"Polityka surowcowa została przyjęta przez Komitet Stały Rady Ministrów, jednak wymaga ona sporej weryfikacji i zmiany priorytetów. Chcielibyśmy, żeby ten dokument określał nasze potrzeby nie tylko z perspektywy surowców, które mamy w kraju, ale też, jak powinniśmy zapewnić surowce sprowadzane z różnych kierunków geograficznych" - powiedział Dziadzio podczas sesji plenarnej Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego (OSG) w Siedlcach. Agencja ISBnews jest patronem medialnym OSG.
Jego zdaniem, w polityce surowcowej powinny zostać uwzględnione zjawiska geopolityczne, które wpływają na to, skąd Polska będzie mogła sprowadzać surowce.
"Powinniśmy zwrócić uwagę także na surowce wtórne, na odzyskiwanie pierwiastków z surowców, które znajdują się u nas na hałdach. Polityka surowcowa to również woda pitna i zasoby energii geotermalnej" - dodał wiceminister.
Podkreślił też, że działania nakierowane na politykę surowcową państwa powinny być realizowane w horyzoncie czasowym kolejno 2025, 2030, 2040 i 2050 roku.
Dr Piotr Dziadzio objął stanowisko głównego geologa kraju i sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska 1 sierpnia 2019 r.