"Blending to tzw. mieszany produkt finansowy, który łączy w sobie kredyt i bezzwrotne wsparcie (grant). W przypadku programu CEF Blending Facility pieniądze przyznawane przez Komisję Europejską mają zasilić inwestycje rozwijające innowacyjny i przyjazny środowisku transport. Wsparcie dotyczy projektów związanych z wykorzystaniem paliw alternatywnych w transporcie (takich jak np. wodór, CNG, LNG, energia elektryczna) lub z rozbudową i unowocześnieniem Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS). Pula konkursu na projekty w całej Unii Europejskiej to 198 mln euro" - czytamy w komunikacie.
Formuła konkursu grantowego zakłada ścisłą współpracę Unii Europejskiej z instytucjami finansowymi w poszczególnych krajach, tzw. partnerami wdrażającymi. BGK jest pierwszym narodowym bankiem rozwoju, z którym Komisja Europejska podpisała umowę na wdrażanie programu. Instytucją ponadnarodową, która obsługuje program we wszystkich unijnych krajach, także w Polsce, jest Europejski Bank Inwestycyjny.
"Zawarcie umowy z Komisją Europejską to wyróżnienie i wyraz zaufania instytucji UE do Banku Gospodarstwa Krajowego. Cieszymy się, że nasze doświadczenie i dobre wyniki we wdrażaniu środków europejskich zostały docenione. Lata doświadczeń sprawiły, że jesteśmy gotowi angażować się ekspercko i finansowo w programy bezpośrednio zarządzane przez Komisję Europejską" - powiedział członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński, cytowany w materiale.
Warunkiem otrzymania grantu jest uzyskanie finansowania zwrotnego na realizację projektu. O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno podmioty prywatne, jak i instytucje publiczne. Rolą BGK jest identyfikacja potencjalnych projektów, ich wstępna analiza pod kątem zgodności z założeniami programu oraz ocena zdolności kredytowej podmiotu realizującego inwestycję. Na tej podstawie bank wystawia promesę udzielenia kredytu na kwotę co najmniej 5 mln euro. Na końcu projekt podlega weryfikacji przez Komisję Europejską, która podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu grantu. Kwota grantu zależy od zakresu projektu i jego wartości, jednak nie może być mniejsza niż 1 mln euro, podsumowano.
BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.