Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Nazwiska i adresy akcjonariuszy na tacy. Efekt uboczny zmiany prawa

3
Podziel się:

Posiadacz choćby jednej akcji będzie mógł poznać imiona i nazwiska oraz miejsca zamieszkania tysięcy osób - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Takie dane mogłyby potem zostać użyte np. w celach marketingowych.

Nazwiska i adresy akcjonariuszy na tacy. Efekt uboczny zmiany prawa
(PAP, Adam Warżawa)

O skutkach nowelizacji kodeksu spółek handlowych pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Realizacja słusznej idei walki z przestępczością gospodarczą realizowanej przez zwiększenie jawności akcjonariatu miałaby efekty uboczne.

Ustawa przewiduje obowiązkową dematerializację akcji w spółkach akcyjnych i komandytowo-akcyjnych, co doprowadzi do faktycznej likwidacji papierów na okaziciela.

Jak opisuje "DGP", stworzone zostaną elektroniczne rejestry akcjonariuszy spółek, które będą prowadzone m.in. przez domy maklerskie. Dostęp do danych tam zgromadzonych będzie jawny dla spółki i jej akcjonariuszy.

Na takie zagrożenie zwracało uwagę nawet Biuro Analiz Sejmowych, wskazując, że mogłoby to doprowadzić do utraty kontroli nad wrażliwymi danymi.

Zobacz także: Obejrzyj także: FaceApp na celowniku ministerstwa cyfryzacji. "Wykryliśmy nieprawidłowości"

Podobnego zdania jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. "Niektórzy nie będą chcieli dzielić się z nieznajomymi wrażliwymi informacjami na temat swoich inwestycji i wybiorą inne miejsca, gdzie ulokują oszczędności" - czytamy w opinii Stowarzyszenia, cytowanej przez dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
odpowiedź
5 lata temu
Teraz już będzie wiadomo kto i gdzie kradnie
JAG
5 lata temu
Pisowska głupota nie ma końca.
świadomość
5 lata temu
I bardzo dobrze !!! Nareszcie będzie wiadomo kto przejął majątek narodowy !!!
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.