Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Bieżący tydzień może okazać się kluczowy

0
Podziel się:

Wbrew ponurym nastrojom na europejskich parkietach, we wtorek pozytywnie wyróżniła się warszawska GPW.

Bieżący tydzień może okazać się kluczowy

Wbrew ponurym nastrojom na europejskich parkietach, we wtorek pozytywnie wyróżniła się warszawska GPW. Giełdowe wskaźniki znalazły się na plusie, co świadczy o tym, że popyt na warszawskim parkiecie zdołał się otrząsnąć po czarnym poniedziałku, kiedy to WIG runął o prawie 3 proc. Na plus trzeba zapisać, że udało się odrobić część strat, bowiem indeks zyskał 0,6 proc.

Niemniej warto zauważyć, że chociaż WIG próbował wczoraj rosnąć, to kursy prawie połowy spółek spadły. To świadczy o tym, że wciąż trudno o impulsy do odważnych zakupów akcji. Niepokój o strefę euro pogłębiły informacje, że indeks PMI dla sektora usług wskazał w lipcu na spowolnienie szósty miesiąc z rzędu, a indeks dla produkcji przemysłowej spadł do poziomu najniższego od maja 2009 roku.

Nawet Niemcy, najsilniejsza gospodarka w strefie euro, nie są odporne na skutki kryzysu w regionie. Indeks PMI obrazujący aktywność przemysłu w Niemczech spadł w lipcu trzeci miesiąc z rzędu. Dodatkowo rynki straszy znów Grecja. Źródła, do których dotarł Reuters twierdzą, że jest mało prawdopodobne, że Grecja będzie w stanie spłacić swoje długi i możliwe, że konieczna będzie kolejna restrukturyzacja jej zadłużenia koszt takiego kroku poniosłyby zapewne Europejski Bank Centralny (ECB) oraz państwa strefy euro.

Rentowność na nowych maksimach

Rezultatem powyższych wydarzeń jest wzrost awersji do ryzyka na rynkach oraz efekt zarażania, który skutkował wzrostem rentowności obligacji z krajów PIIGS. Rentowność hiszpańskich dziesięciolatek balansuje powyżej 7,5 proc., czyli poziomu, który jest nie do utrzymania w dłuższym terminie. Zwrócenie się Hiszpanii o pomoc do MFW oraz bankructwo Grecji stają się coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Bieżący tydzień może okazać się kluczowy, jeżeli chodzi o perspektywy rynków akcji. Na giełdy napłynie sporo danych makro. Wtorkowe indeksy PMI stanowiły ich pierwszą partię, która niestety mocno rozczarowała inwestorów giełdowych. Wskaźniki wyprzedzające wskazują bowiem na dalsze systematyczne pogarszanie się koniunktury w gospodarce światowej, i to w szybszym tempie, aniżeli spodziewali się tego inwestorzy.

Na dniach poznamy także informacje o akcji kredytowej w strefie euro. Niestety, i te zapewne nie okażą się zbyt optymistyczne. Dobra strona całej tej komplikującej się sytuacji jest jednak taka, że rosną szanse, iż Europejski Bank Centralny zdecyduje się na kolejną odsłonę programu LTRO, tym bardziej że ostatnia obniżka stóp procentowych nie przyniosła na razie pożądanych skutków.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)