Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opanowanie wśród inwestorów na warszawskiej giełdzie

0
Podziel się:

Otwarcie notowań ciagłych przyniosło stabilizację indeksów na GPW / DM POLONIA NET /

Zapowiada się ciekawa sesja na warszawskim parkiecie. Jak bumerang powraca sprawa Elektrimu a kolejne doniesienia ze spółki tradycyjnie już stanowią zaskoczenie. Takim z pewnością jest propozycja jej zarządu w odpowiedzi na wniosek akcjonariuszy mniejszościowych w sprawie zwołania NWZA. Zarząd się „łaskawie godzi” tyle tylko, ze za kilka miesięcy. Konflikt wyraźnie się zaostrzył a inwestorzy będą mieli okazję do wykorzystania spekulacyjnych ruchów ceny w celu osiągnięcia krótkoterminowych zysków. Atmosfera na giełdach światowych uległa wczoraj zdecydowanej poprawie, ale należy się liczyć z jej dynamiczną zmianą. To efekt reakcji rynków na pojawiające się kolejne informacje ze spółek dotyczące wstępnych wyników finansowych za poprzedni rok oraz definiowanie prognoz na przyszłość. Wczoraj pozytywnie na temat perspektyw branży półprzewodników wypowiedział się JP Morgan. To jeden z czynników dzięki któremu indeks rynku Nasdaq wzrósł o ponad 2%. Bardziej stabilnie było na NYSE, Dow Jones zakończył sesję na
poziomie niewiele wyższym niż wtorkowe zamknięcie. Bez większych zmian zakończyła się sesja na giełdach azjatyckich /Tokio i Hongkong w zasadzie neutralnie/. Od niewielkich wzrostów rozpoczął się dzień na rynkach zachodnioeuropejskich, ale należy zauważyć że poprawę atmosfery za oceanem giełdy te zdyskontowały już wczoraj /DAX wzrósł ponad 2%/. Można oczekiwać, że wczorajsza korekta na warszawskim parkiecie spowoduje dzisiaj powrót do dalszych wzrostów. Chociaż na większą ich skale raczej nie należy liczyć. Wszystko wskazuje na to, że spółki giełdowe poczuły się zwolnione z publikacji wstępnych raportów przesyłanych do GUS-u za IV kwartał ubiegłego roku. Na takie informacje przyjdzie inwestorom czekać do publikacji raportów /pierwsza połowa lutego/. Przez godzinę poprzedzającą notowania na rynku akcji, kontraktami terminowymi na WIG20 handlowano po kursie około 0.5% wyższym od wczorajszego zamknięcia. Otwarcie notowań ciagłych przyniosło stabilizację indeksu WIG20 i wzrosty na TECHWIG-u /około 0.5%/.

INDEKSY
Mimo wszystko zaskoczył Elektrim /pozytywnie/. Z jednej strony rynek spokojnie przyjął informacje ze spółki. Z drugiej można przypuszczać, że w interesie dużych akcjonariuszy nie leży zbyt silna przecena jego walorów. Maksymalny spadek kursu walorów Elektrimu po otwarciu nie przekroczył 3% /do 10.30 PLN/. Walory Netii i TPSA na lekkich wzrostach. Po słabszym otwarciu wzrosty rozpoczęły również kursy akcji spółek informatycznych. Największe Sofbank /ponad 2%/. Stabilniej na większości banków. Nadal silne walory BZW i PEKAO. Kurs pierwszego po raz drugi /od wczoraj/ osiągnął poziom 60.00 PLN, tego drugiego „puka” do 100.00 PLN. W budowlance na uwagę zasługuje Budimex /obroty przy 29.00 PLN nadal duże/ i Mostostal Zabrze /drugi z kolei silniejszy wzrost kursu - dzisiaj około 3%/. Umacniają się kursy KGHM i PKNOrlen /wzrosty w granicach 1%/. Na uwagę zasługują Kruszwica /kurs rośnie od kilku sesji/, Swarzędz /po wczorajszej euforii kolejne kilka procent wyżej - emisja obligacji zamiennych i duży kontrakt na
rynku amerykańskim/. Przez pierwsze pół godziny rynek wyraźnie zwyżkował, po tym okresie wszedł w fazę stabilizacji. Indeksy WIG20 i TECHWIG oscyluja wokół wartości wyższych od wczorajszego zamknięcia o około 0.3-0.5%. Kolejny ruch „do góry” rozpocząl się po 11.30. Nieco wczesniej na rynek dotarły informacje o dobrym wyniku Nokii /za IV kwartał/ i podtrzymanej prognozie finansowej na obecny rok. Te informacje poprawiły nastroje głownie na większości giełd zachodnioeuropejskich.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.01.24 Godz: 11:45
Spółek notowanych: 142
Spółek z kursami rosnącymi: 40 co stanowi: 28.2% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 45 co stanowi: 31.7% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 57 co stanowi: 40.1% rynku.

Największe wzrosty: 4MEDIA /10.24%/, SWARZEDZ /5.62%/, STERPRO /5.5%/, TALEX /3.46%/
Największe spadki: GROCLIN /-7.34%/, MOSTALWAR /-4.76%/, EFL /-4.62%/, MOSTALSDL /-4.43%/

Łączne dotychczasowe obroty: 83.36 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 15.44 mln PLN

Pierwszy fixing notowań jednolitych przebiegł według utartego schematu. Najbardziej płynnymi walorami pozostają akcje Aniemexu, Polnordu i Vistuli, dla których to ostatnie dni na tym mniej prestiżowym rynku.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.01.24 Godz: 11:46
Spółek notowanych: 89
Spółek z kursami rosnącymi: 20 co stanowi: 22.5% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 57 co stanowi: 64.0% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 12 co stanowi: 13.5% rynku.

Największe wzrosty: PEMUG /20%/, EKOBROB /12.5%/, SANWIL /11.19%/, LDASA /11.11%/

Największe spadki: 7BULLS.COM /-11.11%/, KRAKCHEM /-8.23%/, WOLCZANKA /-5.56%/, BYTOM /-4.35%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.24 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: ANIMEX które osiągnęły poziom: 0.06 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)