Gazociąg o łącznej długości 191 km będzie biegł wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Trasa przecina trzy województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew, poinformowano.
Projektowany gazociąg został podzielony na dwa etapy realizacyjne:
- Etap I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km;
- Etap II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km.
Decyzja wojewody dotyczy obu etapów, zaznaczono.
"Dzięki dobrej współpracy z wojewodami w pierwszych dwóch miesiącach tego roku uzyskaliśmy większość pozwoleń potrzebnych do rozpoczęcia prac budowlanych w części lądowej Baltic Pipe. Proces przetargowy na wykonawcę robót i nadzór inwestorski na tym odcinku jest na zaawansowanym etapie" - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.
Inwestycja ma zapewnić możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i terminalu LNG w Świnoujściu. Wpłynie na swobodny transport gazu do południowych regionów Polski poprzez połączenie z gazowym Korytarzem Północ-Południe, podsumowano.
Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego oraz zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce.