Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Zasiłek dla bezrobotnych-który PIT ?

wiwan / 2012-03-20 15:51
Bzdura.Choćby to był zasiłek tylko za grudzień, również wymaga rozliczenia za rok 2011.

Re: Czy muszę się rozliczać z US ?

wiwan / 2012-03-20 15:53
Bzdura. Okres pobierania jest bez wpływu na ww obowiązek rozliczenia. Może to być jedna wypłata zasiłku w ciągu całego roku kalendarzowego.

Re: zamknięcie działalności, aktualnie zawieszona

wiwan / 2012-03-20 15:57
ZUS-u w ogóle nie "zawiadamia" w tej sytuacji. Gdyby zamykał DG, bez wcześniejszego zawieszenia- powinien wyrejestrować się w roli ubezpieczonego. Żadne zniszczenie nie grozi, bo i tak zamykając w ewidencji CEIDG wyrejestrowuje się w roli płatnika, więc i tak ustaje obowiązek opłacania składek.

Re: Smiertelna CHoroba i składki ZUS

wiwan / 2012-03-20 22:03
Niestety ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie przewiduje zwolnienia z ubezpieczeń obowiązkowych z powodu stanu zdrowia skutkującego krótkim życiem ubezpieczonego. Jak również przeniesienia składek na małżonka, za życia ubezpieczonego.
Przewiduje jedynie dziedziczenie środków z subkonta, które powstało w ZUS dla składek naliczanych od maja 2011 r., które nie zostały odprowadzone do OFE.

Inna ustawa z kolei przewiduje dziedziczenie OFE.

Obecnie tylko dzieło nie podlegałoby składkom ZUS.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-03-20 22:28
Ewentualna należność wobec ZUS z tyt. nieprawnie pobranej renty nie pozbawia prawa do wniosku o jej wznowienie czy ponowne przyznanie.
Piszę ewentualna, bo Zakłada mógł to przegapić, ale nawet wtedy lepiej to wyjaśnić- bo przedawnienie takich zaległości to aż 10 lat z tamtego okresu. Odsetki za np. 7 lat, gdy ZUS do tego dojdzie będą ogromne.

I oczywiście ZUS będzie potrącał sobie tę zaległość z bieżących wypłat. To, jaką część- będzie zależeć od tego, czy Pani renta będzie w wysokości minimalnej. Bo zasadniczo może być potrącane do 25% renty Netto ( czyli po odprowadzeniu całej zaliczki PIT i składki zdrowotnej ), ale nie więcej niż 40% kwoty renty minimalnej netto.

Wynika to z art.139-141 ustawy emerytalnej.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-03-20 22:33
Tak. Na emeryturę- bo już ponad rok temu wraz z 60 urodzinami uzyskała do niej prawo.
Nie skorzysta jednak z tym stażem z gwarancji emerytury minimalnej. Tzn. świadczenie może być niższe niż obecnie 799,18 zł brutto.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-03-21 11:47
Nie. Na emeryturę obecnie nie ma Pani szansy, bo wymagany wiek to 60 lat, a liczba dzieci nie wpływa na ten wymóg. To są dopiero zapowiedzi - może na przyszłych zmianach pani skorzysta.

Ma Pani okres ubezpieczenia raczej niższy niż 31 lat, bo okres składkowy to praca bez urlopów/zasiłków macierzyńskich i wychowawczych. Te urlopy to okresy nieskładkowe, ale nie wlicza się ich wszystkich, a jedynie w wymiarze najwyżej 1/3 zaliczonych okresów składkowych.

Re: Wysokość składek ZUS 2012

wiwan / 2012-03-21 18:27
Tu podane. Podstawowa różnica dotyczy tego, czy jest Pan uprawniony do 24-romiesięcznej ulgi w składkach społecznych tj. opłacania ich od podstawy równej 30% minimalnego wynagrodzenia.

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

Rozbicie na składki do marca/od kwietnia wynika ze zmian stawek składki wypadkowej.

Re: Smiertelna CHoroba i składki ZUS

wiwan / 2012-03-22 11:23
To rzeczywiście dobre wyjście, o ile zleceniodawca zaoferuje wynagrodzenie na tyle wysokie, by finansowo wyjść jak na porównywalnym etacie.

