Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamarła aktywność inwestorów

0
Podziel się:

Przedpołudniowa część poniedziałkowych notowań nie zmienia obrazu naszego parkietu. Tydzień temu pojawiły się na nim wyraźne sygnały sprzedaży i do dziś nie zostały anulowane.

Zamarła aktywność inwestorów

To każe z ostrożnością spoglądać w przyszłość i oczekiwać raczej dalszego ruchu w dół niż poprawy koniunktury. Przypomnijmy: WIG przełamał silne wsparcie w strefie 30,5-31 tys. pkt. Następnie wykonał ruch powrotny do tej bariery. Trzecią kolejną sesję próbuje się ponad nią przedostać, ale bezskutecznie.

Malejąca z każdym dniem aktywność inwestorów wskazuje na przyjmowanie przez nich coraz bardziej wyczekującej postawy. To zaś pozwala liczyć, że konsolidacja nie potrwa długo i jeszcze w tym tygodniu dojdzie do wyraźniejszego ruchu. Zarówno w piątek, jak i dziś, obroty na parkiecie są bardzo niskie.

Jeszcze dziś i jutro może dawać o sobie znać oczekiwanie na dressing, związany z zakończeniem miesiąca, kwartału i półrocza. Jednak z nowym miesiącem zacznie się coraz silniejsze oddziaływanie kwestii związanych ze zbliżającym się sezonem publikacji przez amerykańskie firmy wyników finansowych za II kwartał.

Znów kluczowym sektorem może się okazać branża finansowa. To głównie dzięki niej osiągnięcia trzech pierwszych miesięcy były lepsze niż się spodziewano. Można było mieć jednak wątpliwości co do jakości wykazywanych przez banki zysków. Jednocześnie w wielu przypadkach widzieliśmy dysproporcje między wynikiem netto a zyskiem na akcję.

To zjawisko może przybrać jeszcze większą siłę w II kwartale, bo wiele instytucji finansowych pozyskiwało środki na rynku giełdowym. Zresztą mamy tu pewien paradoks. Ożywienie na rynkach emisji papierów wartościowych ma szanse poprawić wyniki banków, ale jednocześnie prowadzi do rozwadniania kapitału korzystających z tego sposobu finansowania spółek. Jednocześnie uwaga inwestorów może być skupiona na wysokości odpisów na złe długi, które wyraźnie ciążyły bankom w I kwartale.

Nie bardzo widać obecnie czynniki, które mogłyby wyprowadzić indeksy powyżej tegorocznych szczytów. Tym samym alternatywny, jakie rysują się przed nimi to albo trwanie w trendach bocznych albo zniżki. Dla osób systematycznie lokujących w akcje w dłuższym terminie to drugie rozwiązanie byłoby lepsze.

ZOBACZ TAKŻE:

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.