Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Siódma wzrostowa sesja?

0
Podziel się:

W czwartek notowania akcji na globalnych rynkach, mierzone zachowaniem indeksu MSCI AC World, wzrosły szóstą sesję z rzędu, tym razem o 0,95 proc., co było najdłuższą serią ich zwyżek od września.

<b>Marek Nienałtowski</b> 
<br /><br />
Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.
<b>Marek Nienałtowski</b> <br /><br /> Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.

Pierwsza część piątkowego handlu jak na razie pokazuje, że dzisiejszy dzień może być siódmym z kolei podczas, którego ceny walorów spółek na świecie pójdą do góry.

Z jednej strony inwestorzy cały czas z niepokojem spoglądają na sytuację w trzech zapalnych punktach naszego globu tj. w: Europie (kryzys zadłużenia - głównie kwestia Portugali, w tym dymisja premiera oraz wczorajsze i dzisiejsze obniżki ratingu tego kraju, przez Fitch i S&P), Japonii (kwestie nuklearne) oraz regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (przede wszystkim Libia, ale też inne kraje).

Z drugiej zakładają oni jednak też to, że w realiach szybkiego wzrostu światowej gospodarki, wyrażanego solidnymi danymi makro, spółki zapewne pokażą dobre wyniki za I kwartał - a termin rozpoczęcia publikacji danych finansowych za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku zbliża się wielkimi krokami.

Nie bez znaczenia pozostają też ich opinie co do tego, że duża część przedsiębiorstw (głównie konstrukcyjnych i wydobywczych) zyska na fali odbudowy Japonii. A to czy założenia te oraz ten ogólny optymizm ma większy sens, pozostaje w tym momencie bez większego znaczenia.

W piątek w regionie Azji i Pacyfiku ceny akcji poszły średnio do góry o 0,77 proc. (indeks MSCI AC Asia Pacific). Z kolei o godz. 9:06 na Starym Kontynencie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 znajdował się na 0,23 proc. plusie, a na warszawskim parkiecie najszerszy jego wskaźnik, czyli WIG, rósł choć tylko o 0,01 procenta.

Dziś w kalendarium makroekonomicznym ważne dane zarówno z Eurolandu, jak i ze Stanów Zjednoczonych. O godz. 10:00 okaże się na jakim poziomie w marcu ukształtował się niemiecki indeks Ifo, o godz. 13:30 opublikowane zostaną informacje nt. PKB USA za IV kw., a o godz. 14:55 przedstawione zostaną końcowe wyniki indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów za marzec.

Piątek jest także drugim dniem szczytu Unii Europejskiej. Z Polski danych makro brak, ale po godz. 17:00 odbędzie się głosowanie nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym oraz poprawkami do tego projektu przyjętymi wczoraj przez komisję finansów.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)