Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Notowania spółek energetycznych wyraźnie wzrosły. Reakcja na decyzję rządu

7
Podziel się:

W piątkowe południe notowania spółek energetycznych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zaczęły wyraźnie rosnąć. Kurs największej spółki z sektora - PGE - wzrósł o 6,5 proc., notowania Tauronu poszły w górę o 6,6 proc., a akcje Enei zyskały 2,3 proc. Powody reakcji inwestorów są jasne.

Notowania spółek energetycznych wyraźnie wzrosły. Reakcja na decyzję rządu
Notowania spółek energetycznych wzrosły (GETTY, Bloomberg)

Spółki energetyczne zyskują na giełdzie. PGE - wzrósł o 6,5 proc., Tauron o 6,6 proc., a Enea o 2,3 proc. Nagły wzrost notowań nastąpił po tym, jak w Ministerstwie Aktywów Państwowych powstał specjalny zespół, który ma zająć się wydzieleniem aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Immunitet ochroni Obajtka? Prawnik nie ma żadnych wątpliwości

Rząd ma plan na energetykę

Jak czytamy w zarządzeniu ministra opublikowanym w Dzienniku Urzędowym resortu, powołany zespół będzie miał za zadanie dokładnie przeanalizować uwarunkowania wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa działających w sektorze energetycznym.

Ponadto zespół nawiąże współpracę z tymi spółkami w celu wspólnego wypracowania założeń, kierunków oraz metod przeprowadzenia całego procesu wydzielenia. Do zadań zespołu będzie również należało opracowanie rekomendacji dotyczących koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych, które umożliwią sprawne przeprowadzenie operacji. Zespół ustali także krąg podmiotów, które będą odpowiedzialne za realizację wydzielenia i dokona podziału zadań między nimi.

Skarb Państwa chce przejąć aktywa węglowe

Minister przemysłu Marzena Czarnecka już na początku tygodnia zapowiedziała, że Skarb Państwa jest zainteresowany przejęciem aktywów węglowych od spółek energetycznych, ale zastrzegła, że musi to być kompatybilne z dostawami węgla z polskich kopalń. "Spółki energetyczne chcą się przede wszystkim pozbyć aktywów węglowych. I my jako Skarb Państwa jesteśmy zainteresowani, żeby te aktywa węglowe od spółek energetycznych przejąć, ale musi być to kompatybilne z dostawami węgla z polskich kopalń" - mówiła minister Czarnecka.

Resort aktywów państwowych chce dostosować aktywa węglowe przejmowane od spółek energetycznych do możliwości wydobywczych krajowych kopalni. Na pytanie, czy spółki energetyczne będą powiązane z wydobyciem z konkretnymi kopalniami, minister Czarnecka odpowiedziała krótko: "Będą dostosowane do polskich kopalń".

Wcześniej rząd musiał korygować swoje zapowiedzi

O planach rządu dotyczących wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych jako pierwsza wspomniała w wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" minister przemysłu Marzena Czarnecka. Tuż po jej słowach, 11 kwietnia, akcje spółek energetycznych notowanych na warszawskim parkiecie mocno spadły.

Jeszcze tego samego dnia Borys Budka, ówczesny minister aktywów państwowych (zastąpiony w piątek przez Jakuba Jaworskiego), prostował wypowiedź swojej koleżanki z gabinetu. Jak informował w rozmowie z PAP Biznes, docelowo aktywa węglowe zostaną wydzielone poza grupy energetyczne.

"Planowane jest przypisanie kopalni węgla do źródeł wytwarzania energii, a nie włączanie ich do spółek energetycznych" - podkreślił wówczas Budka.

Warto zauważyć, że temat restrukturyzacji spółek energetycznych i wydzielenia z nich aktywów węglowych pojawia się w debacie publicznej od dłuższego czasu. Spółki dążą do pozbycia się aktywów węglowych, które w obliczu coraz ostrzejszej polityki klimatycznej Unii Europejskiej stają się obciążeniem. Jednocześnie rząd, jako główny akcjonariusz, chce mieć kontrolę nad strategicznymi aktywami i dba o interesy górnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
giełda
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
WYRÓŻNIONE
*AHA*
5 miesięcy temu
GPW to żadna giełda ! GPE to jest "giełda " tylko dla spekulantów i prania brudnych pieniędzy ! Wałek na wałku z prezesami GPW włącznie !Nikt normalny nie gra na GPW ! Nikt normalny !
Mietek 1960
5 miesięcy temu
17,5 tysiaca srednia pensja za 2023 rok w JSW Gornictwo utopi Polskę
Bogdan
5 miesięcy temu
Made in Poland. … dalszy ciąg bałaganu związanego a właściwie celowego sabotażu branży energetycznej i górnictwa ! Do Polski importuje się więcej węgla aniżeli wydobywa sie w Polsce !!! Polski prąd jest droższy od Zachodnio Europejskiego !!! Dlaczego ??? Widać ze to są układy na szczycie władzy której to bagno pasuje bo obywatele RP za to zapłacą ! Będzie powtórka z modelu z lat 90 tych kiedy z dnia na dzień ogłoszono likwidacje łącznie ok 500 miliona miejsc pracy co spowodowało bezrobocie ponad 40% !! I od tego czasu rozpoczął się wielowymiarowy pogrzeb RP. … Spadek urodzeń dzieci , emigracja ekonomiczna do UE , likwidacja wielu firm państwowych , likwidacja wielu instytucji będąca pod patronatem państwowych firm A wygranymi zostali czerwona burżuazja wraz z czarną masonerią mająca do dyspozycji wiele milionów .. niewolników w RP … W wielu dziedzinach życia w RP nadal jest uprawiany sabotaż gospodarczy ! Dlaczego mamy najdroższy prąd w Europie ? Dlaczego mamy najdroższe śmieci w Europie Dlaczego płace w RP należą do najniższych w Europie ? Skala korupcji należy do wysokiego poziomy w skali globalnej ! Głośno o wielu przestępstwach osób z najwyższej półki politycznej i gospodarcze a także duchowej ( kościół katolicki , hierarchowie ) i … mają status @ święte krowy …
NAJNOWSZE KOMENTARZE (7)
Padaczka
5 miesięcy temu
Bo akcjonariusze czują grosz .........który zostanie bez zadnych skrupułow bandycko wydarty od ludzi - a trafi do tych łupieżców.
pop
5 miesięcy temu
czas na szwadrony
pop
5 miesięcy temu
jezeli tak to automatycznie powinny spasc ceny energii i to natychmiast.panstwo powinno brac energie i kopalnie.to samo z bankami.z innych natychmiast wyjsc.
To już koniec
5 miesięcy temu
Tusk przeproś żołnierzy i strażników granicznych .
Mietek 1960
5 miesięcy temu
17,5 tysiaca srednia pensja za 2023 rok w JSW Gornictwo utopi Polskę