Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Odwołanie od decyzji orzecznika zus!

wiwan / 2011-12-27 22:34
Uściślijmy:

1. odwołujemy się o decyzji ZUS dotyczącej świadczenia- np. odmowy renty.
2. wobec orzeczenia lekarza orzecznika zgłaszamy 'sprzeciw' do komisji lekarskiej ZUS.
3. nie orzeka się od dawna stopni niepełnosprawności.

Rozumiem, że dotychczas miała Pani orzeczoną
'całkowitą niezdolność do pracy' orzeczoną jako czasową.
Po ostatnim orzeczeniu- 'częściową niezdolność do pracy'.
Co przełoży się na mniejsze świadczenie (560,13zł- w przypadku, gdy była to renta minimalna, 75% renty dotychczasowej- gdy była wyższa niż minimalna )

Sprzeciw taki skutkuje badaniem przez komisję trzyosobową. Termin na sprzeciw- 14 dni od dostarczenia decyzji obecnej. Nie ma żadnej gwarancji, że zakwestionowanie decyzji orzecznika powoduje powrót do statusu sprzed jego orzeczenia. Może to być (teoretycznie)i orzeczenie o braku niezdolności do pracy czyli w efekcie utrata renty.

Przy sprzeciwie nie jest potrzebna szczególna argumentacja czy nowe dokumenty zdrowotne.

Re: od kiedy rozliczenie podatkowe?

wiwan / 2011-12-28 11:21
Przepisy mówią o tym DO kiedy. Czyli za rok 2011 PIT 37/36 do 30 kwietnia.
Nie ma zdaje się przepisu zabraniającego dokonania tego wcześniej niż przed końcem roku, czyli np. w grudniu. Oczywiście tylko wtedy, gdy podatnik ma wszystkie potrzebne dane i pewność, że już w tym roku nie będzie miał dochodu, ani nie zmienią się jego uprawnienia do ulgi z której zamierza skorzystać. W przeciwnym razie czekają go korekty.
Ale w praktyce przecież PIT 11 od płatnika może pojawić się zgodnie z prawem nawet 29 lutego 2012. W przypadku zmiennych wynagrodzeń, pełnego oskładkowania wynagrodzenia trudno jest wypełnić np. PIT 37 bez PIT-11.

Re: spotkanie autorskie

wiwan / 2011-12-28 11:33
W kwestii kosztów- to zależy od rodzaju spotkania. Jeśli będzie ono improwizowane- tj. pisarz będzie odpowiadał na pytania zebranych- koszty 20%. Jeśli będzie przebiegało wg. jego scenariusza, będzie połączone z odczytywaniem przez niego fragmentów swoich utworów, wygłoszeniem prelekcji i np. porad dla stawiających pierwsze kroki pisarskie- koszty 50%.

Odpowiednio też, choć mniej rygorystycznie w tym 1 przypadku raczej zlecenie, w tym drugim- raczej dzieło.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-12-29 12:35
Rozumiem, że:
1. obecnie Pan do renty z tyt. niezdolności do pracy dorabia
2. że w czasie pracy w szczególnym charakterze były 3 umowy, ale tylko 2 świadectwa pracy odpowiadają wymogom § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
3. to "środkowe" nie, a bez niego brakuje lat do 15 lat pracy w war. szczególnych.

Niestety- okres ten nie może być udokumentowany zeznaniami świadków, tak jak inne, "zwykłe" okresy ubezpieczenia.

Jeśli wyczerpał Pan możliwość zdobycia dodatkowego "świadectwa wykonywania pracy w szczególnych warunkach" dopełniającego posiadane świadectwo pracy- to niestety musi Pan doczekać do 65 urodzin.

Może jeszcze Pan "powalczy";

"Dane z akt osobowych pracownika może potwierdzić w formie zaświadczenia:

-pracodawca,
-prawny następca pracodawcy, jeżeli zakład pracy został przekształcony (np. przedsiębiorstwa państwowe, które powstały w wyniku zmian organizacyjnych, spółki prawa cywilnego lub handlowego, które powstały po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa),
-organ założycielski albo organ nadrzędny pracodawcy, którymi najczęściej byli wojewoda albo właściwy minister, w razie braku prawnego następcy pracodawcy. Organy te, na podstawie przejętej dokumentacji osobowej, mogą wystawiać zaświadczenia stwierdzające okres zatrudnienia,
-związek rewizyjny, w którym była zrzeszona spółdzielnia, jeżeli pracodawcą była spółdzielnia lub organizacja spółdzielcza, a jeżeli takiego związku nie ma albo w razie jego likwidacji - Krajowa Rada Spółdzielcza, mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Jasnej 1,
archiwum państwowe (w nielicznych przypadkach) lub firma (prywatna) zajmująca się przechowywaniem akt,
archiwa rotacyjne Stowarzyszenia Archiwistów Polskich,
archiwa przejściowe podległe wojewodom.


