"Nasza platforma PSD2 - Yolt - działa w pierwszej fazie w UK, Francji i Włoszech. Później rollout będzie kontynuowany na kolejne kraje UE, ale nie ma konkretnego planu na najbliższe miesiące. W dłuższym horyzoncie nie ma sensu czynić założeń. Yolt osiągnie 1 mln klientów w okresie letnim po 2 latach działalności, Obecnie mamy 60% wolumenów PSD2. To znakomite wyniki na początek, bardzo zachęcające na przyszły paneuropejski rollout" - powiedział ISBnews Legrand podczas konferencji Money 20/20 w Amsterdamie.
Podkreślił, że celem innowacji to dostarczenie wartości, a Yolt jest platformą integrującą konta bankowe w ramach otwartej bankowości i to na początku zmian związanych z PSD2.
Legrand ocenił, że Polska była dotychczas innowacyjna i nadal w polskim sektorze bankowym jest wola innowacyjnych zmian.
"Udana implementacja Twisto pokazuje, że w Polsce jest przestrzeń dla nowych produktów, które zmieniają zasady biznesu nawet w silnie cyfrowym środowisku. Warto pamiętać, że model cyfrowy banków w Polsce był inspiracją dla wielu innych krajów" - wskazał CEO ING Ventures.
Według jego słów, jeśli chodzi o PSD2, to ze względu na to silnie konkurencyjny i nowoczesny ekosystem bankowy w Polsce sandboxem dla "open banking" są inne kraje UE, gdzie potencjał zmian rynkowych dzięki Open API jest znacznie wyższy.
ING zawarł dotychczas ok. 170 partnerstw z fintechami, w tym w 25 zainwestował łącznie 200 mln euro.
"Nasze strategiczne podejście zakłada obok typowej inwestycji kapitałowej także współpracę komercyjną aby te inwestycje rosły. Z 75% naszych inwestycji mamy współpracę komercyjną" - podsumował Legrand.
Sebastian Gawłowski