Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF przygotowało projekt ws. wstrzymania egzekucji administracyjnej

0
Podziel się:

Wstrzymanie egzekucji należności pieniężnych do czasu odwołania stanu epidemii ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 albo ogłoszonego po nim stanu zagrożenia epidemicznego zakłada projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych należności pieniężnych, zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

MF przygotowało projekt ws. wstrzymania egzekucji administracyjnej

W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że "wprowadzone dotąd środki powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa, polegające na ograniczeniu kontaktów personalnych, restrykcjach w zakresie przemieszczania się, kwarantanny, zamknięcia placówek handlowych i kulturalnych itp., wpływają bezpośrednio na popyt i podaż - w bardzo szerokim zakresie".

Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów, "wszystkich szkód epidemii, jak i jej skali, nie da się z góry przewidzieć, a wszystkie sektory gospodarki są ze sobą ściśle powiązane i od siebie, choćby częściowo, uzależnione" i z tego też względu proponuje, by rozporządzenie to odnosiło się do wszystkich zobowiązanych.

Kryterium wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych jest charakter należności pieniężnych, podlegających egzekucji administracyjnej.

Co do zasady wstrzymaniu mają podlegać wszystkie administracyjne postępowania egzekucyjne należności pieniężnych z wyłączeniem kar pieniężnych, m.in. nakładanych w związku z naruszeniami przepisów mających szczególne znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, czy też minimalizowania skutków wystąpienia epidemii.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że administracyjne postępowania egzekucyjne zostaną wstrzymane od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia odwołania stanu epidemii (bądź stanu zagrożenia epidemiologicznego). Stan ten może zostać odwołany rozporządzeniem ministra zdrowia.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)