Jako środki dowodowe dopuszczalne są również kserokopie dokumentów potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze sporządzone przez archiwa na podstawie posiadanej przez nie pracowniczej dokumentacji osobowej"

Tyle ze strony ZUS.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-12-29 16:44
Niestety- jak napisałem wyżej- zeznania świadka nie mogą być dowodem na to, że praca odbywała się w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Mogą być dowodem na to, że w ogóle Pan pracował. Czyli mogą potwierdzić jedynie samo istnienie okresu składkowego- a to ma Pan potwierdzone.

Inne ograniczenia są takie, że świadków powinno być dwu, i że zeznania świadków mogą jednak dotyczyć tylko okresów zatrudnienia przypadających przed dniem 15 listopada 1991 r.lub okresy zatrudnienia osób, których dokumenty uległy zniszczeniu na skutek powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r.

W Pana przypadku dalsze "powalczenie" o wcześniejszą emeryturę dotyczy raczej ww archiwów lub następcy prawnego pracodawcy.

Re: Umowa na czas określony a ustawa antykryzysowa

wiwan / 2011-12-29 16:50
Nie można, bo przecież do końca roku nie przekroczy ona 24 miesięcy trwania. Będzie ona pierwszą z sekwencji umów, w której zastosowanie będzie miał limit liczby umów, anie ich łącznego czasu trwania.

Zresztą wynika to z art. 34 ust. 2 Ustawy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-12-29 23:41
Odrzucenie spadku jest kwestią zupełnie niezależną od prawa do renty rodzinnej. Jeśli zmarły spełnił warunki ubezpieczeniowe z art. 57 i 58 ustawy emerytalnej - matka i siostra są uprawnione do renty rodzinnej po nim. We dwie otrzymają 90% świadczenia, sama siostra otrzymałaby 85%. Po jej 16 urodzinach dla dalszego prawa do r.rodzinnej konieczne będzie kontynuowanie nauki/studiów.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-12-30 10:49
To zależy od tego, czy w tamtym czasie podlegał Pan czeskim ubezpieczeniom społecznym (tamtejszemu ZUS-owi). Przyznam, że nie wiem jakie były wtedy uregulowania. Obecnie jest tak, że pracownik wysłany przez polską firmę może podlegać ZUS-owi tylko przez 12 miesięcy. Potem obligatoryjnie, a wcześniej wg. decyzji pracodawcy podlega ubezpieczeniom kraju pracy.
Teraz rozumiem, że pracuje Pan w Czechach już na własną rękę.
Tak, czy inaczej obowiązuje "wspólnotowa koordynacja rent i emerytur".
Sprowadza się ona do tego, że osoba posiadająca okresy ubezpieczenia w przynajmniej 2 krajach Unii lub w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub w Szwajcarii do okresów ubezpieczenia potrzebnych do świadczenia w jednym kraju, może zaliczyć okresy ubezpieczenia w drugim. I odwrotnie. Nie może jednak wliczyć zarobków z drugiego kraju do zarobków mających wpływ na wysokość świadczenia. I na koniec, na mocy tego porozumienia emerytura z jednego kraju może być wysyłana na konto w drugim.

W Pana przypadku oznaczałoby to, że lata pracy w Polsce byłyby zaliczone do czeskiej emerytury, a czeskie do polskiej jako okresy składkowe- ale przy wykazywaniu zarobków ( z 10 lat kolejnych, lub 20 dowolnych) na potrzeby polskiej emerytury lata czeskie są pomijane.

Innymi słowy- lata składkowe się sumują bez względu na kraj ich zaliczenia, ale zarobki z kraju obcego są bez wpływu na wysokość świadczenia.
Czyli za miesiąc przechodzi Pan na czeską emeryturę, wyliczoną tylko z czeskich zarobków/składek ale z sumy lat pracy w Czechach i Polsce, a za 3 lata na emeryturę polską, liczoną z polskich zarobków/składek, ale uwzględniającą sumę lat ubezpieczenia polskiego i czeskiego.
I jedna z nich jest przesyłana do kraju aktualnego Pana pobytu.

Dla koordynacji z Republiką Czeską jest wyznaczony :

Oddział ZUS w Nowym Sączu
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Węgierska 11
33-300 Nowy Sącz
telefony:
+48 (18) 449 84 06 do 13
+48 (18) 449 84 15 do 70

Udzielą dużo więcej informacji.

