Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Europipe GmbH dostarczy Gaz-Systemowi rury do podmorskiej części Baltic Pipe

2
Podziel się:

Gaz-System wybrał Europipe GmbH na dostawcę rur do budowy gazociągu podmorskiego wchodzącego w skład projektu Baltic Pipe, podała spółka. Jest to jeden z kluczowych pakietów prac przy gazociągu podmorskim.

gaz
gaz (Fotolia)

Podmorska część gazociągu Baltic Pipe będzie miała w sumie ok. 275 km długości i przechodząc przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną połączy wybrzeża Danii oraz Polski. Rury o średnicy 900 mm będą dostarczone w odcinkach o długości 12,2 m, podano w komunikacie.

"Umowa na zakup rur dla części podmorskiej Baltic Pipe to kluczowy element tej inwestycji. Projekt jest już na końcowym etapie uzyskiwania pozwoleń, które umożliwią nam rozpoczęcie prac realizacyjnych" - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.

W ramach kontraktu Europipe GmbH dostarczy również rury o tej samej średnicy na krótki odcinek lądowy gazociągu do terminala odbiorczego oraz zapewni wszystkie uwzględnione w projekcie powłoki ochronne, które zabezpieczą gazociąg i zminimalizują jego oddziaływanie na otoczenie oraz środowisko naturalne.

"Grubość stalowej ścianki gazociągu będzie wynosiła ok. 23 mm. Gazociąg będzie też pokryty specjalną powłoką antykorozyjną o grubości 4.2 mm, która zabezpieczy go w czasie eksploatacji na dnie morza. Cała instalacja podmorska zostanie także zabezpieczona warstwą betonu o grubości 60-110 mm. Europipe GmbH przeprowadzi też wszystkie odpowiednie testy i badania wymagane przy realizacji tego typu zamówienia. Kontrakt obejmuje również tymczasowe magazynowanie wyprodukowanych rur oraz ich transport do miejsca odbioru" - czytamy dalej.

Dostawca został wybrany w wyniku wieloetapowej konkurencyjnej procedury zakupowej obejmującej m.in. etap negocjacji z oferentami.

"Drugim z kluczowych pakietów prac przy gazociągu podmorskim, za który odpowiada Gaz-System, jest przeprowadzenie robót budowlano-instalacyjnych na Morzu Bałtyckim. Wykonawca tego elementu inwestycji zostanie wyłoniony i ogłoszony w pierwszej połowie przyszłego roku" - podano także.

Baltic Pipe to strategiczny projekt - realizowany w Polsce przez Gaz-System a w Danii przez Energinet - mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 r. Dzięki niemu od października 2022 r. będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
WYRÓŻNIONE
Brrrr zimno
5 lata temu
Dziwne pytanie. Przecież na dostawę takich rur był przeprowadzony przetarg. I widocznie huta Ferrum albo nie brała w nim udziału albo nie mogła spełnić wymogów stawianych przez inwestora co do jakości rur oraz pobocznych warunków jak np.składowanie i transport rur.
KRKA
5 lata temu
dlaczego nie Polska fabryka..FERRUM?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (2)
Brrrr zimno
5 lata temu
Dziwne pytanie. Przecież na dostawę takich rur był przeprowadzony przetarg. I widocznie huta Ferrum albo nie brała w nim udziału albo nie mogła spełnić wymogów stawianych przez inwestora co do jakości rur oraz pobocznych warunków jak np.składowanie i transport rur.
KRKA
5 lata temu
dlaczego nie Polska fabryka..FERRUM?