Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: WIG20 najlepszym indeksem w Europie

0
Podziel się:

O tym, co się dzieje na polskiej giełdzie czytaj w komentarzu analityka Money.pl.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Choć dzisiaj dominowały senne nastroje na giełdzie, to pod koniec sesji inwestorzy zdecydowali się dokupić największe akcje do portfela. Takie zachowanie nie ma raczej żadnych przesłanek wynikających z bieżących komunikatów z gospodarek bądź spółek, a słabo radził sobie szeroki rynek.

Optymizmu panującego na polskiej giełdzie nie podzielają inwestorzy z Europy Zachodniej. DAX, FTSE oraz CAC40 znajdują się widocznie pod kreską. Na minusie jest też indeks S&P500 odzwierciedlający zachowanie spółek z amerykańskiej giełdy.

Zobacz, jak zamknęły się najważniejsze indeksy na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Lekki spadek na Wall Street to efekt publikacji wyników Alcoi. Spółka zaprezentowała wyniki nieco lepsze od oczekiwań, jednak wynikało to ze zdarzeń jednorazowych. Tym samym traci dziś blisko 4 procent.

Fatalnie zakończyła się sesja dla lidera IT - Asseco Poland - spółka straciła 5,82 procent. Liderem blue chipów pozostał deweloper GTC, który zyskał 4,5 procent. Obroty wyniosły prawie 800 milionów złotych.

Czerwono w Europie. Co się dzieje na GPW?

Artur Nawrocki, godz. 15.31

Brak danych makroekonomicznych sprawia, że dzisiaj na warszawskim parkiecie niewiele się dzieje. Choć na zachodzie Europy dominują spadki, to indeks WIG20 walczy o utrzymanie się nad kreską. Jakiekolwiek impulsy nie spłynęły także zza Oceanu, gdzie Wall Street otworzył się w pobliżu kursu odniesienia.

Na Starym Kontynencie najważniejsze indeksy lekko zniżkują. CAC40 traci 0,10 proc., niemiecki DAX spada 0,15 proc., natomiast brytyjski FTSE znajduje się 0,33 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia. Najsłabszym indeksem jest grecki Athex (-3 proc.).

Zobacz, jak dzisiaj zachowuje się indeks WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dzisiaj o godzinie 20.00 zostanie opublikowana Beżowa Księga, która opisuje prognozy makroekonomiczne Rezerwy Federalnej oraz plany dotyczące prowadzenia polityki monetarnej.

Wśród polskich blue chipów najbardziej tracącymi spółkami są Asseco Poland oraz Tauron, które tracą ponad 3 procent. Na drugim biegunie znajduje się GTC zyskujące blisko 4 procent. Obroty przekraczają 500 milionów złotych.

GPW: Akcje są coraz tańsze. Aukcja we Włoszech pokazała, że...

Maciej Rynkiewicz, godz. 12.20

Po sporych wahaniach cen akcji na początku handlu, przewagę uzyskali sprzedający. Indeks WIG20 traci teraz około 0,15 proc., wpisując się w tendencje panujące dziś na europejskich rynkach akcji.

Niemiecki DAX traci teraz około 0,3 proc., niemal tyle samo, co francuski CAC40. Właściwie wszystkie najważniejsze indeksy w Europie dziś się kurczą, z giełdą w Atenach na czele. To już trzeci dzień spadków na rynkach akcji na Starym Kontynencie.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Sporo pesymizmu na rynku zasiała dzisiejsza aukcja włoskich obligacji. Rzym pożyczył na rynku 11 miliardów euro, emitując 3-miesięczne i roczne bony skarbowe. Rentowność tych o krótszym terminie zapadalności wyniosła 0,76 proc., z kolei 12-miesięcznych 1,94 proc., czyli najwyżej od sierpnia tego roku. Oznacza to, że rynkowa awersja do ryzyka jest wciąż bardzo duża.

W tych niekorzystnych warunkach do debiutu na GPW szykuje się Zespół Elektrowni PAK. Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych ruszają jutro, a cena maksymalna akcji wyniesie 33 złote. Piąty pod względem wielkości producent energii elektrycznej w kraju miał w pierwszym półroczu tego roku 214,4 mln zł zysku i 1,275 mld zł przychodów. Czy subskrypcja okaże się trafną inwestycją? O tym przeczytasz jutro w artykule naszego analityka.

GPW: Siły się równoważą. Jednak wciąż pod ważnym poziomem

Maciej Rynkiewicz, godzina 9:30

Indeks WIG20 na starcie dzisiejszych notowań skurczył się o 0,15 proc., podobną skalę zniżki zaliczyły szersze indeksy. Siły kupujących i sprzedających akcje jednak coraz bardziej się równoważą.

W równie nieokreślonych nastrojach pracują dziś inwestorzy w Europie. Niemiecki DAX tracił na początku około 0,1 proc., podobnie francuski CAC40, jednak teraz niewielką przewagę mają inwestorzy liczący na wzrosty akcji. To pierwsza wzrostowa sesja w Europie od dwóch dni. Kupujących wspierają teraz zaskakujące dane z francuskiego przemysłu. Produkcja wzrosła w sierpniu o 1,5 proc. Ekonomiści spodziewali się spadku na poziomie 0,2 proc.

