Do niedawna plany Anwimu zakładały, że sieć Moya będzie liczyć 350 stacji paliw na koniec 2023 roku.
"Plany te uległy zmianie wraz ze zmianą w akcjonariacie. W porozumieniu z nowym większościowym właścicielem i przy jego akceptacji przygotowaliśmy nową strategię, przewidującą 500 stacji Moya na koniec 2024 roku" - powiedział Grzywaczewski w rozmowie z ISBnews.
Przyznał, że wcześniejsze założenia rozbudowy sieci Moya do 350 obiektów w 2023 roku to był "plan minimum".
"Obecną strategię oceniamy jako realną, ale nie będzie to już takie proste i będzie wymagało dużo pracy. Mimo to oceniamy, że bezpiecznie jesteśmy w stanie powiększać sieć Moya przeciętnie o 50 stacji rocznie przez najbliższe cztery lata" - dodał Grzywaczewski.
Jak zapowiedział, rok 2021 powinien być pod tym względem nawet lepszy, ze względu na 15 przejętych stacji eMila, które wciąż czekają na włączenie do sieci Moya w przyszłym roku, a także duży portfel zabezpieczonych działek pod budowę stacji, na których długo trwały procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę.
"Część tych budów rozpoczęła się już w 2020 roku, ale ich kulminacja nastąpi w roku 2021. W sumie spodziewam się przyłączenia do sieci Moya ok. 70 stacji stacji netto w przyszłym roku, czyli nawet więcej niż w rekordowym roku 2020" - powiedział wiceprezes Anwimu.
W jego ocenie, w kolejnych latach o utrzymanie podobnego tempa rozwoju będzie coraz trudniej, w związku z nasyceniem rynków lokalnych.
Wiceszef Anwimu podkreślił również, że spółka będzie teraz przykładać jeszcze większą wagę do stacji własnych.
"Do tej pory co roku powiększaliśmy liczbę stacji własnych o ok. 10 obiektów. Teraz zakładamy, że od roku 2021 na średnio 50 nowych stacji rocznie, około 20 będą stanowiły obiekty własne, zarówno nowo budowane, jak i przejmowane. Staramy się być aktywnym graczem i reagować, kiedy na rynku pojawią się okazje do przejęcia czy dzierżawy stacji" - podsumował.
Spółka Anwim od 2009 roku zarządza niezależną siecią stacji paliw pod marką Moya, która na koniec 2019 r. liczyła 240 placówek i była szóstą największą siecią stacji paliw w Polsce. Plany zakładają powiększenie sieci do 500 obiektów do 2024 r.
Piotr Apanowicz