Dwie największe prywatne grupy telewizyjne w Polsce: Discovery, właściciel stacji TVN oraz Cyfrowy Polsat postanowiły utworzyć wspólną platformę OTT (ang. over the top). Będzie to serwis z treściami wideo.
We wspólnym serwisie dostępne będą polskie filmy, seriale, dokumenty, programy rozrywkowe i transmisje sportowe. Będą to treści od obu nadawców, a także kupione od zewnętrznych producentów i dystrybutorów oraz produkcje własne realizowane przez nowy podmiot.
Netflix zarabia coraz więcej. Akcje idą mocno w górę
- Zapewni ona widzom szeroki wybór treści i zwiększy dostęp do polskich produkcji. Discovery i Cyfrowy Polsat podpisały dotyczącą utworzenia wspólnej platformy OTT dostępnej na rynku polskim oraz na rynkach międzynarodowych. Nowy serwis zapewni widzom dostęp do polskich filmów, seriali, dokumentów, programów sportowych oraz rozrywkowych w jednym miejscu - chwali projekt Cyfrowy Polsat w komunikacie.
Jak informuje serwis "Parkiet", telewizyjne grupy chcą na początek zainwestować w projekt po 30 mln zł każda. Z technicznego punktu widzenia Grupa Discovery obejmie 50 proc. udziałów w spółce, którą utworzył Cyfrowy Polsat.
Na razie Discovery i Cyfrowy Polsat podpisały umowę joint venture. Jak informują ich wspólna platforma OTT ma być dostępna w Polsce oraz na rynkach międzynarodowych. Daty jej startu nie wskazano.
Wspólne przedsięwzięcie dużych graczy to odpowiedź na to, co dzieje się od kilku lat na rynku medialnym. Powszechna agregacja treści umożliwiła powstanie serwisów OTT (czyli z treściami over-the-top, a więc dostarczanymi za pośrednictwem internetu bez bezpośredniego zaangażowania dostawcy) o globalnym zasięgu. W związku z tym nadawcy powinni łączyć swoje zasoby, by tworzyć uzupełniające się serwisy o lokalnym charakterze. Discovery realizuje już tego typu przedsięwzięcie na rynku niemieckim – czytamy dalej.
- Cieszymy się, że współtworzymy projekt, który może stać się realną konkurencją dla międzynarodowych serwisów. Mamy ambicje, aby platforma oferowała najlepsze i najwyższej jakości rozwiązania technologiczne - podkreśla Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu. - Szczególnie ważne jest to, że ten pełen wyzwań projekt może powstać właśnie w Polsce. Dzięki temu polski kontent będzie mógł trafić również do międzynarodowego widza.
Kiedy wystartuje nowy projekt? Tej informacji nie podano, ale wcześniej zgodę na współpracę obu nadawców musi wyrazić UOKiK.
Wiemy na pewno, że platforma będzie niezależnym biznesowo podmiotem. Model biznesowy zakłada otwartą i powszechną dostępność serwisu dla każdego internauty. Platforma będzie otwarta na współpracę z różnymi dostawcami treści.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl