Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-06-28 10:33
Mama może przejść jeśli
1. była żoną zmarłego w dniu jego śmierci lub była rozwiedziona/ bez wspólności ale z zasądzonymi alimentami, oraz
2. w chwili śmierci ojca miała 50 lat, lub ukończyła te 50 lat nie później niż 5 lat od chwili jego śmierci lub od zakończenia wychowywania dziecka uprawnionego do r.rodzinnej, co oznacza - od jego 18 urodzin, gdy wtedy pobierało r. rodzinną. lub

3. w chwili śmierci ojca była niezdolna do pracy, lub niezdolność ta nastąpiła w terminie jak w pkt. 2.

Reguluje to art. 70 ustawy emerytalnej.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-06-28 10:56
Rozumiem, że w grę nie wchodzi praca Taty na szczególnym stanowisku, lub w szczególnym charakterze, ani górnicza, artystyczna itd.
Niestety prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej ( z tytułu tylko stażu i wieku ) nie nabędzie. Z tego rocznika dotyczy to tylko kobiet.
Zatem, albo
1.Świadczenie rehabilitacyjne, które przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy.
2. renta z tyt. niezdolności do pracy, o ile lekarz taką niezdolność ( choćby czasową czy częściową ) orzeknie.
3. zasiłek dla bezrobotnych.

Niestety z opisu sytuacji nic nie wskazuje na możliwość otrzymania 'świadczenia przedemerytalnego' po 6 miesiącach zasiłku.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2011-06-28 11:15
Jeżeli te warunki szczególne nie są sklasyfikowane w wykazie B do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
To dopiero za 3 lata może skorzystać Pan z wcześniejszej emerytury z art. 184 ustawy emerytalnej, mimo że na dzień 31.12. 2008 roku nie osiągnął Pan wieku 60 lat.

rozporządzenie:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeksy/rozporzadzenie;rady;ministrow;z;dnia;7;lutego;1983;r;,1983,8,43,DU,148.html

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2011-06-28 20:51
Zameldowanie nie ma nic do tego w przypadku nabycia w latach innych niż 2007-2008.
1. Jeśli zbycie nastąpi po 31.12.2014 r.- podatku dochodowego z tego tytułu nie będzie.
2. Jeśli wcześniej- wyniesie on 19% od dochodu, czyli przychodu ze sprzedaży pomniejszonego o koszt nabycia oraz np. koszty notarialne sprzedaży.
2a. Jeśli wcześniej, ale przychód zostanie przeznaczony w ciągu 2 lat * na inne cele mieszkaniowe- nabycie innego mieszkania, działki, domu, udziału, spłatę kredytu na inne mieszkanie- dochód ze sprzedaży zostanie z podatku zwolniony.
Częściowe przeznaczenie Przychodu na ww cele skutkuje podatkiem od Dochodu proporcjonalnym do części Przychodu nieprzeznaczonego.

* lata liczymy od końca roku (31.12) w którym nastąpi zbycie.

Re: Koniec z wypełnianiem PIT-ów

wiwan / 2011-06-28 20:56
Jeśli wniosek tj. PIT 12 złoży się w terminie- nie może odmówić- ma ustawowy obowiązek z art. 37 ustawy o PIT.

Re: Koniec z wypełnianiem PIT-ów

wiwan / 2011-06-28 21:00
Oczywiście, że nie uwzględni, bo PIT 12 jest równoznaczny z oświadczeniem, że z ulg żadnych ani preferencji podatnik nie korzysta.

Chcąc z nich skorzystać trzeba jednak wypełnić PIT 37, czyli PIT-40 potraktować jak PIT 11.
Więc nie ma to sensu, bo tylko zawraca głowę pracodawcy.

Re: Kto pomoże?

wiwan / 2011-06-29 10:19
Rzeczywiście, po obliczeniu normalnej emerytury jako ubezpieczona miała Pani wyboru, czy pozostaje przy starym świadzceniu i tu Zakład postąpił niewłaściwie, ale jak rozumiem poprzednie świadczenie,-e.wcześniejszą, przywrócił.
Natomiast nie bardzo rozumiem 'ZUS w żaden sposób nie chce jej przeliczyć ai po staremu wyliczyć'. ZUS nie ma czego przeliczać, bo jak również rozumiem nie pojawiły się żadne fakty ubezpieczeniowe tj. nowe okresy składkowe po jej przyznaniu ( praca, zlecenie z dobrowolnym u. emerytalnym, działalność gosp ), czy dopiero teraz ujawnione okresy składkowe, nieskładkowe czy wyższe wysokości zarobków z okresu przed jej przyznaniem ( odnalezione po latach dokumenty, zeznania świadków )
Więc raczej nie wróżę powodzenia w walce o przeliczenie swojej wcześniejszej emerytury tylko z powodu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Re: Zmiana terminu urlopu wypoczynkowego

wiwan / 2011-07-01 11:13
Ma prawo odmówić, bo KP nie zmusza go do tego.

