Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

PKN Orlen porozumiał się ze spółkami Enea i Energa. Wyjaśniła się przyszłość elektrowni Ostrołęka C

3
Podziel się:

Ostrołęka C miała być ostatnią elektrownią w Europie produkującą prąd z węgla. Już wiadomo, że zastąpi go bardziej ekologiczny gaz. Do projektu przystąpił oficjalnie PKN Orlen. Mniejszy udział w nim będzie mieć Enea.

Daniel Obajtek stoi na czele PKN Orlen.
Daniel Obajtek stoi na czele PKN Orlen. (Radoslaw NAWROCKI / Forum)

PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami Energa i Enea, dotyczące zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

PKN Orlen zadeklarował udział w finansowaniu projektu budowy elektrowni oraz przystąpienie do inwestycji w charakterze wspólnika. Porozumienie przewiduje zmiany struktury organizacyjnej, w tym ograniczenie udziału Enei jako wspólnika mniejszościowego z ograniczonym kwotowo limitem zaangażowania, w konsekwencji czego Enea nie będzie podmiotem współkontrolującym spółkę Elektrownia Ostrołęka.

- Chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej w Polsce. Dlatego w naszej strategii stawiamy na rozwój aktywów energetycznych w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych. W wielu krajach elektrownie gazowe są preferowanym rozwiązaniem przejściowym, które znacząco zmniejsza poziom emisji, a jednocześnie daje krajom czas na rozwój infrastruktury odnawialnych źródeł energii - komentuje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zobacz także: Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"

Zgodnie z zapisami porozumienia, PKN Orlen nie będzie uczestniczył w rozliczeniach z dotychczasowymi wykonawcami inwestycji, te będą rozliczane na dotychczasowych zasadach ustalonych pomiędzy Eneą i Energą. Jako docelowy wspólnik projektu koncern będzie jednak współdecydował o ich zakresie.

Zawarcie porozumienia otwiera drogę do dalszych rozmów wspólników dotyczących inwestycji, w wyniku których zawarta zostanie umowa inwestycyjna regulująca szczegółowo zasady zarządzania, w tym kontroli nad podmiotem realizującym inwestycję, finansowania oraz realizowania inwestycji.

Płocki koncern przyznaje, że znaczenie źródeł nisko i zeroemisyjnych będzie rosło w związku z restrykcyjną polityką klimatyczną na świecie. Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) do 2040 roku segment energetyki oparty na gazie będzie rósł w tempie 1,4 proc. rok do roku.

Przy uwzględnieniu obecnych i prognozowanych cen gazu, emisji i węgla, technologia oparta o gaz ziemny pozwala wytwarzać energię taniej niż rozwiązania bazujące na węglu kamiennym.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Pragmat
4 lata temu
Ile kasy już utopili w Ostrołęce Serce boli co oni robią
Tak
4 lata temu
Czy ktoś zapłaci za to marnotrawstwo motywowane politycznie. Kiedy Orlen będzie normalną spółką giełdową, a nie popychadłem polityków ?
krok
4 lata temu
A węgiel miał być taki święty i co????-----PiSie dno