Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Zbudują rurociąg z Finlandii przez Polskę do Niemiec. Popłynie nim "paliwo przyszłości"

15
Podziel się:

Planowanym Nordycko-Bałtyckim Korytarzem Wodorowym z Finlandii przez kraje bałtyckie i Polskę do Niemiec, do 2040 r. może być transportowane ok. 2,7 mln ton odnawialnego wodoru rocznie – poinformował w poniedziałek fiński operator Gasgrid. Wodór nazywany jest paliwem przyszłości

Zbudują rurociąg z Finlandii przez Polskę do Niemiec. Popłynie nim "paliwo przyszłości"
Wodór może stać się paliwem przyszłości i alternatywą dla ropy (Adobe Stock, Tomasz Parys)

Rurociąg wodorowy z Finlandii do Niemiec, przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę, ma być jednym z pierwszych takich transgranicznych projektów w Europie – podkreślono w komunikacie.

Planowana średnica rury to 1,2 metra, a na odcinku 2,5 tys. km zlokalizowanych będzie kilka stacji kompresorowych – wynika z przygotowanego wstępnego studium wykonalności projektu korytarza wodorowego Nordic-Baltic Hydrogen Corridor (NBHC), który został wpisany na listę priorytetowych inwestycji w UE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak przejął firmę logistyczną od Niemców, która dziś generuje ponad 2 miliardy zł przychodów.

W pierwszej fazie przedsięwzięcia, do którego operatorzy sześciu krajów przystąpili wiosną tego roku, skoncentrowano się na aspektach technicznych, legislacyjnych oraz gospodarczych. W raporcie wskazano na potencjał państw położonych nad Bałtykiem w zakresie produkcji ekologicznego wodoru powstałego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, tj. słonecznej i wiatrowej.

"W Finlandii jest doskonały system przesyłu energii i odgrywamy w projekcie kluczową rolę, a kraje UE położone nad Bałtykiem mają duże doświadczenie w infrastrukturalnej współpracy regionalnej, w tym w zakresie przesyłu gazu czy energii elektrycznej" – powiedział dyrektor Gasgrid Olli Sipila.

Budowa korytarza wodorowego wpisuje się w transformację energetyczną i dekarbonizację unijnej gospodarki, w której wodór będzie jednym z kluczowych paliw. Oprócz Gasgrid Finland w projekt zaangażowani są operatorzy: Elering (Estonia), Conexus Baltic Grid (Łotwa), Amber Grid (Litwa), GAZ-SYSTEM (Polska) i ONTRAS (Niemcy).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Win7
4 godz. temu
Niema taniego ruskiego gazu dla Szwabów.t To teraz już gaz jest zły ale 10 lat temu błękitne ekologiczne paliwo????
evrr
4 godz. temu
Finlandia nie ma złóż wodoru a produkcja wodoru kosztuje gigantyczne pieniądze i olbrzymią ilość energii. 1 kg wodoru zajmuje ponad 19m3. Wodór ma 12 razy mniej energii w m3 niż gaz ziemny. A poza tym że go nie ma i nie będzie to jest ekologiczny. Choć nie tak na 100%
W.S.
4 godz. temu
Rosjanie są bardzo zadowoleni z tej informacji i czekają na szczegółowy plan przebiegu. Potem będą już tylko dziwne wycieki lub pożary.
tylko
6 godz. temu
Tak naprawdę to my tego fińskiego gazu duzo nie POtrzebujemy naprawimy raczej nostrim II
Freedom77
16 godz. temu
A my oczywiscie za darmo będziemy transmitowac przez nasz kraj ten gaz niemczurom . Jeszxze nie dawno Niemieckie " elity " w Brukseli mówiły : że tylko OZE - wiatr i słońce wystarczą ! A sami ciągną gaz i otwierają kolejne kopalnie !! Wszak Niemiec nigdy nie przyzna ze zrobił źle , że sie pomylił . A już zwłaszcza przed Polakiem . Podobnie było z Nord Stream ; gaz jak twierdzili to eko błękitna energia od odwiecznych przyjaciół z Rosji ... ale jak szatański projekt upadł - to każą Polakom usuwać piecyki gazowe bo nagle to brudna energia . Ciekawe ,kto tym razem bedzie niemieckim kandydatem na peezydenta RP ???