"Obecnie wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wynosi 6410 zł. Tyle samo wyniesie minimalne miesięczne wynagrodzenie dla profesora w instytucie PAN i pozostałych wymienionych w projekcie instytucji. Minimalne wynagrodzenie zasadnicze w jednostce naukowej dla pracownika naukowego powinno wynosić nie mniej niż 50% wynagrodzenia profesora. Profesor instytutu miałby zarabiać nie mniej niż 83% wynagrodzenia profesora (5320 zł), a adiunkt nie mniej niż 73% (4679 zł)" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Aktualnie obowiązująca ustawa o Polskiej Akademii Nauk nie reguluje minimalnych wynagrodzeń pracowników naukowych PAN. Z kolei minimalne stawki dla pracowników uczelni póblicznych są określone w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.
"Nowe regulacje zrównają zasady określania minimalnych wynagrodzeń zasadniczych dla wszystkich kategorii naukowców, co jest zgodne z postulatami środowiska naukowego. W praktyce minimalne wynagrodzenia pracowników naukowych PAN powinny wzrosnąć" - czytamy także.
Nowelizacja ustawy wprowadza także jednoznaczne sformułowanie, że praca naukowca stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, co pozwala naukowcom rozliczać się z podatku według wyższych kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu więcej pieniędzy zostanie im w kieszeni.
"Rozwiązania te powinny zatrzymać odpływ pracowników zatrudnionych (objętych nowelizacją) w jednostkach naukowych i zapewnić im lepsze warunki do rozwoju naukowego" - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy.
Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl