Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy pozbywają sie polskich akcji

0
Podziel się:

Silna przecena trwała pół godziny, po której rynek podjął próbę odrabiania strat . Zresztą nie ostatnią./ DM POLONIA NET /

Nieszczęścia chodzą parami. W przypadku ostatnich wydarzeń na warszawskim parkiecie chyba nawet stadami. I żadnego światełka w tunelu. Ale może to właśnie stwarza nadzieję, że punkt zwrotny obecnej dekoniunktury jest coraz bliżej. Oby. Wydarzenia wczorajszego dnia nie rozpieszczają inwestorów. Kilkuprocentowa przecena na rynkach zachodnioeuropejskich i dalsze zniżki na nowojorskim parkiecie to skutek coraz większego braku zaufania do kondycji finansowej i sposobów jej przedstawienia przez spółki. Rynki praktycznie nie reagują na żadne pozytywne sygnały z makroekonomii. Sesja za oceanem zakończyła się ponad 1% spadkiem Dow Jonesa, indeks rynku Nasdaq zaliczył zniżkę o ponad 3%. O szansie na zmianę trendów mogą już myśleć rynki azjatyckie, które raz po raz próbują wzrostów wbrew panującej tendencji. Dzisiejsza sesja zakończyła się niemal 2% w Tokio, indeks w Hongkongu zyskał prawie połowę z tego. Po wczorajszej wyprzedaży akcji, początek dzisiejszej sesji na zachodnioeuropejskich rynkach przyniósł chyba
opamiętanie. Indeksy większości z nich po pół godzinie notowań zyskują na wartości około 1%. Trudno raczej na taki rozwój wypadków liczyć w Warszawie. Na pierwszym planie informacja o dymisji Ministra Finansów. W tle przyjęcie przez rząd wstępnego projektu budżetu na przyszły rok z deficytem 43 mld PLN. Ze spółek niewiele ciekawego. Zatrzymanie byłego prezesa Optimusa nie powinno mieć wiele wspólnego z obecną sytuacją spółki giełdowej, ale jak się okazało spowodowało jej przecenę tylko wczoraj o ponad 12% /przez ostatnie sesje o kilkadziesiąt?/. Władzom ITI analitycy i inwestorzy udowodnili, że ich wycena holdingu jest poważnie zawyżona /emisja odwołana/. Kontrakty terminowe na WIG20 przed otwarciem rynku akcji traciły na wartości około 1%. Sesja zaczęła się od oczywistych spadków indeksów, które z minuty na minutę jeszcze się powiększały /pogorszyła się również atmosfera na rynkach zachodnioeuropejskich/.

INDEKSY
W ruch poszły akcje największych spółek. Zdecydowana podaż na Elektrimie i TPSA. kurs pierwszego spadł szybko niemal 6%, TPSA niewiele mniej docierając nawet poniżej do 10.00 PLN. Z telkomów najsilniejsza Netia /spadek około 1%/. Kilkuprocentowym spadkom nie oparły się walory większości spółek informatycznych, w tym Optimusa /ale już widać duży popyt na silnie przecenione akcje spółki/. Najsilniej zachowuje się sektor bankowy /spadki średnio 1.5%/. Po 2% tracą na wartości akcje KGHM i PKNORlenu. Silna przecena trwała pół godziny /WIG20 tracił ponad 2.5%, TECHWIG aż 4%/, po której rynek podjął próbę odrabiania strat . Zresztą nie ostatnią. Bardziej zdecydowany ruch w górę nastąpił dopiero przed 11.00, kiedy kurs akcji TPSA zaczął powracać do poziomu wczorajszego zamknięcia /10.50 PLN/. Poprawiło to nieco atmosferę na rynku i kursy walorów wielu innych spółek, w tym banków. Wydaje się, że tak już będzie przez większość dnia i chwilowe trendy wyznaczne będą przez zmianę ceny TPSA.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.07.03 Godz: 11:47
Spółek notowanych: 148
Spółek z kursami rosnącymi: 7 co stanowi: 4.7% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 46 co stanowi: 31.1% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 95 co stanowi: 64.2% rynku.

Największe wzrosty: SIMPLE /14.23%/, TELMAX /13.73%/, POLLENAE /4.88%/, STALPRODUKT /3.24%/

Największe spadki: OCEAN /-17.39%/, PEPEES /-13.27%/, KRUK /-12.58%/, APEXIM /-10.71%/

Łączne dotychczasowe obroty: 78.47 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 32.66 mln PLN

W notowaniach jednolitych nieco większe obroty. Na pierwszym fixingu do najbardziej płynnych walorów należały akcje Compensy, Sanoka i Unimilu.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.07.03 Godz: 11:46
Spółek notowanych: 84
Spółek z kursami rosnącymi: 8 co stanowi: 9.5% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 64 co stanowi: 76.2% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 12 co stanowi: 14.3% rynku.

Największe wzrosty: PROCHNIK /20%/, TUP /8.57%/, PPLHOLD /7.69%/, FORTE /4.29%/

Największe spadki: MORLINY /-18.89%/, NOVITA /-18.46%/, ENERGOPOL /-9.3%/, TONSIL /-9.09%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.45 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: COMPENSA które osiągnęły poziom: 0.13 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)