"W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie zbliżonym do maja (plus 7,8 wobec plus 7,7). Utrzymują się pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej oraz negatywne dotyczące sytuacji finansowej, głównie z powodu rosnących opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Firmy budowlane przewidują wzrost zatrudnienia zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem oraz wzrost cen robót budowlano-montażowych. Przedsiębiorcy przewidują pozytywne zmiany w zakresie zamówień na rynkach za granicą kraju (o 2,4 pkt proc. więcej niż przed rokiem). W czerwcu, w związku z mniejszą liczbą dni roboczych, oczekujemy wolniejszej dynamiki produkcji budowlanej - zbliżonej do 5% rok do roku" - czytamy w komentarzu do danych GUS.
"Wg wstępnych danych GUS w maju br. produkcja budowlano-montażowa zrosła o 9,6% r/r. To bardzo dobry wynik, szczególnie uwzględniając wysoką bazę sprzed roku, kiedy produkcja budowlana wzrosła o 20,7%. Równie dobrych odczytów spodziewamy się w kolejnych miesiącach, co powinno przełożyć się na wzrost stopy inwestycji w całym 2019 roku " - czytamy dalej.
Według wstępnych danych GUS, produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w maju 2019 r. o 9,6% r/r, narastająco w okresie styczeń-maj br. produkcja budowlana wzrosła o 9,3% r/r.