Układ został zawarty w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu wszczętym na wniosek dłużnika 4 czerwca 2012 r. postanowieniem wydanym przez Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu 13 czerwca 2012 r., przypomniano.
"Wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego złożony przez spółkę ma na celu dokończenie realizacji planu restrukturyzacji zobowiązań spółki, ujętego w warunkach układu, z korzyścią dla wierzycieli PBG i z ich poparciem. Wniosek jest wynikiem sytuacji finansowej, w której znajduje się spółka [...]. Sytuacja ta spowodowana jest znaczącymi opóźnieniami w realizacji programu dezinwestycji majątku PBG oraz trudnościami w uzyskaniu zadowalających przychodów z tytułu sprzedaży majątku i z działalności bieżącej. Wniosek o uchylenie układu ma charakter techniczny i wynika z przepisów art. 152 Prawa Restrukturyzacyjnego" - czytamy w komunikacie.
Celem działań restrukturyzacyjnych podjętych przez spółkę jest zawarcie w toku postępowania sanacyjnego z wierzycielami układu o charakterze likwidacyjnym lub quasi-likwidacyjnym, na podstawie którego cały majątek PBG zostanie sprzedany, a wierzyciele zostaną zaspokojeni z przychodów ze sprzedaży majątku spółki, podkreślono.
"Sprzedaż wg reguł przyjętych w układzie, będzie miała charakter wynikowy (zaspokojenie z przychodów z działalności przedsiębiorstwa). Układ określi proporcje w jakich poszczególne grupy wierzycieli spółki będą brały udział w podziale środków pochodzących ze sprzedaży poszczególnych składników majątku" - czytamy dalej.
Grupa PBG świadczy specjalistyczne usługi budowlane w zakresie instalacji do wydobycia gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw oraz generalne wykonawstwo inwestycji z zakresu budownictwa energetycznego. Spółka jest notowana na GPW od 2004 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1,32 mld zł w 2018 r.