Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-01-17 22:57
Wg. OBECNYCH uregulowań- w wieku 60 lat, czyli w lutym 2015 r.

Wg. projektu rządowego nowelizacji ustawy emerytalnej- wieku 60 lat i 9 miesięcy, czyli w listopadzie 2015 r.

Re: Ile płatnego chorobowego w trakcie roku

wiwan / 2012-01-17 23:11
Tylko co to ma do emerytury ?
Wszystkie ww okresy są płatne, bo pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy z tych samych przyczyn (psychiatrycznych) upłynęło więcej niż 60 dni.
Czyli po 70 dniach pracy rozpoczął się kolejny jego okres zasiłkowy.

Re: Wyliczenie emerytury

wiwan / 2012-01-17 23:32
Świadczenie podlega zaliczce PIT i składce zdrowotnej. Stawka PIT 18%, miesięczna kwota zmniejszająca 46,33 zł, składka ZUS nieodliczalna od PIT 1,25% więc netto= 2138,51

Re: Praca czy emerytura ?

wiwan / 2012-01-17 23:37
Że nie trzeba z emerytury rezygnować, by pracować. Można te dwa dochody mieć jednocześnie, są oczywiście pewne warunki
Natomiast nie do końca jest jasne dla mnie, czy na emeryturze Pan/Pani już jest, i zastanawia się nad podjęciem pracy, czy pracuje i chce odroczyć swoją emeryturę...

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-01-18 11:44
Gdy na liczniku pojawi się 61.
Wynika to z art.39 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-39

Oczywiście- nie zawsze- po pierwsze trwająca umowa musi dać możliwość przejścia w jej czasie na emeryturę tj. nie może być umową terminową kończącą się przed 65 r.- bo taką można wypowiedzieć.
Z kolei w przypadku uprawnień do em. wcześniejszej- wiek ten jest odpowiednio obniżony.

Więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jaka;jest;ochrona;pracownika;w;wieku;przedemerytalnym,199,0,626375.html

Re: czy mozna pracowac na emeryturze?

wiwan / 2012-01-18 11:47
Bzdura. Oczywiście, że można. W wieku 60 lat i wyższym-może ona bez ograniczeń, w wieku niższym- np. na emeryturze wcześniejszej lub pomostowej z ograniczeniami kwotowymi przychodu z zatrudnienia, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty świadczenia. O czym 100 razy zostało już na tym subforum napisane.

Podstawa- art.103-104 Ustawy emerytalnej.

Re: jaka emerytura?

wiwan / 2012-01-18 12:06
To idiotyczne, ale...tak, składa Pani rp-7 za ten okres.
Nie byłoby potrzebne, gdyby przechodziła Pani na emeryturę powszechną- czyli liczoną z kapitału początkowego i zewidencjonowanych składek.
Emerytura wcześniejsza, tak jak renta, mimo że jest Pani z "nowych" roczników liczona jest po staremu z lat składkowych, nieskładkowych, podstawy wymiaru.
Dlaczego idiotyczne- bo przecież na podstawie zewidencjonowanych składek- można łatwo odtworzyć zarobki, ale ZUS woli rp-7.
W Pani przypadku to jeszcze nie kłopot.
Ten idiotyzm jest dużo bardziej dojmujący dla wdów występujących o rentę rodzinną, po panu mężu, którego nie widziały od lat- i nie są w stanie dotrzeć do jego świadectw pracy, a przecież za okres od 1999 r. ZUS ma pełną info o ich składkach emerytalnych- odtworzenie na ich podstawie tych min. 5 lat dających w ogóle prawo do renty jest oczywiste. Tymczasem wdowy te zostają bez renty.
Przepraszam za offtopic.

Za to nie musi Pani składać ponownie dokumentów, które już na potrzeby KP Pani składał.

Re: wybór formy opodatkowania 2012

wiwan / 2012-01-18 12:14
Dodam niuans z prawem do zrzeczenia się opodatkowania kartą w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji o wymiarze lub zmianie karty.

Nieco więcej o tych formach w świeżym artykule:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/plusy;i;minusy;zmiany;formy;opodatkowania,47,0,1008175.html

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-01-18 12:41
Odniosę się jedynie do kwestii "technicznej". E. wcześniejsza liczona jest w inny sposób niż powszechna. W przeważającej liczbie przypadków ubezpieczonych- liczenie w stary sposób jest finansowo dla nich korzystniejsze.
Te kilka lat można być przecież na emeryturze wcześniejszej nadal dbać o finanse tj. pracować. Oczywiście są ograniczenia dotyczące najpierw rozwiązania stosunku pracy choć na 1 dzień, potem dochodowe.
Na e. powszechną można potem się "przesiąść".
No i można przegapić zmiany w systemie, które chyba jednak nastąpią, może zdarzyć się brak możliwości wyboru, który obecnie jak rozumiem Pani ma.

