"Premier Sasin zapowiedział wydzielenie aktywów węglowych do osobnego podmiotu. Sądzę, że nasze wydzielone aktywa węglowe również tam trafią" - powiedział Obajtek podczas spotkania z dziennikarzami.
Dodał, że ze względu na obecną politykę instytucji finansowych posiadanie aktywów węglowych może stanowić przeszkodę dla pozyskiwania finansowanie.
Wśród akcjonariuszy Polskiej Grupy Górniczej jest przejęta przez PKN Orlen Energa (poprzez spółkę Energa Kogeneracja), a także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG, poprzez spółkę PGNiG Termika). PKN Orlen zawarł dziś ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad PGNiG.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.