Więcej:

http://www.money.pl/forum/temat,45,2795508,2795508,15,0,przesuniecie;terminu;urlopu;wypoczynkowego.html

Re: Umowa o pracę na czas określony

wiwan / 2011-07-01 11:18
Podlega Pani ochronie przed wypowiedzeniem, wypowiedzeniem zmieniającym itp. czyli przed wolą pracodawcy.

Nie ma to wpływu na wygaśnięcie umowy na czas określony, bo to nie ciąża "wyższa" niż 3 miesiące, która jest powodem kodeksowego przedłużenia umowy :-)
Umowa rozwiąże się z mocy prawa i tyle.

Re: L4 a zmiana pracy

wiwan / 2011-07-01 11:22
Staż pracy u danego pracodawcy nie ma wpływu na prawo do korzystania z uprawnień związanych z niezdolnością do pracy z powodu choroby.
Można iść na zwolnienie nawet pierwszego dnia pracy.
Natomiast co to znaczy "potrzebuję". Albo jesteś chory i lekarz to stwierdza na ZUS ZLA, albo bierzesz urlop w trybie "na żądanie".

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-07-01 11:49
Na wcześniejszą emeryturę z tytułu nauczycielstwa liczyć nie może, bo minimum to 20 lat pracy w zawodzie. Na emeryturę może liczyć za 10 lat- w wieku powszechnym.
Składki po mężu odziedziczyła tylko ewentualnie w OFE, o ile on do OFE przystąpił.

Jeśli powodem tylko czasowego pobierania przez nią r.rodzinnej była utrata niezdolności do pracy lub osiągnięcie pełnoletniości przez dzieci do renty uprawnione- to również nic z ZUS się nie uzyska.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-07-01 12:07
Jakaś totalna bzdura- ciąża i macierzyństwo uprawnionej do r. rodzinnej są BEZ wpływu na jej prawo do tejże renty.
No chyba, że ciąża lub macierzyństwo powodują formalne zaprzestanie pobierania nauki/ studiowania tj. dochodzi do skreślenia z listy uczniów/ studentów.

Re: spadek-podatek

wiwan / 2011-07-01 12:55
Przede wszystkim w ciągu miesiąca ( jeśli nie korzysta Pani ze zwolnienia z podatku od spadku, trzeba go zgłosić do US na druku SD-3. Ewentualnie załącznik SD-3a, jeśli jest więcej spadkobierców.
Jeśli korzysta Pani ze zwolnienia z podatku- w ciągu 6 miesięcy na SD-Z2.

Podatek zostanie wyliczony, dostarczona zostanie decyzja.
Tu wzory deklaracji, skala podatkowa, oraz info, kto może ze zwolnienia skorzystać;

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Re: Korepetycje ...

wiwan / 2011-07-01 20:02
Oczywiście, że takie korepetycje mogą być legalne. Nie jest potrzebny szyld szkoły.
Korepetycje mogą być prowadzone w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub w ramach działalności osobistej. W obu tych przypadkach opodatkowane, oczywiście inaczej- bo to dwa różne źródła w rozumieniu ustawy o PIT.
Tylko w przypadku DG można sprawdzić- rejestr Regon jest jawny- czyli czy dana osoba ma zarejestrowaną DG w tej dziedzinie. Natomiast, czy płaci podatki- nie. Nikt takiej informacji Panu nie udzieli. Może Pan zawiadomić US, że taka praktyka działa, jeśli ma Pan wątpliwości, ale o wynikach ewentualnej kontroli nie zostanie poinformowany.

Oczywiście jako klient- ma Pan prawo zapytać - tak samo zresztą jak o kwalifikacje- uczciwy korepetytor nie powinien mieć problemu z wykazaniem się świadectwem szkoły, kursu, dyplomem oraz...wpisem do ewidencji DG. Ale jeśli korzysta z tej drugiej formy - działalności osobistej- mógłby wykazać się tylko potwierdzeniem wpłaty zaliczek za poprzednie miesiące i/lub PIT-em za zeszły rok- co już budzi wątpliwości- bo jednak dochody to sprawa prywatna, chroniona.

Pytanie o kwalifikację prawną sytuacji, gdy klient płaci, mimo że wie iż korepetytor działa nielegalnie- już nie na subforum podatkowe ;-)

Re: Świadczenie rehabilitacyjne

wiwan / 2011-07-04 12:24
Najkrócej- jest to świadczenie "zamiastrentowe", a więc chodzi o rokowania powrotu do zdolności do JAKIEJKOLWIEK pracy, a nie dotychczasowej. Opinia orzecznika dopiero o braku czasowym lub stałym zdolności do pracy skutkuje rentą stałą lub okresową z tyt. niezdolności całkowitej lub częściowej.
Często wręcz ś. rehabilitacyjne jest przyznawane zamiast renty mimo, że ubezpieczony właśnie o rentę wnioskuje.
Będzie więc pan mógł wystąpić o to świadczenie.

Dokumenty:

wniosek o świadczenie rehabilitacyjne złożony na druku ZUS Np-7 w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania. Do wniosku o świadczenie powinno być dołączone:

zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego,
wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk ZUS N-10);
protokół powypadkowy - w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego będącego pracownikiem,
zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników

Najnowsze wpisy