"Od czasu publikacji poprzedniej projekcji napływały sygnały wskazujące na osłabienie tendencji spadkowych dynamiki globalnego PKB. Jednakże wybuch epidemii koronawirusa doprowadził do ponownego pogorszenia perspektyw wzrostu światowej gospodarki" - czytamy w "Raporcie o inflacji"
"W scenariuszu bazowym projekcji założono, że epidemię uda się opanować w stosunkowo krótkim czasie, a w konsekwencji obniżenie tempa wzrostu PKB w Chinach i gospodarce światowej będzie miało charakter przejściowy. Istnieje jednak ryzyko, że epidemia będzie miała ostrzejszy charakter, a jej przedłużanie się będzie miało ekonomiczne konsekwencje w postaci trwalszego obniżenia ścieżki wzrostu światowej gospodarki, m.in. na skutek problemów podażowych związanych z zaburzeniami globalnych łańcuchów dostaw" - czytamy dalej.
NBP oczekuje, że skutki rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 dla gospodarki Chin będą większe niż w przypadku epidemii SARS, która wpłynęła na przejściowe obniżenie tempa wzrostu PKB w tym kraju o ok. 2 pkt proc. w II kw. 2003 r.
"Od tamtego czasu w Chinach wrósł bowiem wyraźnie udział usług w tworzeniu PKB, co zwiększa ekspozycję tej gospodarki na szoki w sektorze transportu, turystyki czy rozrywki. O wiele większa niż w 2003 r. jest także skala restrykcji wprowadzonych przez władze chińskie mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Można także oczekiwać, że globalne skutki epidemii koronawirusa będą większe niż w przypadku SARS ze względu na czterokrotny wzrost udziału Chin w światowym PKB od 2003 r. i znaczy udział tego kraju w globalnych łańcuchach wartości dodanej" - czytamy także w "Raporcie"
Bank centralny zwraca też uwagę, że ważnym skutkiem rozprzestrzeniania się koronawirusa jest wzrost zmienności na rynkach finansowych oraz osłabienie nastrojów podmiotów gospodarczych.
NBP spodziewa się, że wzrost PKB w strefie euro wyniesie 0,9% w tym roku i 1,3% w przyszłym roku (w listopadowej projekcji oczekiwał odpowiednio: 1,1% i 1,3% wzrostu). W przypadku USA oczekiwany wzrost to 1,9% w tym roku i 1,8% w przyszłym roku (wobec wzrostu po 1,7% w obu latach według projekcji z listopada).
Projekcja marcowa z modelu NECMOD obejmuje okres od I kw. 2020 r. do IV kw. 2022 r. - punktem startowym projekcji jest IV kw. 2019 r. Projekcja została przygotowana na podstawie danych dostępnych do 18 lutego 2020 r. (cut-off date), podał bank centralny.