Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wąski rynek

0
Podziel się:

Głównie dzięki bankom wzrostowa tendencja na rynku utrzymała się przez pierwsze pół godziny. Po 11.00 rynek nieco zaczął słabnąć. W dużej mierze za sprawą ograniczenia wzrostów na akcjach banków./ DM POLONIA NET /

Poza rynkiem Nasdaq, na większości światowych giełd wczorajsza sesja przyniosła niewielkie spadki indeksów. Ten pierwszy nadal pozostaje pod silnym wpływem informacji z największych spółek sektora IT, dotyczących publikacji prognoz i wyników finansowych za pierwszy kwartał bieżącego roku. Po poniedziałkowych negatywnych ostrzeżeniach przez IBM, wczorajsze doniesienia z Campaqa były znacznie bardziej optymistyczne. Ale wystarczyły one jedynie na początek sesji. Inwestorzy z obawą oczekują na doniesienia z kolejnych koncernów /min. pogłoski o możliwym ostrzeżeniu przez Cisco/. Indeks rynku Nasdaq zakończył wczorajsza sesję niemal 2.5% spadkiem wartości. Znacznie spokojniej na głównym parkiecie NYSE, Dow Jones obniżył swoją wartość tylko o 0.4%. Jedna z pozytywnych informacji dla rynku był spadek cen ropy na światowych giełdach po silnych zwyżkach związanych z decyzją o czasowym wstrzymaniu eksportu tego surowca przez Irak. Ze zmiennym szczęściem zakończyła się dzisiejsza sesja na giełdach azjatyckich.
Wyraźnymi wzrostami w Tokio /indeks +0.9%/ i podobnymi spadkami w Hongkongu. Od niewielkich spadków rozpoczęła się również sesja na rynkach zachodnioeuropejskich, ich skala po pół godzinie notowań nie przekracza 0.5%. Wydaje się, że w podobnych warunkach przebiegnie początek sesji na warszawskim parkiecie. Istotniejszych informacji dla rynku raczej brak. Dzisiaj rozpocznie się NWZA Elektrimu. Nie wykluczone, że zostanie ono jednak na kilka tygodni przerwane aby głowni akcjonariusze holdingu /i zależnej ET/ mogli dojść do porozumienia w sprawie rozwiązania problemu finansowego spółki. Przez godzinę poprzedzającą notowania na rynku akcji, kontrakty terminowe na WIG20 nie notowały większych zmian wartości. Początek sesji przyniósł około 0.5% spadki wartości indeksów WIG20 i TECHWIG-u. Ten pierwszy bardzo szybko rozpoczął odrabianie strat zbliżając się do poziomu z wczorajszego zamknięcia.

INDEKSY
Dobrze rozpoczęły sesję walory Elektrimu, notując około 1% wzrost kursu. Netia bez obrotu a otwarcie notowań na ponad 2% „minusie”. TPSA stabilnie z wyraźną tendencją wzrostową /13.60 PLN/. Akcje spółek informatycznych, które na wczorajszej sesji zanotowały wzrosty, dzisiaj bez większych zmian. Lepiej od sektora nadal zachowuje się Sofbank /ponad 0.5% wzrost kursu akcji/. Nadal dużą siłę wykazuje czołówka bankowa. Zyskują na wartości akcje BPH i PEKAO /kurs tego ostatniego przekroczył wartość sprzed ustalenia prawa do niemal 4 PLN dywidendy/. W budowlance bez obrotów, przypadkowe zlecenia sprzedaży powodują niższe otwarcia na większości walorów spółek tej branży. Lepiej od sektora zachowują się walory Mostostali Warszawa /kolejne kontrakty spółek zależnych/ i Płocka /akcjonariusze mniejszościowi „depczą” po piętach strategicznym/. Silnie zachowują się walory KGHM /wzrost kursu ponad 1%/, nieco słabiej PKNOrlenu /ale zainteresowanie jego akcjami nie słabnie/. Głównie dzięki bankom wzrostowa tendencja na rynku
utrzymała się przez pierwsze pół godziny. Kolejny kwadrans to stabilizacja na wysokości zdobytych poziomów. Po 11.00 rynek nieco zaczął słabnąć. W dużej mierze za sprawą ograniczenia wzrostów na akcjach banków. Zanim jednak do tego doszło kurs walorów PEKAO zdążył „zaliczyć” poziom 111 PLN a BZW - 73.60 PLN /historyczne maksimum/.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.04.10 Godz: 11:51
Spółek notowanych: 145
Spółek z kursami rosnącymi: 24 co stanowi: 16.6% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 49 co stanowi: 33.8% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 72 co stanowi: 49.7% rynku.

Największe wzrosty: ZREW /11.63%/, LUBAWA /4.71%/, BORYSZEW /3.45%/, STERPRO /3%/

Największe spadki: LTL /-12.03%/, GETIN /-10.71%/, HOWELL /-7.97%/, REMAK /-7.41%/

Łączne dotychczasowe obroty: 99.94 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: PEKAO które osiągnęły poziom: 23.70 mln PLN

Do grona najbardziej płynnych akcji w notowaniach jednolitych powracają akcje Obornik. Na pierwszym fixingu w znaczące obroty były jeszcze na walorach Energoaparatury i Suwar.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.04.10 Godz: 11:51
Spółek notowanych: 85
Spółek z kursami rosnącymi: 7 co stanowi: 8.2% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 64 co stanowi: 75.3% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 14 co stanowi: 16.5% rynku.

Największe wzrosty: DELIA /9.09%/, INDYKPOL /4.4%/, ELEKTROWAR /2.67%/, GPRD /2.04%/

Największe spadki: COMPENSA /-17.86%/, PEKABEX /-14.38%/, ODLEWNIE /-9.09%/, NAFTA /-6.25%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.23 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: OBORNIKI które osiągnęły poziom: 0.05 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)