Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sławomir Koźlarek
|

Hossa w rozkwicie

0
Podziel się:

Hossa w rozkwicie – można by powiedzieć po dzisiejszej sesji na GPW. Bardziej wnikliwa obserwacja rynku skłania chyba jednak do zastanowienia. Po dużym wzroście obrotów w środę, rynek nie potwierdził dzisiaj nowego szczytu obrotami / DM BZWBK /

Hossa w rozkwicie – można by powiedzieć po dzisiejszej sesji na GPW. Bardziej wnikliwa obserwacja rynku skłania chyba jednak do zastanowienia. Po dużym wzroście obrotów w środę, rynek nie potwierdził dzisiaj nowego szczytu obrotami (170 mln zł), jednocześnie generując drugą z rzędu, dość nieprzyjemną w wymowie świecę. Indeks WIG 20 znajdował się dzisiaj nawet na poziomie 1258 pkt. by zakończyć się wartością 1247.98 pkt., a więc 0,36% wzrostem. Atmosfera na rynkach zagranicznych sprzyjała przez cały dzień wzrostom, a dodatkowym pozytywnym dla GPW czynnikiem był kolejny spadek w Budapeszcie, co może się wiązać z realokacją kapitału zagranicznego, między innymi na nasz rynek. Biorąc pod uwagę powyższe należałoby spodziewać się większego wzrostu, jednak aktywność strony podażowej na obecnych poziomach cenowych jest nadal spora. Czynnikiem zniekształcającym trochę notowania mogło być dzisiaj wygasanie serii M kontraktów terminowych – sesja poniedziałkowa będzie już wolna od tego obciążenia.
Blue chipy warszawskiego rynku zgodnie dzisiaj wzrosły. Skalą wzrostu wyróżniły się: Agora (+1.89%) oraz TPSA (+13.95%). Z punktu widzenia AT szczególnie interesująco wygląda zachowanie pierwszej z wymienionych spółek – pokonanie w cenach zamknięcia ostatniego lokalnego szczytu może sugerować możliwość kontynuacji zwyżki do poziomu 51zł. Ciężkich chwili spodziewali się zapewne dzisiaj akcjonariusze Elektrimu po informacji, która sugeruje możliwość złożenia wniosku o upadłość przez obligatariuszy Elektrimu. Mimo ponad 3-procentowego spadku przebieg dzisiejszych notowań należy chyba interpretować pozytywnie – poziom 2.50 zł znowu został obroniony, co może być interpretowane jako uformowanie krótkoterminowego, podwójnego dna i lokalnego dołka na wykresie kursu. Ponad 4% wzrósł kurs walorów Jelfy, co można tłumaczyć powtórnym dyskontowaniem informacji o zamiarze wypłaty 2.2zł dywidendy.
Miniony tydzień przyniósł kolejny znaczący wzrost indeksu WIG20 – w ujęciu tygodniowym mamy do czynienia z kolejną białą świecą, gdyby nie drugi tydzień czerwca byłaby to kolejna, ósma biała świeca. Powyższego defektu jest pozbawiony wykres WIG-u gdzie została ukształtowana kolejna, dziewiąta biała świeca, co zgodnie z japońskimi technikami analitycznymi jest ostrzeżeniem przed możliwością odwrócenia trendu. WIG 20 dotarł do silnej, w moim mniemaniu, strefy oporu pomiędzy 1250 – 1260pkt., obroty nie potwierdziły kolejnego szczytu, a na wskaźnikach technicznych zaczynają być widoczne negatywne dywergencje. Wydaje się, że otwieranie długich pozycji w najbliższym czasie staje się coraz bardziej ryzykowne. Taktyką wartą chyba polecenia jest realizacja ewentualnych zysków i pozostanie poza rynkiem do momentu rozstrzygnięcia pojedynku między inwestorami zachodnimi a OFE, które stanowią na razie stronę podażową rynku (takie odnoszę wrażenie). Przystąpienie przez OFE do
bardziej zdecydowanych zakupów na tych poziomach cenowych oznaczać będzie duże wzmocnienie trendu wzrostowego, a wtedy wzrost do poziomu 1370pkt. jest zupełnie realny. Osobiście stawiam jednak na lipcową korektę.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)