Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2014-12-18 21:36
Mamy dwie odrębne kwestie:
- brak odpowiedniego dokumentu na to, że pewien okres pracy ojca stanowił pracę w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze
- to, czy nawet gdyby świadectwo pracy właściwe miał- to czy rodzaj pracy, jej okres i to kiedy przypadła- dają prawo do e. pomostowej.

Jak rozumiem praca na walcu, ale bez ręcznego, bezpośredniego układania asfaltu.

Byłaby to poz. 3, dział V, wykaz A- prac w war. szczególnych-"Prace maszynistów ciężkich maszyn budowlanych lub drogowych" i ewentualnie poz. 4, dział. 9, wykaz A- " Prace asfalciarzy i przy gotowaniu asfaltu", choć coś czuję, że asfalciarz to ten, kto bezpośrednio ma styczność z asfaltem, czego ojciec Pani nie miał.

Niestety odpowiednika ww pracy w nowych wykazach z ustawy o e. pomostowych nie ma. Skoro więc prac z nowych wykazów po 2008 r. ojciec nie wykonywał- prawa do e. pomostowej nawet z właściwym św. pracy by nie uzyskał.

Walka w sądzie o to uznanie będzie miała sens zatem dla uzyskania rekompensaty za pracę w war. szczególnych- czyli finansowego zwiększenia kapitału początkowego, a w efekcie wyższej emerytury- ale dopiero w wieku powszechnym 67 lat, lub wcześniej- w wieku 65 lat- jeśli wystąpi o e. częściową (pozwali na to już posiadany staż 40 lat)

ALBO- uzyskania e. wcześniejszej z tyt.pracy w war. szczególnych z art. 184 ustawy emerytalnej- jeśli na dzień 1.01.1999 r. miał min. 15 lat tej pracy na walcu w pełnym wymiarze godzin.

Re: Nie wiem jak rozliczyć podatek...

wiwan / 2014-12-19 10:08
Od sumy przychodów uzyskanych w październiku odjąć sumę kosztów poniesionych w październiku (np. składek społecznych ZUS za wrzesień) i innych kosztów poniesionych w tym miesiącu w zw. z DG.
Tak uzyskany dochód zsumować z dochodem z DG uzyskanym od początku roku, wyliczyć zaliczkę wg. skali:

http://www.money.pl/pit/progi-podatkowe/

odjąć sumę zaliczek dotąd odprowadzonych. Odjąć odliczalną część skł. zdrowotnej zapłaconej w październiku (za wrzesień). Resztę odprowadzić do US na właściwe konto.

Metoda narastająca- tak jak tu, choć inne źródło przychodu;

http://www.money.pl/forum/dzialalnosc-wykonywana-osobiscie---zaliczki-t3631265.html?_rfr=1

Re: Nie wiem jak rozliczyć podatek...

wiwan / 2014-12-19 12:46
Po prostu. Od lat nie ma już formularza miesięcznej informacji o zaliczce. Przelew opisany i na właściwe dla PIT konto w Pani US.

Zasady opłacania zaliczek określa Ustawa o PIT. Dla DG jest ta z narastaniem. Może i prościej, ale powstawałyby zbyt duże różnice w PIT w rozliczeniu rocznym.

Zwracam uwagę na termin 20 dnia kolejnego miesiąca, i ewentualne odsetki od spóxnionej zaliczki.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2014-12-19 20:28
Walec ręczny to już być może kwalifikacja jako ręczne, bezpośrednie układanie...
To tak na marginesie.

Kategorie w kontekście warunków szczególnych pracy NIC mi nie mówią. Przepisy mówią o rodzajach prac, stanowiskach, ich wykazach, a w nich działach, pozycjach lub o pozycjach w załącznikach.

Byłoby dobrze, gdyby ojciec od kolegi taki wyrok uzyskał do wglądu, skserowania, odpisania. Podejrzewam, że jednak jest tam precyzyjne wskazanie, że daną pracę na danym stanowisku pana X uznano za pracę w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze- 'równoważną' lub 'odpowiadającą' lub 'tożsamą' lub 'wymienioną' itp. w :
- wykazie A lub B Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
- o którym mówi art. 32 lub 33 Ustawy o rentach i emeryturach z FUS
- załączniku 1 lub 2 do Ustawy o e. pomostowych
- w art. 3 ustawy o e. pomostowych

Bez takiego konkretu w postaci konkretnego wskazania, konkretnego zapisu, pozycji, konkretnego aktu prawnego- to gdybanie.

