Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG OD dostarczy do zakładów Synhosu prawie 8 200 ton LNG do końca 2021 r.

0
Podziel się:

PGNiG Obrót Detaliczny dostarczy blisko 8 200 ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) do zakładów chemicznych Synthosu w Oświęcimiu do końca 2021 roku. Kontrakt zakłada możliwość zwiększenia wolumenu dostaw o 30% w trakcie współpracy, poinformowały spółki. 

PGNiG OD dostarczy do zakładów Synhosu prawie 8 200 ton LNG do końca 2021 r.

Umowa została podpisana przez PGNiG Obrót Detaliczny i Synthos Dwory 7. W pierwszym etapie dostawy paliwa LNG będą realizowane z wykorzystaniem autocystern kriogeniczych.

"Wolumen to dokładnie 8 171 ton. Cały kontrakt to 442 cysterny, co oznacza, że dwie cysterny dziennie w trakcie trwania kontraktu będą docierały do Oświęcimia. Jest to gaz bardzo dobrej jakości. To gaz ziemny, który jest przerabiany na formę skroploną, więc nawet jeżeli będzie już w Oświęcimiu rura przesyłowa, to i tak pewnie część tego gazu, który dotrze będzie to będzie LNG, które zostanie zregazyfikowana w Świnoujściu" - powiedział wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło.

Podkreślił, że kontrakt Synthosu jest największy, bo rynek LNG jest mocno rozproszony - cechuje się dużą liczbą lokalizacji, przy jednocześnie niewielkich wolumenach.

"Podpisaliśmy ten kontrakt z prozaicznej przyczyny - oferta ta była najkorzystniejsza. Po drugie, współpracujemy też w zakresie dostaw gazu - wprawdzie w dużo mniejszych ilościach od lat i z powodzeniem, a po trzecie, bardzo lubimy podpisywać umowy z firmami, które mają polski kapitał" - powiedział prezes Synthosu Zbigniew Warmuz podczas uroczystości podpisywania umowy.

Dodał, że to początek przygody Synthosu z gazem wykorzystywanym do produkcji energii i zapowiedział, że spółka planuje dalsze inwestycje w ten obszar.

"Cieszy nas, że jesteśmy pierwszym wyborem, jeśli chodzi o dostawy LNG dla naszych klientów. Słyszymy też od naszych partnerów, że nasz gaz ma wyjątkowo wysoką jakość i niezakłóconą wiarygodność dostaw. To wszystko dzięki temu, że do terminalu w Świnoujściu sprowadzamy regularnie dostawy z Kataru, Stanów Zjednoczonych i Norwegii. Przygotowujemy się do tego, by od 2022 roku, w pełni od 2023 kupować w Stanach Zjednoczonych kolejne miliony ton gazu skroplonego rocznie. To świetny sposób na poprawę bezpieczeństwa dostaw do Polski, ale również robimy na tym świetny biznes, ponieważ ten gaz ma absolutnie konkurencyjną cenę w porównaniu z dostawami od partnera wschodniego" - powiedział wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak podczas uroczystości.

Skroplony gaz ziemny do zakładów Synthosa w Oświęcimiu będzie transportowany zarówno z terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, jak i z instalacji skraplającej PGNiG w Odolanowie. W przyszłości PGNiG OD planuje uruchomienie transportu kolejowego z wykorzystaniem ISO-Kontenerów . Kontrakt dopuszcza również możliwość zwiększenia wolumenów o jedną trzecią w zależności od zapotrzebowania.

PGNiG OD podkreśla, że skroplony gaz to jedno z najczystszych paliw dostępnych na rynku. Odbiorca po regazyfikacji otrzymuje paliwo, które w procesie spalania zapewnia najniższą emisję dwutlenku węgla spośród paliw przemysłowych, a także śladowe emisje pyłów, tlenków azotu i siarki.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)