Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Ile lat za szkołę do 26dni urlopu wypoczynkowego?

wiwan / 2012-01-10 21:07
Licencjat wyższego urlopu nie przyspieszy, bo go Pan nie ukończy przed ww majem/czerwcem 2013 r.
Szkoła policealna daje lat 6, nie 4. Liceum profilowane- 3 lata.
Tych lat szkół się nie dodaje do siebie, nie podwaja się też czasu pracy i nauki jeśli się pokrywały.
W Pana przypadku były więc 2 opcje:
-liceum+ całe zatrudnienie albo
-policealna + zatrudnienie przed nią + zatrudnienie po niej.

Druga wyszła korzystniejsza.

Tu KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe/art-155

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-01-11 19:58
Rozumiem, że renta była okresowa- bo mama nie miała środków do życia, a Ty albo do renty nie byłeś uprawniony, albo już pełnoletni.

W tej sytuacji mama nabędzie prawa do renty tylko jeśli uzyska orzeczenie o niezdolności do pracy nie później niż 5 lat od śmierci ojca.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-01-11 20:03
Moim zdaniem niesłusznie- bo nastąpiła kontynuacja nauki i przejście do szkoły "wyższej" względem poprzedniej.
Sytuacja byłaby słuszna, gdyby córka po ukończeniu szkoły zaczęła uczęszczać do innej szkoły średniej.
Czyli powinna być potraktowana analogicznie jak maturzysta, który idzie na studia. Mimo fizycznego braku pobierania nauki przez nawet więcej miesięcy- zachodzi ustawowa kontynuacja nauki.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-01-11 20:04
Tak, zdecydowanie przysługuje. Oczywiście ZAMIAST renty z tyt. niezdolności do pracy.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-01-11 21:15
Na pewno oba z ZUS ?- pytam, bo orzecznicy ZUS orzekają o niezdolności do pracy- całkowitej lub częściowej. 'Stopnie niepełnosprawności' orzekają Powiatowe Zespoły ds Orzekania Niepełnosprawności dla celów pozarentowych, na podstawie innej ustawy niż emerytalna. Orzeczenia te nie są podstawą świadczeń ZUS, ale oczywiście przyczyna zdrowotna orzeczenia stopnia jest brana pod uwagę przy orzeczeniu niezdolności.

Na ostatniej komisji musiano orzec na okres do 65 urodzin, bo pozostało do nich mniej niż 5 lat- to wynika z ustawy emerytalnej ( art.13, ust. 3a )
Tak czy inaczej-dla Pan emerytury nie ma to znaczenia- bo wraz z 65 urodzinami Pana renta zostanie z urzędu zamieniona na emeryturę ( art. 24a ) to, czy orzeczenie było bezterminowe, czy czasowe nie przekłada się na sposób wyliczenia i na samą wysokość emerytury.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-01-12 12:19
Tak, otrzyma.
Bo w jego sytuacji:
1. wystarczy jakikolwiek okres ubezpieczenia społecznego- by zamiast renty przyznano mu emeryturę z urzędu zgodnie z art.27 a Ustawy emerytalnej albo
2. można uzupełnić brakujące 6 lat do okresu 25 lat latami nieskładkowymi- za takie uznaje się rentę chorobową- czyli poprzedniczkę renty z tyt. niezdolności do pracy orzeczoną na podstawie poprzedniej (sprzed 1999 r.) ustawy emerytalnej.

Re: umowa zlecenie a PIT

wiwan / 2012-01-12 12:28
Potraktować PIT 40 jako PIT 11 i na jego podstawie ORAZ na podstawie PIT 11 od zleceniodawcy wypełnić PIT 37.
Dane z PIT 40 wpisać w wiersz pierwszy w części C.1., a z PIT 11 w wierszu trzecim części C.1.

PIT 40 do szuflady, PIT 37 do US.

Re: Pracodawcy ostrzegają. Nie będzie podwyżek przez składkę rentową

wiwan / 2012-01-12 13:22
Daj spokój ze spacerami- ponad połowa mrących to nie są emeryci, znaczna część to renciści, w tym b. liczne rencistki rodzinne.
Ps. Mężczyźni pobierają emeryturę statystycznie zdaje się 17 lat.
Właściwy ogląd spraw daję coroczne raporty GUS i rzadsze, ale bardzo miarodajne w kwestii świadczeń- ZUS.