Ponadto, w celu stwierdzenia czy z konkretnym orzeczeniem sądu spełnione będą przez Pani ojca warunki uzyskania emerytury i którego rodzaju potrzebne jest info:
- czy staż tej pracy w war. szczególnych na dzień 1.01.1999 r. osiągnął min. 15 lat
- czy praca ta była wykonywana również po 2008 r. (choćby 1 dzień)

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-12-20 09:08
Nie bardzo do mnie dotarł opis tej sytuacji.
- dlaczego akurat 108 zł
- czy kiedykolwiek była Pani ub. w KRUS jako domownik (ojca) i decyzja ubezpieczeniowa była wydana na Was oboje ?
- dlaczego mąż do swego ub. zdrowotnego nie dopisze po prostu Waszego dziecka, tak jak jest dopisana Pani
- po co ta rejestracja w PUP- ma Pani szansę na zasiłek ? Kiedy w takim razie ustało ub. ZUS.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2014-12-22 11:23
Jeśli koszty zakupu z sierpnia stanowią 100% pokrycie kwoty zadeklarowanej w PIT 39- niczego Pan już nie zgłasza. Do czasu przedawnienia tj. do końca 2019 r. należy mieć dokumenty, które w razie kontroli US pozwolą poniesione koszty/ zasadność zwolnienia udowodnić.

Pytałem o tę zmianę statusu prawnego dlatego, że jeśli przed 24 listopada 2011 mieszkanie miało status spół-własnościowego to, to wyodrębnienie nie stanowiło już 'nabycia' (kolejnego) w rozumieniu ustawy o PIT. Jeśli to prawo własnościowe podsiadał Pan od roku 2006 lub wcześniejszego, to w ogóle nie było kwestii PIT od jego sprzedaży.

Re: Kasy fiskalne w 2015 r. Co zmieniają nowe przepisy?

wiwan / 2014-12-22 13:00
Do 6 ha. Przeliczeniowych. Co to ma do kwestii zmian w rozporządzeniu dotyczącym ewidencji na potrzeby VAT ?

Re: Przeniesienie rezydencji podatkowej

wiwan / 2014-12-22 13:19
Chodzi o osobę fizyczną, czy spółkę kapitałową, czyli kwestię CIT ?

W tym pierwszym wypadku -pzrzy rezydencji podatkowej nie ma kwestii wyboru i opłacalności. Jest ważny stan faktyczny, który wpływa na tą, jaką rezydencję podatkową podatnik posiada, kiedy ją traci w kraju X, zyskuje w kraju Y.

Chodzi o kwestię miejsca zamieszkania, miejsca uzyskiwania większości dochodów, centrum interesów życiowych/gospodarczych.

Więcej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nowe;zasady;ustalania;rezydencji;podatkowej;w;polsce,18,0,208914.html

Re: Jakie koszty dla początkującego przedsiębiorcy?

wiwan / 2014-12-23 08:53
No takie są regulacje. Na podstawie tych samych miałbyś identyczne koszty ubezpieczeń, gdybyś miał dochód 3 000 miesięcznie, i 13 000 miesięcznie. Coś za coś....

Rozwiązaniem mogłoby być znalezienie kogoś, kto DG już prowadzi. Rozszerzył by ją o kilka PKD odpowiadających owemu sprowadzaniu sprzętu, a Tobie w ramach zlecenia zlecił właśnie owo ściąganie i sprzedaż w jego imieniu. No i wypłacał wynagrodzenie- oskładkowane wedle rzeczywistych kwot wypłat.

Re: Działalność rękodzielnicza + wynajem lokalu

wiwan / 2014-12-23 10:06
Jeśli do eksperta- to raczej tu:

http://www.money.pl/forum/grupa,39,0,0,40,0,ksiegowosc.html

jest opcja 'zapytaj eksperta'.

Z mojej strony:
- warto sprawdzić, czy owo rękodzieło nie może być opodatkowane kartą podatkową.
W razie przejścia na kartę i w związku z posiadaniem orzeczenia o umiarkowanym st. niepełnosprawności (jak rozumiem renty Pan nie ma) można być zwolnionym ze skł. zdrowotnej z DG, jeśli przychody uzyskiwane nie przekraczają aktualnej emerytury minimalnej. Do lutego 2015 oznacza to kwotę 422,22 zł.
- warto rozejrzeć się za kimś kto podobną działalność prowadzi, ma lokal i po prostu podpiszecie umowę zlecenia, etatu ( w zależności od okoliczności ). Swoją DG po prostu by Pan zamknął.

