"Dzięki platformie dajemy inwestorom możliwość zarabiania na leasingu - naszej podstawowej działalności. Model działa tak, że inwestorzy, za pośrednictwem platformy goldbergandjohnson.com, powierzają spółce środki, my zakupujemy za to konkretne przedmioty leasingu, udostępniane następnie przedsiębiorcom. Czyli zarabiają wszyscy: przedsiębiorcy, Brewe Leasing i inwestorzy" - powiedział Mikłasz, cytowany w komunikacie.
Sposobem, za pośrednictwem którego inwestorzy powierzają środki Brewe Leasing, jest stworzony nowatorski instrument finansowy: Kwit Dochodowy. Jest to papier wartościowy, któremu nadano formalny charakter weksla, zaznaczono w informacji.
"Kwit Dochodowy Brewe Leasing różni się jednak funkcjonalnie od typowych weksli - te mają tylko funkcje zabezpieczające lub płatnicze. Nasz Kwit Dochodowy to coś więcej. Dlatego zastosowaliśmy bardziej rozbudowaną nazwę, lepiej oddającą specyfikę tego oryginalnego papieru wartościowego. Formalny charakter weksla daje mu szereg zalet - np. mocny walor zabezpieczający, poprzez ogromną łatwość egzekucyjną. Z drugiej strony, zastosowanie dyskonta, oraz wypłacanie kuponów daje inwestorowi możliwość udziału w zyskach z biznesu leasingowego" - zaznaczył Mikłasz.
Kwit Dochodowy jest papierem wartościowym, który pozwala inwestorom uczestniczyć w biznesie spółki Brewe Leasing. Najbardziej charakterystyczną jego cechą jest to, że jest to instrument o stosunkowo niskim ryzyku, wynikającym m.in. ze stosowanych zabezpieczeń, stwierdzono również.
"Inwestor jest zabezpieczony zarówno na poziomie weksla (zastaw rejestrowy nadzorowany przez administratora zastawu)
, jak i na poziomie samych wierzytelności (przedmiot leasingu pozostaje własnością emitenta). Odróżnia to korzystnie Kwit Dochodowy, od innych podobnych produktów dostępnych na rynku, które maja zwykle tylko jeden poziom zabezpieczeń. Nowatorskim rozwiązaniem jest tutaj wprowadzenie poza funkcją administratora zastawu, funkcji notarialnego depozytu. Nad bezpieczeństwem każdego weksla i wynikających z niego praw czuwa dodatkowo notariusz, u którego zdeponowany jest papier wartościowy. To z kolei wymusiło również emitowanie weksli Brewe Leasing w jednolitych seriach, ze zmienną ceną sprzedaży, rosnącą każdego dnia" - wyjaśnił twórca Brewe Leasing.
"Jest to lokata o wysokiej rentowności: od poziomu 7,5% w skali roku do 9,5% w skali roku, przy systematycznie wypłacanych kuponach. Jest to zatem świetny produkt rentierski. Jest to równocześnie lokata o wysokim poziomie elastyczności - inwestor ma możliwość systematycznego wyjścia z inwestycji" - zaznaczył Mikłasz.
"Zastosowano tu również innowacyjny system reinwestowania, czyli 'rolowania' papierów wartościowych. Czyli inwestor może zarówno kontynuować inwestycję, otrzymując coraz wyższe kupony, jak i zlikwidować inwestycję w wybranym momencie. Jest to również inwestycja korzystnie opodatkowana - nieco upraszczając: podatek płaci się dopiero przy finalnym wyjściu z inwestycji. Czyli wygląda to lepiej niż w funduszach inwestycyjnych. Opodatkowanie jest równie korzystne, a zyski nie są obciążone opłatami za zarządzanie inwestycją" - czytamy dalej.
Szefem compliance oraz zaawansowanych prac legislacyjnych w zakresie dostosowania funkcjonowania platformy do wymogów regulatora został Paweł Zaremba-Śmietański - jeden z najbardziej doświadczonych w Polsce specjalistów od ofert publicznych, który wprowadził na GPW ponad 50 spółek, realizował fuzje i przejęcia o wartości kilkunastu miliardów złotych, podano też w materiale.
"Emitent uczynił wiele starań, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne. Zastosowano szereg mechanizmów w celu chronienia inwestora. Inwestycja jest zabezpieczona zastawem rejestrowym na zmiennym zbiorze wierzytelności emitenta/Brewe Leasing o wartości nie mniejszej niż 120%. W przypadku wierzytelności wynikających z umów leasingowych, dodatkowe zabezpieczenia wynika z przedmiotów leasingu, stanowiących cały czas własność emitenta. Zabezpieczenie w formie zastawu rejestrowego jest wyłączone w ogólnej egzekucji - na identycznych zasadach jak zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości. Emitent złoży notarialne oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 ust. 5 kpc. Wreszcie sam weksel stanowi zabezpieczenie, często niezależnie stosowane w innych sytuacjach. Wielorakość tych zabezpieczeń, sprawia że ryzyko inwestora zostało zminimalizowane" - powiedział Śmietański, cytowany w komunikacie.
Goldberg & Johnson to nowa marka Grupy Brewe, która zaczyna od inwestowania w leasing, a w przyszłości zapewne w faktoring, który w ostatnim czasie zdobywa popularność, na blokowanym zastojami płatniczymi rynku, podsumowano w informacji.