Re: jaka emerytura?

wiwan / 2012-01-13 13:10
Z góry przepraszam za ogólnikowość, ale emerytury górnicze i z tyt. pracy górniczej występują w wielu opcjach, z różnymi wymogami. Również na podstawie artykułów już z ustawy skreślonych ( np.34).
Na pewno nie spełnia Pani warunków tzw. "nowej" emerytury górniczej z art.50 i dalszych ustawy emerytalnej (bo min. 10 lat pracy ). Raczej z art.46. Inna kwestia to zakwalifikowanie Pani pracy jako górniczej, bo 12 zjazdów to raczej nie "stale pod ziemią".

Ale podstawowe znaczenie dla Pani ma to, że:

- może Pani złożyć równocześnie dwa wnioski o emeryturę- z tą samą dokumentacją- czyli o emeryturę z tyt. pracy w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze ( z tyt. pracy na kolei ) oraz o emeryturę górniczą. Jeśli spełni Pani warunki obu- będzie po prostu wybór. Ta pierwsza ( z art.184 ) jest pewna.
- przy części emerytur górniczych stosuje się przeliczniki okresu składkowego od 1,2 do 1,8 za każdy rok w górnictwie- czyli przełożyć może się to na wyższe świadczenie- liczba lat składkowych wzięta do obliczenia może być wyższa niż rzeczywiście przepracowana.
-

Re: jaka emerytura?

wiwan / 2012-01-13 19:40
Szkoda, że przy okazji nie zapytała Pani czy świadectwo to górnicze jest wystarczające dla prawa dla emerytury górniczej z art.46 ustawy.

Jeśli istnieje następca prawny kopalni- może na podstawie archiwum dokumentacji osobowej wystawić do posiadanego świadectwa dodatkowe zaświadczenie o pracy w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze- zgodnie z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Taki komplet byłby równoważny świadectwu pracy w war. szczeg. nowego typu.

Ps. Przyjrzałem się, że z kolei z tyt. pracy na kolei spełnia Pani warunki emerytury pomostowej. Jest więc trzecia furtka.

Re: rozliczenie z małżonkiem zasady

wiwan / 2012-01-16 12:02
Tu artykuły:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wspolne;rozliczenie;tylko;przy;skali;podatkowej,64,0,799296.html

http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/pit-2010-wspolne-rozliczenie-z-malzonkiem.html

Re: praca za granicą a wysokość emerytury

wiwan / 2012-01-16 12:17
Możemy- dokumentując tę pracę- bo jest ona uznawana za okres składkowy, o ile miała miejsce w Unii Europejskiej oraz w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub w Szwajcarii.
Zwiększy więc liczbę lat składkowych na potrzeby emerytury powszechnej dla roczników starszych niż 1949, emerytury wcześniejszej i kapitału początkowego dla roczników młodszych niż 1948.
Natomiast wysokość tych zarobków będzie bez wpływu na wysokość podstawy wymiaru emerytury- tj. nie można tych lat wliczyć do 10 lub 20 lat, z których tę podstąwę się wylicza.

Więcej- hasło "koordynacja emerytur wspólnotowa"

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-01-16 12:29
Renta jest dzielona na tylu uprawnionych ilu ich jest. Bez względu na to, kto złożył pierwszy wniosek. Z tym, że do momentu złożenia wniosku przez kolejną osobę uprawnioną renta jest dzielona na liczbę uprawnionych z pierwszego wniosku.

Wygląda więc na to, że aż do ukończenia edukacji przez dziecko- uprawnione będą 3 osoby, potem 2- Pani i była żona.

Ustawa w tym wypadku traktuje obie "żony" jednakowo.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-01-16 12:33
Nie.
Ewentualnie może liczyć ( w przyszłości ) na rentę rodzinną po mężu, jeśli on swoją historią ubezpieczeniową spełni warunki tego świadczenia w dniu swojej śmierci.

Re: Kobieta ur. 1957

wiwan / 2012-01-16 12:40
Nie może Pani. Brak 2 lat do dolnego limitu lat pracy w war. szczególnych z wykazu A.

Najnowsze wpisy