Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Lotos blisko decyzji o inwestycji w Policach. Negocjacje na ostatniej prostej

2
Podziel się:

Grupa Lotos może wyłożyć nawet pół miliarda złotych na budowę wielkiej fabryki polimerów w grupie Azoty. Koniec negocjacji zbiegnie się z Mikołajkami.

Od tego czy Lotos wyłoży pieniądze może zależeć powodzenie projektu fabryki polimerów
Od tego czy Lotos wyłoży pieniądze może zależeć powodzenie projektu fabryki polimerów (Materiały prasowe, Lotos)

Negocjacje między Lotosem a Grupą Azoty zostały przedłużone z 22 listopada do 6 grudnia 2019 r. - podały firmy. Chodzi o potencjalną inwestycję tego pierwszego w wielką fabrykę polimerów nad Zalewem Szczecińskim, którą chce zbudować Grupa Azoty.

- Znaczny poziom skomplikowania procesu inwestycyjnego oraz wysokość wstępnie deklarowanego przez Lotos zaangażowania finansowego mają kluczowy wpływ na tempo prowadzonych rozmów - powiedział Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty i ZCh Police.

Wskazuje na długi proces decyzyjny - list intencyjny w tej sprawie podpisano w kwietniu. Wynika z procedury korporacyjnej, koniecznej we wszystkich partnerskich spółkach. Poza tym zmienił się ostatnio skład rządu i osobą odpowiedzialną za spółki państwowe jest teraz minister Jacek Sasin.

Zobacz też: Wraca resort skarbu. "Sasin to człowiek, który oprze się naciskom"

- Pomimo presji czasowej, uczestnicy rozmów są usatysfakcjonowani ich dotychczasowymi efektami. Prowadzone negocjacje znajdują się na zaawansowanym etapie, a do ustalenia pozostały ostatnie, szczegółowe kwestie - dodał Wardacki.

Projekt za 1,5 mld euro

- Projekt Polimery Police jest dla nas interesujący. Zgodnie ze strategią stanowi możliwość realizacji postulatu dywersyfikacji działalności Grupy Lotos. Widzimy w nim potencjał, dlatego zależy nam na kontynuowaniu rozmów i ustaleniu modelu naszego zaangażowania na partnerskich i bezpiecznych warunkach dla obu stron - dodał prezes Grupy Lotos Mateusz A. Bonca.

W skład zintegrowanego kompleksu chemicznego Polimery Police będzie wchodził: terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastruktura logistyczna oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Sercem projektu będą instalacje do produkcji propylenu oraz polipropylenu.

Obie instalacje zostały zaprojektowane w oparciu o amerykańskie licencje (Oleflex od firmy Honeywell Universal Oil Product oraz Unipol od firmy Grace), umożliwiające elastyczność produkcji i dostarczanie szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.

Całkowity budżet realizacji projektu wynosi ok. 1,5 mld euro, z czego 1,2 mld euro stanowić będą nakłady inwestycyjne. Na pozostałą kwotę składają się koszty funkcjonowania spółki celowej Grupa Azoty Polyolefins, koszty finansowe w okresie budowy oraz zakładane rezerwy na obsługę zadłużenia.

Model biznesowy projektu Polimery Police zakłada rosnące zapotrzebowanie na polipropylen w Europie.

- Know-how inwestorów oraz najnowsze technologie produkcyjne to czynniki rodzące duże szanse na efektywne przekucie projektu w sukces dla spółek z Grupy Azoty, ich Inwestorów oraz polskiej gospodarki - podkreślił Wardacki.

Zagrożenie z Rosji

We wrześniu 2019 roku Grupa Azoty podpisała z Hyundai Engineering Co., Ltd i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation porozumienie inwestycyjne, zakładające objęcie akcji Grupy Azoty Polyolefins przez koreańskich partnerów o wartości 130 mln dol. (ok. 500 mln zł). Spółki z Grupy Azoty zobowiązały się do zainwestowania w Projekt kwoty do 1,4 mld zł. Będą to głównie środki z oferty publicznej akcji Grupy Azoty ZCh Police.

Zapisy na akcje Polic wydłużono ostatnio do 9 grudnia. - Ktoś chce wrogo przejąć te akcje. Na walnym zgłosiła się podejrzana osoba - mówił informator money.pl. Według niego inwestor chce wykorzystać zmiany związane z utworzeniem nowego ministerstwa.

- Decyzję (o przesunięciu emisji - red.) warunkowały docierające do nas sygnały dotyczące przedłużających się procesów decyzyjnych po stronie głównych akcjonariuszy Grupy Azoty Police. Pozytywną stroną przesunięcia terminów będzie możliwość podjęcia decyzji przez inwestorów o udziale w emisji już po spodziewanym podpisaniu wiążącego porozumienia z Grupą Lotos - uzupełnia Wardacki.

Dzień przed nowym terminem zapisów na Police mija czas, do którego rosyjski Acron może wnieść pozew sądowy przeciw Grupie Azoty, która chce kupić 66 proc. nowych akcji Polic i tym samym dorzucić grubo ponad 700 mln zł na sfinansowanie inwestycji.

Na ostatnim walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki jeden z posiadaczy akcji zadeklarował przy tym chęć zakupu 90 proc. wszystkich akcji nowej emisji. Głosował analogicznie jak Acron. Teoretycznie mógłby wrogo przejąć spółkę z Polic. Ale tylko wtedy, gdyby na nowe akcje nie zapisała się Grupa Azoty, a zapisu dodatkowego nie złożyli pozostali akcjonariusze, głównie kontrolowani przez Skarb Państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Paw Łowicz
4 lata temu
Budujemy Drugą Polskę
piotr owicz
4 lata temu
Aby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej.