Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MIR chce do inwestować 10% środków unijnych w rozwój małych miast

0
Podziel się:

Głównym założeniem przygotowywanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR) "Pakietu dla małych miast" jest zainwestowanie do 10% środków przeznaczonych dla Polski w przyszłym budżecie unijnym w rozwój małych miast, podał resort.

MIR chce do inwestować 10% środków unijnych w rozwój małych miast

"Małe miasta to metropolie Polski lokalnej. To tu znajdują się firmy i instytucje najważniejsze dla lokalnych społeczności. W małych miastach bije serce Polski lokalnej. Problem w tym, że często bije nierówno. Nasz pakiet to EKG, czyli diagnoza i rozwiązania oraz leki, które zapobiegają arytmii" - powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

W Polsce jest 685 małych miast, co stanowi 73% ogólnej liczby wszystkich miast. Są to miasta liczące do 20 tysięcy mieszkańców, w których mieszka 13% ogółu ludności naszego kraju.

"Wsparcie dla małych miast zaplanowaliśmy w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 oraz w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030. Naszym celem jest zmiana wizerunku małych miast i uczynienie z nich miejsc przyjaznych do życia, oferujących dobrej jakości miejsca pracy i odpowiednie warunkami do nauki i rozwoju" - czytamy w komunikacie.

Resort podkreśla, że zapewnienie wszystkim miastom warunków do trwałego rozwoju jest kluczowym elementem w procesie działań na rzecz osiągania celów rozwojowych, związanych zarówno z konkurencyjnością gospodarki, jej innowacyjnością, jak i rozwojem wrażliwym społecznie i zrównoważonym terytorialnie.

Zaplanowano 4 kategorie działań:

o projekty zintegrowane (czyli łączenie działań z różnych źródeł finansowania w celu kompleksowego wsparcia lub rozwiązania problemu, zgodnie z potrzebami danego obszaru),

o projekty służące zacieśnianiu współpracy z obszarami charakteryzującymi się dynamicznym rozwojem (budowanie powiązań funkcjonalnych, identyfikowanie obszarów współpracy sektora publicznego z prywatnym i społecznym),

o selektywne promowanie innowacyjnych rozwiązań, służących rozwiązywaniu specyficznych problemów danego miasta, na przykład rozwiązania mobilne, praca na odległość, e-learning oraz usługi społeczne i opiekuńcze,

o standardowy zakres wsparcia w postaci kopert/ konkursów dedykowanych małym miastom (dzięki czemu nie będą musiały one konkurować z dużymi ośrodkami), podano w materiale.

"Na rozwój małych miast przeznaczymy do 10% środków dla Polski w przyszłym budżecie unijnym. Pieniądze te będą pochodzić z krajowych i regionalnych programów operacyjnych" - podsumowano w komunikacie.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)