"Podpisaliśmy ostatnio kilka umów - m.in. z KGHM, z PKP. Mamy jeszcze przygotowane listy intencyjne z następnymi potencjalnymi posiadaczami dużych gruntów" - powiedział Wasiłek podczas konferencji z analitykami.
"Potrzebne są mniej więcej 2 ha gruntu na 1 MW mocy w fotowoltaice, w związku z tym musimy mieć 'w obróbce' bardzo dużą powierzchnię. Pierwszych efektów inwestycyjnych spodziewamy się w następnym roku" - dodał.
Projekty prowadzone na już pozyskanych gruntach oznaczają potencjał ok. 750 MW mocy PV.
Grupa zawarła już porozumienia z Grupą Azoty i "Siarkopolem" (ws. budowy 5 MW w formule Corporate PPA, KGHM Polska Miedź (joint venture przy budowie i eksploatacji instalacji PV na terenach partnera) oraz PKP (wykorzystanie nieruchomości do budowy instalacji PV), przypomniała spółka w prezentacji.
"Chcemy być liderem rozwoju elektrowni fotowoltaicznych, nasze plany są bardzo ambitne. Chcemy w pełni wypełniać założenia, które są w PEP 2040. Nasze ambicje są takie, żebyśmy na te 10,2 GW przewidzianej w polityce energetycznej my uczestniczyli w 25%, a więc będzie to ok. 2,5 tys. GW" - podsumował Wasiłek.
Szacowane nakłady inwestycyjne programu elektrowni fotowoltaicznych to 6-8 mld zł.
Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.