Re: Minister pracy ustalił limity składek ZUS w 2012 roku

wiwan / 2011-12-30 10:59
Bo ubezpieczenie rentowe swoim charakterem jest dużo bliższe ubezpieczeniu chorobowemu i ma inne zadanie.
Gdyby było zaliczane wg. Pani pomysłu jego stawka z obecnych 6%, a od lutego 8% musiałaby poszybować pewnie dwukrotnie do góry.

I tak dobrze, że ewentualna renta jest wyliczana jednak z zarobków.

Składka zdrowotna np. w ogóle nie przekłada się na zakres świadczeń i dobrze zarabiający singiel uzyskuje z tego ubezpieczenia tyle samo, co każde z 8 dzieci bezrobotnego, którego symboliczna składka jest płacona ...z podatków ww. singla. Przerysowane, ale oddaje ideę.

Re: Jak policzyć urlop?

wiwan / 2011-12-30 12:00
Prawo do wyższego wymiaru nabywa się w dniu, w którym te 10 lat minie. Stąd w prawie pracy urlop uzupełniający dla pracownika, który w trakcie roku uzyskuje ten staż, a wykorzystał już urlop w mniejszym wymiarze.
Więc już rok 2012 zamknie Pan urlopem w wymiarze 26 dni, choć możliwe, że w związku tym, że będzie to już koniec roku - nie zostanie on wykorzystany w całości- wtedy reszta przejdzie na 2013 jako urlop zaległy.

Re: Umowa o pracę na czas określony

wiwan / 2011-12-30 12:08
Gratulując pracodawcy jasnowidza- tak, będzie ona pierwszą jeśli przerwa PRZEKROCZY 1 miesiąc. Więc minimum miesiąc i 1 dzień.

Poważniej- do tego czasu wiele w KP może się zmienić, a plan zatrudnienia sięgający w przyszłość na ponad rok dość ekscentryczny.

Re: ile godzin przerwy w pracy?

wiwan / 2011-12-30 12:17
jakiego nowego ? Żadnych zmian w tym zakresie nie było i od 2012 nie ma.
Jest to regulacja z art.133 KP- minimalna przerwa wynosi 11 godzin, więc zmiana na 6 po zakończonej o 22 jest nielegalna (8 godzin).

Re: Zaległe składki ZUS - konsekwencje

wiwan / 2011-12-30 12:37
Nie tylko w momencie utraty zatrudnienia ubezpieczenie społeczne z tyt. DG stało się obowiązkowe. Obowiązkowe było również ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu MIMO zatrudnienia. czyli zaległość wynosi ok. 10 lat składek zdrowotnych i ok. 1 rok społecznych.
Nie chce mi się wierzyć, że ZUS nie kontaktował się ze znajomym- bo w systemie ma zdublowane tytuły ubezpieczeń, w zakresie zdrowotnym- jako prowadzący DG i jako bezrobotny.
Tak, jak najszybszy kontakt i wyjaśnienie w Zakładzie jest niezbędne. Musi wstecznie zarejestrować się do ub. społecznych z tyt. DG od pierwszego dnia po ustaniu stosunku pracy. I opłacić składki. Sankcją w rozumieniu kary jest możliwość wymierzenia przez ZUS opłaty dodatkowej równej "do wysokości 100%" zaległości zgodnie z art. 24 ust. 1 USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych.

Kwoty mogą być znaczne, jest możliwość co do zasady, ale niekoniecznie w jego przypadku rozłożenia zaległości na raty:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;rozlozyc;na;raty;splate;zaleglych;skladek;zus,207,0,602831.html
Jest możliwo

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-12-30 20:05
Wszystko zależy od tego "wydaje mi się". Bo jeśli nie było tych 5 lat okresów ubezpieczenia w ciągu ostatnich 10 lat- to zmarły nie spełnił warunków i renty nie będzie. Musiałby mieć min. 30 lat i to samych składkowych by tego warunku '5 w 10' nie musiał spełnić.
Samobójstwo i ograniczenie praw nie są przeszkodą dla prawa do renty rodzinnej po nim. Warunki po stronie rodziny spełniają wszyscy wymienieni członkowie.
wiwan / 2011-12-30 20:19
Nie. Nie spełni warunku podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w momencie składania wniosku. I pewnie też warunku podlegania mu przez min. 5 lat w ciągu 10 lat przed złożeniem wniosku. Jako rencista rodzinny nie opłaca i nie opłacał przecież tych ubezpieczeń.

Najnowsze wpisy