Re: Zatrudniony na stanowisku robotniczym pod ziemią, a górnik pod ziemią?

wiwan / 2014-12-29 10:03
Ja tam specjalnej różnicy nie widzę, a więc i wpływu na przyszłe uprawnienia emerytalne- tj. prawo do e. górniczej, albo do e. z tyt. pracy górniczej albo e. pomostowej.

Składki co do zasady są proporcjonalne do wynagrodzenia, a nie rodzaju pracy. Czyli stawki ub. emerytalnego, rentowego, chorobowego i zdrowotnego procentowo są 'ogólnokrajowe'. Na innym stanowisku, u innego pracodawcy mogą różnić się stawką składki wypadkowej, która leży po stronie pracodawcy.
No i nie wszyscy pracodawcy/nie za każdego pracownika płacą składkę na fundusz e. pomostowych- a ona warunkuje uprawnienia wynikające z pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze po 2009 r.
Warto więc po zmianie pracodawcy sprawdzić w ZUS, czy składka ta jest odprowadzana.

Re: Renta z KRUS-problem

wiwan / 2014-12-29 10:19
Kwotowego sensu nie ma- bo wysokość świadczenia nie zależy od tego, na jaki okres je przyznano.
Ma sens w zakresie samego uprawnienia- po prostu bardziej długoterminowej jasności swej sytuacji, choć przecież jest możliwa utrata renty przyznanej np. na 5 lat- wcześniej na skutek kontroli KASY i orzeczenia komisji lekarskiej.

Można to też 'odłożyć' w czasie, tj. składać np. za 11 miesięcy powtórny wniosek/wniosek o przedłużenie renty- i wtedy w razie decyzji odmownej walczyć o decyzję pozytywną.

Na dwoje babka wróżyła, co efektywniejsze- bo z jednej strony:
- obecny stan zdrowia może się jednak zgodnie z przewidywaniami orzecznika polepszać, a więc lepiej teraz się odwoływać i walczyć od razu o wydłużenie prawa do renty.
z drugiej- obecny stan zdrowia może się szybko pogarszać (wbrew przewidywaniom orzecznika) i za 12 miesięcy bez problemu sprawić uzyskanie renty na dużo dłuższy okres lub nawet na stałe.

Odwołanie wiąże się z badaniem przez komisję i możliwym odwleczeniem uzyskania pierwszej wypłaty świadczenia.

Re: Darowizna od córki

wiwan / 2014-12-29 11:35
Rozliczanie wspólne z mężem dotyczy innego podatku. Jeśli darowizna jest rzeczywiście tylko dla niego (tj. w umowie nawet ustnej nie ma ona wejść do majątku Waszego wspólnego) niczego nie musi Pani w US zgłaszać.
Z ustawy wynika (literalnie), że w celu zwolnienia z podatku od darowizny powinno być to jego konto, ale jest orzecznictwo (np. 28 kwietnia 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał wyrok (sprawa o sygn. I SA/Łd 302/11), że niekoniecznie.

Tyle, że jeśli kwota darowizny nie przekracza limitu w ogóle nie musi być dokonana przelewem.

A co do limitu- to zależy czy Pani mąż jest ojcem albo ojczymem Pani córki.

Re: składanie pit-u

wiwan / 2014-12-29 11:37
Jaka jest forma opodatkowania Pani DG ?

Re: Kupno maszyny na firmę, a przyszły dochód

wiwan / 2014-12-29 12:01
Jeśli w momencie zakupu był on uzasadniony, tj. związany z prowadzoną DG, albo z przewidywanym jej zakresem- jest OK. Przy tym koszcie, w grę wchodzi jej amortyzacja, a nie wrzucenie jednorazowo w koszty.
Skoro maszyna stała się zbędna to bardziej wątpliwości fiskusa może stanowić jej dalsze amortyzowanie, tj. ujmowania w kosztach. Zatem warto po prostu maszyny się pozbyć- sprzedać, przekazać nieodpłatnie.

Najnowsze wpisy