Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Agora nie podziela wątpliwości prezesa UOKiK ws. przejęcia Eurozetu

0
Podziel się:

Agora nie zgadza się z wątpliwościami prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) w sprawie przejęcia kontroli nad Eurozetem i zwraca uwagę, że są to wstępne zastrzeżenia, które nie muszą mieć wpływu na ostateczną decyzję regulatora, poinformował prezes Bartosz Hojka 

Agora nie podziela wątpliwości prezesa UOKiK ws. przejęcia Eurozetu

"Agora nie zgadza się z przedstawionymi wątpliwościami prezesa UOKiK-u. Dane ekonomiczne oraz realia rynkowe nie potwierdzają obaw prezesa. Nie widzimy istotnych antykonkurencyjnych skutków na rynku nadawania radiowego, czy to na rynkach lokalnych, czy na rynku ogólnopolskim. Na obydwu rynkach Agora wciąż będzie miała silnych, często nawet znacznie silniejszych konkurentów nawet po połączeniu naszych aktywów z Eurozetem. Po transakcji dominującą pozycję na rynku ogólnopolskim zachowa RMF FM. Konkurencja nie będzie więc ograniczona, a wręcz przeciwnie. W naszej ocenie, w wyniku transakcji powstanie przeciwwaga dla dominującego gracza jakim jest RMF FM" - powiedział Hojka podczas wideokonferencji.

Według niego, warto zwrócić uwagę, iż sam prezes UOKiK-u podkreśla, że są to wstępne wątpliwości, które nie przesądzają o finalnej decyzji w sprawie.

"Wierzymy, że przedstawienie tych zastrzeżeń przez Urząd jest dla nas dobra okazja do ponownego przedstawienia naszej argumentacji całkowicie rozwiewającej wątpliwości prezesa UOKiK. W naszej ocenie, transakcja nie powoduje istotnego zagrożenia dla konkurencji i mamy na potwierdzenie tej tezy w naszym przekonaniu bardzo silne argumenty prawne" - dodał Hojka.

UOKiK podał dziś, że prezes Urzędu Tomasz Chróstny przekazał stronom zastrzeżenia do transakcji przejęcia Eurozet przez Agorę wskazując, że w wyniku koncentracji może dojść do ograniczenia konkurencji. Jak poinformował Chróstny, zgodnie z ustaleniami UOKiK, w wyniku koncentracji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej, co może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji zarówno na poziomie krajowym, jak i na rynkach lokalnych.

Pod koniec października ub.r. Agora złożyła wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia kontroli nad Eurozet. W połowie września 2019 r. Agora poinformowała, że wraz z SFS Ventures s.r.o. (jako kupujący) oraz Czech Radio Center a.s. (CRC) (sprzedawca) dokonała ustalenia ostatecznej ceny sprzedaży nabytych udziałów w Eurozet, zgodnie z postanowieniami przedwstępnej umowy sprzedaży udziałów w kapitale zakładowym Eurozet. Ostateczna cena sprzedaży 400 udziałów (tj. 40% kapitału) Eurozet wyniosła w wyniku zastosowania mechanizmu korekty ceny 130,67 mln zł. Następnie Agora podjęła uchwałę o zamiarze wykonania opcji kupna wszystkich udziałów w kapitale zakładowym spółki Eurozet posiadanych przez SFS Ventures zgodnie z postanowieniami umowy wspólników.

Agora jest m.in. większościowym właścicielem sieci kin Helios, spółki Next Film, zajmującej się produkcją i dystrybucją filmową oraz AMS działającej na rynku reklamy zewnętrznej, a także wydawcą "Gazety Wyborczej" i czasopism oraz portali i serwisów internetowych. Grupa jest ponadto właścicielem trzech lokalnych radiostacji muzycznych i większościowym współwłaścicielem ponadregionalnego radia Tok FM. Działa na rynku książek, wydawnictw muzycznych i filmowych oraz gastronomicznym.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)