I doprecyzujmy- nie "nie odprowadza się", tylko ubezpieczenia społeczne są dobrowolne, ub. zdrowotne niestety jest obowiązkowe.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2012-03-22 11:49
Wybaczy Pan, ale ZUS-u nie będę zastępował. Zwracam uwagę na kilka rzeczy:
1. warunki szczególne pracy lub w szczególnym charakterze NIE MOGĄ być potwierdzone zeznaniami świadków. Mogą oni udokumentować/uwiarygodnić sam okres i miejsce zatrudnienia. A na to ś. pracy Pan ma...
2. albo następca prawny albo konkretne archiwum ( na stronie www ZUS jest wyszukiwarka zlikwidowanych firm ) powinno wydać albo zaświadczenie o pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze uzupełniające posiadane ś. pracy, albo wydać nowe świadectwo za dany okres wg obecnego, wymaganego wzoru. Wszystko to na podstawie posiadanej dokumentacji pracowniczej.
3. okres wojska to okres składkowy.
4. przy obliczaniu łącznego okresu ubezpieczenia okresy nieskładkowe mogą być zaliczone tylko w wymiarze maksymalnie 1/3 okresów składkowych. Piszę o tym, bo tych nieskładkowych coś dużo Pan wymienił.

Emerytura wcześniejsza będzie więc należna jeśli na dzień 1.01.1999 r. spełnił Pan warunek 25 lat okresu ubezpieczenia ORAZ 15 lat pracy w warunkach szczególnych, potwierdzonych posiadanymi i uzyskanymi obecnie świadectwami.

Będzie to emerytura z art.184 ustawy emerytalnej.

Re: emerytura a praca - rozliczenie

wiwan / 2012-03-22 12:03
Najogólniej- ZUS powinien wybrać metodę kalkulacji korzystniejszą dla emeryta. Ale by mógł rozliczyć metodą miesięczną, musi posiadać zaświadczenie o zarobkach rozbite właśnie na przychody dla poszczególnych miesięcy.
Pozostaje zdobyć takie zaświadczenie i wystąpić o ponowne rozliczenie.

Szczegóły rozliczania reguluje rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury lub renty (Dz.U. nr 58 poz.290 z późn. zm ). Niestety tych zmian było już 5.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2012-03-22 12:20
Tak, o ile:

1. była to praca przed 1983 rokiem albo
2. niezależnie już od roku- były opłacane wtedy składki jak za domownika.

Powyższe dotyczy w ogóle zwiększania okresów składkowych, gdy brakuje ich do minimum stażu ubezpieczeniowego na potrzeby emerytur powszechnych dla roczników starszych niż 1949 oraz emerytur wcześniejszych.

3. było w tym czasie ubezpieczenie społeczne KRUS, ale łącznie mniej niż 25 lat przez życie ubezpieczonego. Bo wtedy ma on prawo do świadczenia z KRUS

Nowe emerytury.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2012-03-23 11:00
1. no właśnie- wg. "dzisiejszych". Jeśli wiek powszechny zostanie podniesiony- to i w przypadku wszystkich innych uregulowań powiązanych- czyli również e. kapitałowych czy np. pomostowych...
2. miałem na myśli 100% usamodzielnienie się. Tzn. robienie być może tego samego, ale na własny rachunek, a nie tylko samozatrudnienie i pracę na rzecz byłego pracodawcy. To zresztą uniemożliwiłoby skorzystanie z 24 miesięcy obniżonych składek.

Powodzenia.
3. jest jeszcze wyjście, które bodaj wczoraj w innym wątku się pojawiło. Czyli zmniejszenie obecnego etatu do wymiaru dającego minimalne wynagrodzenie, "dorabianie" reszty na zleceniach ( wtedy tylko składki zdrowotne od nich ) lub dziełach, ale nie u tego zleceniodawcy/zamawiającego dzieło, który jest jednocześnie pracodawcą.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-03-23 11:11
Tak. Jest Pani uprawniona do renty rodzinnej, gdyż wiek 50 lat ukończyła Pani nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania (18 urodziny ) córki uprawnionej do renty rodzinnej.- art.70, ust.2 Ustawy emerytalnej.

Rozsądnie jest zrobić to jak najwcześniej, i szkoda że tak nie było, chyba że chodzi o kryteria dochodowe i zawieszenia Pani prawa do renty- bo przez czas, gdy obie będziecie rentę pobierać, w sumie będzie ona o 1/17 wyższa ( 90% świadczenia zmarłego dla 2 osób, zamiast 85% dla jednej ).

Re: brak stałego zameldowania a renta

wiwan / 2012-03-23 11:20
Absolutnie to jak widać z Ustawy emerytalnej NIE wynika, ale z praktyki ZUS. Bo miejsce zamieszkania to co innego niż zamieszkania, co zresztą sam ZUS przyznaje, bo w formularzu wniosku Rp-2, Rp-6 itd. występują pola na OBA te adresy.

Wynika pośrednio również z obowiązku meldunkowego.

I w związku z tym jest podstawą interwencji m.in. RPO.
Zwłaszcza w świetle zapowiedzi o meldunku zniesieniu.

Najnowsze wpisy