Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Negocjatorzy PE i Rady osiągnęli porozumienie ws. pakietu dla rolnictwa

0
Podziel się:

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady osiągnęli tymczasowe porozumienie w sprawie pakietu naprawczego UE dla rolników, producentów żywności i obszarów wiejskich, wartego 8,07 mld euro. Wszystkie środki na odbudowę zostaną im przekazane w latach 2021-2022, a nie - jak wcześniej planowano -  między 2022 a 2024 rokiem, poinformował Parlament.

Negocjatorzy PE i Rady osiągnęli porozumienie ws. pakietu dla rolnictwa

Porozumienie wymaga formalnego zatwierdzenia zarówno przez Parlament, jak i przez Radę.

"Negocjatorzy uzgodnili, że wszystkie fundusze zostaną udostępnione społecznościom wiejskim z unijnego instrumentu naprawczego w roku 2021 i 2022 roku. Komisja zaproponowała przekazanie środków między 2022 a 2024 r. Około 30% pomocy z 8,07 mld euro zostanie udostępnione w 2021 r., a pozostałe 70% - w 2022 r." - czytamy w komunikacie.

Uzgodniono również, że co najmniej 37% środków trafi wsparcie rolnictwa ekologicznego, działań związanych ze środowiskiem i klimatem oraz dobrostanu zwierząt. Co najmniej 55% natomiast - na rozpoczęcie działalności przez młodych rolników i inwestycje w gospodarstwach rolnych, które mają przyczynić się do stabilnego, trwałego i cyfrowego ożywienia.

Udział środków na odbudowę, które kraje UE przeznaczą na działania z korzyścią dla środowiska, nie powinien być niższy niż odsetek puli środków na rozwój obszarów wiejskich UE, które obecnie są wydatkowane ten cel, podano także.

UE sfinansuje do 100% kwalifikowanych działań z dodatkowych środków przekazanych przez Next Generation EU. Kraje UE nie będą musiały wpłacać żadnych dodatkowych pieniędzy ze swoich budżetów krajowych.

Negocjatorzy zgodzili się, że inwestycje dokonywane przez rolników i przetwórców żywności, które przyczyniają się do trwałego i cyfrowego ożywienia gospodarczego, mogły uzyskać wsparcie do poziomu 75% poniesionych kosztów. Zwiększono także pułap pomocy na rozpoczęcie działalności z Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla młodych rolników z 70 tys. do 100 tys. euro.

Tekst dotyczący tego instrumentu zostanie włączony do rozporządzenia przejściowego Wspólnej Polityki Rolnej. Uzgodnione przepisy przejściowe WPR będą następnie musiały zostać zatwierdzone przez Parlament i Radę, zanim będą mogły wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.