Re: zwolnienie z pracy a ubezpieczenie zdrowotne

wiwan / 2012-01-18 12:47
Zapomniała Pani o takim "drobnym" szczególe, że rodzic nie może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego dziecka pełnoletniego, które się nie uczy lub nie ma orzeczonej znacznej niepełnosprawności.

'Kartonek' po wypowiedzeniu na 99% jest pełnoletni/a...

Można dorzucić ekstrawagancką (w sensie finansowym i technicznym ) możliwość dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

Re: czy należy się emerytura

wiwan / 2012-01-20 12:59
Pani ojciec skoro jeszcze nie jest na wcześniejszej emeryturze to nie ma okresów zatrudnienia w specyficznych okolicznościach umożliwiających przejście na wcześniejszą emeryturę. Jest z rocznika, od którego nie wymaga się już minimalnego stażu ubezpieczenia.
Wg. OBECNYCH uregulowań prawa do emerytury nabierze w 2014 r z uzyskaniem wieku 65 lat.
Ale jest projekt stopniowego wydłużania tego wieku.
Okres pobierania zasiłku jest okresem składkowym, PUP odprowadzał składkę emerytalną od podstawy równej zasiłkowi brutto, ale składki społeczne zasiłku nie obciążały. Jeśli w jego czasie była niezdolność do pracy- jej czas był okresem nieskładkowym.
W przypadku tego i kolejnych roczników jednak długość okresów składkowych i nieskładkowych po 1998 r. nie ma znaczenia dla naliczenia emerytury powszechnej- liczą się odprowadzone składki. Nie liczy się więc w sumie fakt, że okresy składkowe wzrosły o 3 lata i 4 miesiące, ale łączna suma składek za ten czas.

Re: Czy renta socjalna powinna należeć się za każdy rodzaj Epilepsji?

wiwan / 2012-01-20 13:17
Wtrącę jedynie, że;
- przyznanie świadczenia ZUS to jednak decyzja dwutorowa- urzędnicza polegająca na sprawdzeniu uprawnień do świadczenia i jego wyliczenia ORAZ lekarska- lekarza orzecznika, a w razie skargi- komisji 3 lekarzy, która ocenia stan zdrowia i organizmu i wydaje orzeczenie ww świadczenia będące jedną z podstaw,
- epilepsja więc epilepsji nierówna, i zbyt łatwo szasta się 'niesprawiedliwością'.
- renta socjalna jest bardzo specyficznym świadczeniem ze względu na wymóg określenia kiedy powstała przyczyna niezdolności, a nie sama niezdolność i nawet w tym wątku jest mylona z rentą z tyt. niezdolności do pracy. Mimo identycznego stanu zdrowia w chwili starania się o świadczenie- decyzje mogą być zupełnie odmienne.
- faktem znamiennym jest, że przez lata raczej nie spotykało się zarzutów na niesprawiedliwość decyzji rentowych ZUS i że przez te lata dorobiliśmy się rzeszy rencistów, która plasuje nas na 1 miejscu w Europie jeśli chodzi o odsetek osób z orzeczoną niezdolnością w społeczeństwie.
Tajemnicą nie jest- że częściowo na skutek wyłudzeń, częściowo na przyzwolenie państwa- renta pełniła funkcję zasiłku dla bezrobotnych, gdy ruszyły przemiany gospodarcze w kraju.

Re: Ubezpieczenie zdrowotne

wiwan / 2012-01-20 13:21
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego NFZ jako członka rodziny przez małżonkę ubezpieczoną w ZUS za pośrednictwem jej płatnika :-)

Re: Ubezpieczenie zdrowotne

wiwan / 2012-01-20 19:26
Może, o ile nie jesteście pełnoletni.
Jeśli już jesteście pełnoletni- może, ale pod dodatkowym warunkiem, że pobieracie naukę/studiujecie. Tu limitem wieku jest 26 lat.

Bez względu na wiek- jeżeli posiadacie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi.

Ps. Do jakiego urzędu to potrzebne ?
Ps. Można uzyskać też ub. zdrowotne rejestrując się jako bezrobotni w PUP- dla pełnoletnich, nieuczących się, poza szkołami dla dorosłych i studiami niestacjonarnymi.

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2012-01-20 19:35
Przysługuje z góry, już od 1 stycznia te 20 dni, jeśli umowa jest na czas nieokreślony, lub określony ale wykraczający poza listopad 2012.
W wypadku wykorzystania tego urlopu przed rozwiązaniem umowy- obecny pracodawca będzie stratny- bo urlop proporcjonalny za ten okres wyniósłby 5 dni. I za taki okres należny byłby ekwiwalent, gdyby żaden urlop nie był przed rozwiązaniem umowy w marcu udzielony w naturze.

Najnowsze wpisy