"Wprowadzamy nowe postoje pociągów dalekobieżnych. W 2015 r. PKP Intercity obsługiwało prawie 300 miejscowości, w 2020 będzie obsługiwać ponad 400. Od nowego rozkładu będzie zatrzymywać się w 27 nowych miejscach np. Grodzisku Mazowieckim, Wołominie, Knurowie i Lubinie" - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podczas konferencji prasowej.
"Ten rozkład jazdy, który mamy okazję prezentować i wchodzi w życie 15 grudnia, wprowadza dużo ciekawych propozycji. Nowe pociągi, wydłużenia relacji, skrócenia czasu przejazdu na wielu trasach, nowych 6 par pociągów z Łodzi do Warszawy Lotniska Chopina i rozszerzenie oferty międzynarodowej" - wymienił prezes PKP IC Marek Chraniuk.
Nowy rokład oznacza "wprowadzenie nowych pociągów, skrócenie czasu przejazdu na wielu trasach, lepsza dostępność komunikacyjna poprzez wprowadzenie dodatkowych postojów na 28 stacjach, uruchomienie pociągów z Łodzi na Lotnisko Chopina w Warszawie oraz rozszerzenie oferty międzynarodowej", podkreślili PKP Intercity i PKP Polskie Linie Kolejowe.
Na tory wraca 7 par pociągów z Warszawy trasą podstawową przez Pilawę i Dęblin. Zwiększy się także liczba połączeń do Lublina z innych rejonów Polski. Do stolicy województwa lubelskiego będzie można dojechać bezpośrednio m.in. z Wrocławia, Katowic, Krakowa, Rzeszowa czy Kielc.
"Wykorzystane zostaną także pierwsze efekty trwającej modernizacji linii E30. Dzięki temu możliwe będzie bezpośrednie skomunikowanie Śląska z Podkarpaciem poprzez zwiększenie liczby par pociągów między Katowicami a Krakowem z 1 do 8" - czytamy w komunikacie.
PKP Intercity uruchomi też nowy pociąg EIC Paderewski, który połączy Warszawę z Poznaniem. Pasażerowie skorzystają z komfortowych wagonów oraz zyskają na czasie, ponieważ przejazd między stolicą a Poznaniem od grudnia zajmie już tylko 2 godziny i 41 minut.
"Nowymi pociągami będą także TLK Nogat łączący Elbląg i Warszawę z czasem przejazdu około 3 godziny i 35 minut, EIC Banach relacji Przemyśl - Kraków - Warszawa - Gdynia, kursujący w soboty w stronę Pomorza, a w niedzielę w odwrotnej relacji, wracający na Podkarpacie. Podczas szczytów przewozowych pojedzie nowy skład TLK Słupia relacji Łódź - Warszawa - Kołobrzeg, który ułatwi dojazd na Pomorze Środkowe. Znacznie łatwiej będzie także dojechać do i z Krynicy-Zdroju. W nowym rozkładzie PKP Intercity uruchomi trzy codzienne połączenia zamiast obecnych dwóch par sezonowych" - podano także.
Zakończenie prac modernizacyjnych prowadzonych przez zarządcę infrastruktury umożliwi zmianę tras części pociągów łączących Wrocław i Szczecin. W nowym rozkładzie jazdy pojadą przez Legnicę i Lubin, który tym samym znajdzie się w siatce połączeń PKP Intercity.
"Pociąg IC Dąbrowska relacji Lublin - Warszawa - Wrocław, w efekcie modernizacji linii kolejowej 281, zostanie skierowany Krotoszyn i Milicz, który tym samym uzyska dostęp do usług PKP Intercity. Także Pisz i Szczytno znajdą się wśród obsługiwanych przez przewoźnika miast. Stanie się to w lipcu 2020 roku, gdy pociągi z Białegostoku do Olsztyna będą kursować trasą objazdową po zamknięciu linii przez Giżycko" - zapowiedziano także.
Łącznie PKP Intercity wprowadzi dodatkowe postoje na 28 stacjach. Jeszcze w rozkładzie jazdy 2014/2015 pociągi PKP Intercity zatrzymywały się w 296 miastach i miejscowościach.
W grudniu zacznie kursować 6 par pociągów relacji Łódź - Warszawa Lotnisko Chopina, które będą skorelowane z rozkładem lotów Polskich Linii Lotniczych LOT. Połączenia będą obsługiwane nowoczesnymi składami zespolonymi PesaDART. W ten sposób PKP Intercity odpowie na potrzeby pasażerów lotniczych, a także zapewni dowozy i odwozy z pracy z obszaru stacji Warszawa Służewiec, obok której znajduje się biznesowe centrum Warszawy, wymienił także przewoźnik.
"Na najpopularniejszej trasie z Warszawy do Krakowa podróżni mogli wybierać spośród 25 połączeń - 5 par TLK, 6 par IC, 3 par EIC i 11 par EIP. Stolicę z Trójmiastem połączy 21 par pociągów, Warszawę i Poznań - 16, a Warszawę i Wrocław - 15. Na każdej z tych tras liczba połączeń jest porównywalna lub większa niż w rozkładzie jazdy na sezon 2018/2019" - wskazano w komunikacie.
Przewoźnik podkreśla, że stale rozszerza także ofertę połączeń międzynarodowych. W czerwcu 2020 roku PKP Intercity uruchomi piątą parę połączeń łączących Warszawę i Berlin. W nowym rozkładzie rozwinie się także oferta połączeń między Polską a Białorusią. Z 1 do 3 par dziennie zwiększy się liczna pociągów z Warszawy do Brześcia. IC Batory z Pragi i Budapesztu poprowadzi grupę wagonów do Moskwy, zaś IC Mickiewicz relacji Warszawa - Brześć - Warszawa będzie skomunikowany z pociągiem do Mińska.
"Wydłużenia relacji składu TLK Rozewie zapewni całoroczne połączenie do Żyliny na Słowacji. Pociąg zapewni codzienne skomunikowanie Trójmiasta, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia i Katowic ze Słowacją. Południe Polski zostanie skomunikowane z Czechami i Austrią poprzez uruchomienie dwóch nowych połączeń relacji Przemyśl - Graz - Przemyśl i Przemyśl - Ostrawa - Przemyśl. Będzie także więcej pociągów sezonowych do Czech. Trzy składy: TLK Wydmy, TLK Wolin i TLK Pirat zapewnią skomunikowanie Czech z Helem, Łebą, Kołobrzegiem i Świnoujściem" - podsumowano w materiale.