ScaleUp, podała spółka. Firma poszukuje innowacyjnych rozwiązań dla carsharingu oraz infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Współpracę ze startupami koordynować będzie Akcelerator PGE.
"Rozwijamy modele biznesowe w oparciu o nowe usługi, w tym między innymi carsharing. W tym celu przejęliśmy spółkę 4Mobility. Zajmujemy się również rozbudową infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Nasze ładowarki działają już w czternastu miastach" - powiedział członek zarządu PGE Nowa Energia Kazimierz Więcek, cytowany w komunikacie.
PGE Nowa Energia łączy kompetencje w obszarze elektromobilności i akceleracji startupów dla całej grupy kapitałowej PGE, podano.
By rozwinąć ofertę usług w dziedzinie elektromobilności i zdobyć przewagi konkurencyjne, PGE Nowa Energia chce nawiązać współpracę ze startupami pracującymi nad innowacyjnymi technologiami. Pomóc ma w tym program Pilot Maker Elektro ScaleUp, wyjaśniono.
"Z sukcesem łączmy największe korporacje z innowatorami. Tym ostatnim oferujemy nie tyko wiedzę i doradztwo na każdym etapie projektu, ale też dotację do 550 tys. zł na rozwój i pilotaż nowatorskiego rozwiązania" - powiedziała prezes techBrainers, operatora programu
Pilot Maker Elektro ScaleUp Magdalena Jackowska-Rejman, również cytowana w komunikacie.
"W dziedzinie carsharingu stawiamy na poprawę bezpieczeństwa. Interesują nas rozwiązania oparte na telemetrii, które pozwolą badać sposób wykorzystania naszych pojazdów czy prognozować ich awarie. Na podstawie analizy miejsc wypożyczania i oddawania samochodów chcemy też stworzyć programy, które zoptymalizują sposób rozmieszczenia aut w miastach" - dodał p.o. prezesa PGE Nowa Energia Tomasz Marzęda.
Spółka zainteresowana jest też rozwojem innowacji w dziedzinie ładowania e-pojazdów. W szczególności dostrzega duży potencjał w budowaniu komplementarnych układów, łączących stacje ładowania ze źródłami i magazynami energii, poinformowano również.
Współpracę ze startupami wyłonionymi w ramach programu Pilot Maker Elektro ScaleUp koordynować będzie Akcelerator PGE.
Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 25,95 mld zł w 2018 r.