Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PGE: Aktywa gazowe w grupie będą pracować do 2042 roku

0
Podziel się:

Aktywa gazowe w Polskiej Grupie Energetycznej (PGE) będą pracować do 2042 r., poinformował prezes Wojciech Dąbrowski.

PGE: Aktywa gazowe w grupie będą pracować do 2042 roku
(Pixabay)

"Zakładamy, że aktywa gazowe będą pracować do 2042 r., bo to tego czasu działać będzie mechanizm wsparcia dla kogeneracji. Bacznie przyglądamy się nowym technologiom, wyzwaniom. Dziś nie ma technologii, która może zastąpić gaz. Decyzje inwestycyjne o budowie nowych mocy w gazie musimy podjąć najpóźniej do 2025 r." - powiedział Dąbrowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że obecnie budowane bloki - w Dolnej Odrze i planowany w Rybniku - być może będą pracować nieco dłużej, ale będzie to zależało od otoczenia gospodarczego.

"Dolna Odra nie jest kogeneracją [która jest objęta wsparciem], ale będzie wspierać energetykę morską, więc się obroni i jest niezbędnym źródłem do stabilizowania systemu elektroenergetycznego" - wskazał także prezes.

PGE podała dziś, że przyjęła nową strategię na lata 2021-2030 wraz z perspektywą do 2050 roku. Dokument zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. oraz nakłady inwestycyjne w źródła nisko- i zeroemisyjne na poziomie 75 mld zł w latach 2021-2030. Według strategii, do 2030 r. udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w portfelu wytwórczym wyniesie 85%, a energia odnawialna stanowić będzie 50% generowanej energii.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych - 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.