać najpóźniej do końca lutego przyszłego roku PIT-y 11 "dodać" je w rocznym PIT 37 do siebie.

Ps. sprawa komplikuje się, gdy zleceniodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, bo wtedy nie jest on płatnikiem, zaliczki musi obliczać i opłacać Pan sam, a rozliczenia rocznego dokonać na PIT 36.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-22 21:17
Tak. Tryb studiów nie ma tu znaczenia.

Re: etat a emerytura

wiwan / 2011-07-25 12:12
1. nie dotyczy to wszystkich emerytów, ale tych, którzy przeszli na emeryturę bez rozwiązania stosunku pracy i nadal u tego pracodawcy pracują.
2. termin do końca września. Niedotrzymanie powoduje wstrzymanie wypłaty świadczenia od październikowego poczynając.
3. wznowienie wypłaty następuje od miesiąca, w którym rozwiązanie stosunku, choćby na 1 dzień nastąpi.

Podstawa- art. 103a i 135 ustawy emerytalnej oraz art. 28 noweli ww ustawy tę zmianę wprowadzającej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-25 12:18
Nie. Renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym od świadczenia zmarłego. Świadczenia, które już sam pobierał ( emerytura lub renta )lub hipotetycznego- takiego jakie otrzymałby, gdyby o nie ( rentę z tyt. całkowitej niezdolności do pracy ) wystąpił w dniu swojej śmierci.
Matka nie otrzymałaby takiej renty przy zerowych okresach składkowych.

Co wynika z art. 57 do 58 ustawy emerytalnej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-25 12:35
To zmienia postać rzeczy. Nie chodzi więc o 'pełność'.
1. ustawa określa, że zmarły spełni warunek podlegania ubezpieczeniu nawet jeśli śmierć nastąpi po jego ustaniu, do 18 miesięcy od ustania. W tym przypadku jest to 6 miesięcy. Co więcej, gdy staż zmarłego mężczyzny wynosi min. 25 lat, to i te 18 miesięcy jest bez znaczenia.
Nieudokumentowane ostatnie lata w Anglii dla ZUS nie istnieją. Może więc być problem, jeśli tych 25 lat bez lat 'angielskich nie ma. wtedy jest dodatkowy warunek, że ostatnie 5 lat ubezpieczenia musi przypaść w ciągu ostatnich 10 lat życia.

W ramach przygotowań proszę zestawić sobie udokumentowane ( świadectwa pracy, legitymacje ubezpieczeniowe męża ) jego historię ubezpieczeniową i porównać z zapisami art. 57 i 58 tej ustawy- uzyska Pani odpowiedź, czy zmarły spełnił warunki :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

2.Pani swoje warunki spełnia. Sama wypłata zaś nie zostanie obniżona ani zawieszona ze względu na Pani zarobki ( są niższe niż owe 70% przeciętnego wynagrodzenia ). Natomiast będzie to 85% hipotetycznej renty zmarłego.

Re: do kiedy renta wypadkowa?

wiwan / 2011-07-25 12:50
Tak. Jak i inne świadczenie okresowe. To przecież renta okresowa z tyt. niezdolności do pracy, tyle że niezdolność powstała w okolicznościach zawodowych i jest wypłacana nie z ub. chorobowego, ale wypadkowego.

Jedynie w razie, gdy kolejna komisja i ewentualne przedłużenia prawa do renty nastąpi na nie więcej niż 5 lat przed osiągnięciem przez Pana /Panią wieku emerytalnego ( 65/60 ) to będzie ono już do dnia ww urodzin, nie będzie mogło być na okres krótszy, tj. np. na 3 lata.

Najnowsze wpisy