"Podpisana dzisiaj umowa z Tecnimont S.p.A. stanowi drugą z trzech najważniejszych umów, jakie mają zostać zawarte w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych nawozów w Anwil S.A." - czytamy w komunikacie.
Instalacja granulacji będzie miała średnią wydajność na poziomie około 1 500 ton na dobę (w zależności od rodzaju nawozów) i pozwoli na równoczesną produkcję szerokiej gamy produktów różniących się głównie zawartością azotu i siarki.
"Anwil wybrał technologię granulacji mechanicznej, która umożliwi spółce poszerzenie asortymentu produktowego o saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli" - podano także.
Pierwszą umowę w ramach projektu firma podpisała pod koniec kwietnia 2019 r. z thyssenkrupp Industrial Solutions AG, która wybuduje instalacje kwasu azotowego o wydajności niemal 1 300 ton dziennie oraz neutralizacji o wydajności 1 200 ton dziennie. 22 maja 2019 r. został wmurowany kamień węgielny pod tę część inwestycji. Ostatnia umowa będzie dotyczyć budowy instalacji pomocniczych.
Projekt zakłada wzrost zdolności produkcyjnych nawozów Anwilu o 495 tys. ton rocznie, czyli do 1 461 tys. ton rocznie. Szacowany całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 1,3 mld zł. Zakończenie inwestycji planowane jest do połowy 2022 roku. Szacuje się, że po zrealizowaniu projektu zysk operacyjny EBITDA Anwilu może wzrosnąć o ok. 57 mln euro rocznie, przypomniano.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.