*Nowe rekordy ceny czarnego złota niepokoją prezydenta USA. Inwestorów na GPW czeka skrócony tydzień z czwartkową przerwą w związku z czerwoną kartką w kalendarzu. *
W miniony weekend prezydent George W. Bush na Światowym Forum Ekonomicznym dał do zrumienia, że zwiększenie wydobycia ropy naftowej ze źródeł Arabii Saudyjskiej, nie będzie wystarczającym krokiem w celu zażegnania kryzysu energetycznego. Wypowiedzi głowy USA podkreśliły istotę strategii w alternatywne źródła energii za oceanem. Tymczasem w trakcie piątkowej sesji w USA, cena ropa po czwartkowej korekcie, osiągnęła kolejne maksimum w wysokości niespełna 128 dolarów.
Dow Jones finiszował na -0,1 procent, S&P500 wskazał +0,1 procent, z kolei Nasdaq Composite stracił -0,2 procent. Technologiczny indeks około godziny 17:00 polskiego czasu osiągnął dno intraday, po czym kontyując wspinaczkę do końca sesji, odrobił większość wcześniej poniesionych strat.
Na warszawskim parkiecie w związku z czwartkowym świętem sesja na GPW się nie odbędzie. Tym razem inwestorzy nie mieli co liczyć na przychylność Zarządu GPW, w celu zamknięcia piątkowego handlu. Dwa długie weekendy w tym samym miesiącu, nie sprzyjają zdrowemu zachowaniu na parkiecie, gdyż w tym czasie pozostałe giełdy dyskontują kolejne wydarzenia.
Dzisiejsza sesja przyniesie publikację wielkości przeciętnego wynagrodzenia i przeciętnego zatrudnienia w Polsce w miesiącu kwietniu. W przypadku pierwszego prognoza mówi o 11,5 procent wobec ostatniego odczytu 10,2 procent.
Z kolei po godzinie 16:00 poznamy odczyt Indeksu wskaźników wyprzedzający LEI w USA za kwiecień. Oczekiwania rynkowe oscylują wokół -0,1 procent, a ostatnie wskazania pokazało +0,1 procent.
Generalnie w tygodniu nie spodziewamy się żadnych nadzwyczajnych wydarzeń. Raczej standardowe projekcje i odczyty makroekonomiczne. Na każdej sesji znajdą się oczywiście mniej i bardziej istotne dane, które powinny wpłynąć na notowania. Stara rada dla inwestorów opuszczających już w środę warszawski parkiet, mówi, żeby nie zostawać z otwartą pozycją podczas dłuższej nieobecności, chociażby ze względu na nieprzewidywalną reakcję rynku na zmiany na skorelowanych parkietach czy na niespodziewane newsy.