"PGNiG posiada już spore doświadczenie we współpracy ze startupami nie tylko w ramach partnerskich programów akceleracyjnych, ale też dzięki prowadzeniu własnych działań scoutingowych realizowanych pod marką InnVento. Współpracę z HugeTECH zaplanowaliśmy na najbliższe dwa lata. Będziemy wybierać startupy, których rozwiązania technologiczne będą odpowiadać na nasze potrzeby rozwojowe. Kluczowe będzie dla nas przeprowadzenie pilotaży wybranych projektów, a w przypadku pomyślnych testów - możliwość komercyjnego wykorzystania i wdrożenie" - powiedział wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński, cytowany w komunikacie.
HugeTECH pozyskał na realizację programu akceleracyjnego IDEA Global grant w wysokości 9,6 mln zł od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która nadzoruje Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, znany jako Scale Up. Głównym jego celem jest wyłonienie, a następnie akceleracja projektów, które w największym stopniu przyczynią się do zwiększenia zakresu współpracy mikro- i małych przedsiębiorców z odbiorcami technologii. Startupy, które zakwalifikują się do akceleracji, muszą być gotowe do sprawnego rozwoju swojego projektu, by pozyskać do współpracy strategicznego partnera biznesowego - potencjalnego odbiorcę technologii. Rolę takiego partnera w programie akceleracyjnym IDEA Global będzie pełnić PGNiG.
W ramach poprzedniej edycji Scale Up PGNiG współpracowało z akceleratorem MIT Enterprise Forum Poland, a w ubiegłym roku ze Startup Hub Poland przy programie Poland Prize skierowanym do startupów z zagranicy.
"Jako partner i odbiorca technologii w programie akceleracyjnym PGNiG ma możliwość wyboru i podejmowania decyzji, z którymi startupami będzie bezpośrednio współpracować. Kompleksowy proces akceleracji i przygotowanie pilotaży będą pokrywane z dotacji PARP" - wyjaśnił Sekściński.
6 lutego 2020 roku w Warszawie odbędzie się Inspire Day by HugeTECH, podczas którego zaprezentuje się pierwsza grupa startupów biorących udział w akceleratorze IDEA Global, podano także.
"Wiemy, że łączenie szybkości i elastyczności startupów z zasobami i wiedzą dużych odbiorców jest trudnym, a także często skomplikowanym procesem organizacyjnym. Dlatego jako akcelerator udrażniamy swobodny przepływ idei i projektów, generując wartość dodaną na styku startup - korporacja. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z PGNiG otworzy nowe możliwości dla startupów" - dodał prezes HugeTECH Daniel Dereniowski.
HugeTECH tworzy i rozwija programy inkubacyjne oraz akceleracyjne we współpracy ze startupami. Pomaga im w uzyskaniu finansowania. Łączy projekty technologiczne z korporacjami, tworząc możliwości wejścia innowacyjnych rozwiązań na rynek. Wywodzi się z Koalicji Startupów INUP powstałej w Rzeszowie w 2016 roku. Prowadzi program Rzeszów Startup Akcelerator oraz organizuje cykliczny Rzeszów Startup Weekend.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.