Wśród polskich blue chips, od wczorajszego zamknięcia najwięcej dały zarobić papiery Boryszewa i GTC, odpowiednio około 3,4 i 0,9 proc. Po czerwonej stronie rynku stoi teraz osiem spółek, z Kernelem i Bogdanką na czele. Strata ukraińskiej spółki sięga procenta.

Rynek w umiarkowanych nastrojach przyjął lepsze od prognoz wyniki finansowe Alcoa. Aluminiowy gigant w trzecim kwartale 2012 roku zanotował 143 miliony dolarów straty netto, czyli 13 centów straty na akcję, względem 15 centów zysku na akcję w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak po odjęciu zdarzeń o charakterze jednorazowym, Alcoa wypracowała 32 miliony dolarów zysku, czyli 3 centy zysku na akcję, względem prognoz na poziomie centa na akcję.

Silne spadki na Wall Street. GPW przed ważnym testem

Paweł Zawadzki, godzina 22:55

Po spadkowych dwóch pierwszych sesjach tego tygodnia WIG20 nie tylko znalazł się poniżej psychologicznego poziomu 2400 punktów, ale również _ oddał cały zysk _ osiągnięty podczas rewelacyjnej sesji z ubiegłego piątku. Nie oznacza to jeszcze, że po kilku miesiącach wzrostów na GPW powrócą spadki. Niewykluczone jednak, że w najbliższym czasie siła kupujących zostanie przetestowana.

Dokładnie pięć lat temu, 9. października 2007 roku, amerykański indeks szerokiego rynku – S&P500 – wyznaczył swoje historyczne maksimum na poziomie 1565,15 punktów. Wtorkowa sesja nie przebiegała jednak po myśli posiadaczy akcji spółek notowanych na Wall Street.

Podobnie, jak w poniedziałek, pod kreską notowania kończyły wszystkie najważniejsze indeksy amerykańskich giełd. Znacznie większa była natomiast skala ich spadków. Dow Jones Industrial Average i S&P500 straciły po około 1 proc., a technologiczny Nasdaq został przeceniony o ponad 1,5 procent.

Zobacz przebieg wtorkowej sesji na Wall Street - S&P500 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Choć kalendarz publikacji makro był praktycznie pusty, to do kupowania akcji nie zachęcały pozostałe wiadomości napływające na rynki. Po pierwsze, Międzynarodowy Fundusz Walutowy obciął prognozę globalnego wzrostu gospodarczego na ten rok z 3,5 do 3,3 procent. To oznacza najniższy wzrost od recesyjnego 2009 roku.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/8/m132104.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw;obniza;wzrost;gospodarczy;dla;swiata,178,0,1173938.html) *Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie najgorzej od 2009 roku * _ Czy światowa gospodarka po prostu przechodzi przez fazę turbulencji, czy też obecne spowolnienie okaże się trwalsze. _ Po drugie, napłynęły także informacje, że zagraniczni wierzyciele Grecji mogą wydłużyć jej czas na ograniczenie deficytu budżetowego. To pokazuje, że kraj ma problemy z realizacją wcześniejszych obietnic. Również kupującym, z odważniejszymi ruchami, szczególnie się nie spieszyło. Choćby z powodu oczekiwania na publikację najnowszego raportu spółki Alcoa.

Już po zamknięciu sesji za Oceanem, tradycyjnie jako pierwszy z grona blue chipów, swoimi wynikami finansowymi pochwalił się właśnie aluminiowy gigant. Spółka w trzecim kwartale, po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych, zarobiła 3 centy na akcje. To 5-krotnie mniej niż przed rokiem, ale trzykrotnie więcej niż szacowali analitycy. Wyższe od rynkowych oczekiwań były także przychody, które wyniosły 5,83 mld dolarów (przed rokiem: 6,42 mld dolarów, prognoza: 5,54 mld dolarów).

Zobacz, jak w ciągu ostatnich kilku miesięcy radził sobie WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Lepszy od prognoz początek sezonu wynikowego w USA może nieco złagodzić negatywny impuls płynący z wyraźnie spadkowego zamknięcia wtorkowej sesji na Wall Street. Może jednak nie wystarczyć, aby zachęcić inwestorów do zdecydowanych zakupów. WIG20 w poniedziałek i wtorek _ oddał _ całość piątkowych wzrostów i obecnie wystarczyłby zaledwie 1-proc. spadek, aby zepchnąć go w okolice 2.350 punktów. Utrzymanie tego poziomu jest z kolei kluczowe dla kontynuacji trwających już kilka miesięcy wzrostów na GPW.

Środowy kalendarz publikacji makroekonomicznych znów nie zachwyca, jednak tym razem pojawią się w nim odczyty, które mogą skupić uwagę inwestorów. Z Europy poznamy między innymi francuską (8:45, prognoza: -0,3 proc.) oraz włoską (10:00, prognoza: -0,5 proc.) produkcję przemysłową za sierpień. Z USA kluczowa będzie Beżowa Księga. Raport o stanie amerykańskiej gospodarki tradycyjnie zostanie opublikowany już po zamknięciu sesji na GPW (20:00).

Inne wydarzenia, o których warto pamiętać to spotkanie prezydenta Francji Francois Hollande'a z premierem Hiszpanii Mariano Rajoy'em oraz aukcja (3- i 12-miesięcznych) włoskich papierów skarbowych o wartości 11 mld euro. O tym, na jakich warunkach Włochom udało się uplasować na rynku swój dług, powinniśmy dowiedzieć się jeszcze przed południem.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)