"Dzięki nowej matrycy stawek w kieszeniach podatników pozostanie około 350 mln zł rocznie" - powiedział Sarnowski w trakcie śniadania prasowego. Zaznaczył, że obniżka VAT dotyczy przede wszystkim towarów codziennego użytku.
Obowiązująca od dziś nowa matryca stawek VAT zmienia sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT, odchodzi od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 roku na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towarów oraz PKWiU z roku 2015 w zakresie usług. Chodzi o objęcie jedną stawką całych grup towarów.
"Znacznie zmniejszyła się liczba towarów, które mogą być opodatkowane różnymi stawkami. Jeszcze wczoraj regulacja opisywała prawie 250 kategorii towarów z różnymi stawkami VAT-u, teraz ich jest około 100, czyli 2,5 raza mniej. Z tej zmiany skorzystają przedsiębiorcy [...] a także konsumenci" - zaznaczył Sarnowski.
Przypomniał, że od dzisiaj wiążące dla administracji stały się, wydawane od 1 listopada 2019 roku Wiążące Informacje Stawkowe (WIS). Przedsiębiorcy mogą z nich skorzystać w przypadku wątpliwości co do stawki VAT. Są wydawane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek podatnika. Wniosek można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, listownie albo osobiście.
Zgodnie z nową matrycą VAT, obniżka stawki podatku od towarów i usług obejmuje:
- Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów - z 8% na 5% (tak jak na wszystkie owoce)
- Pieczywo oraz ciastka - (obecnie 5%, 8% i 23% w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości) - do 5%
- Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna - z 8% na 5%
- Niektóre przyprawy, objęte obecnie stawką 23% jak np. musztarda, papryka, tymianek, pieprz - z 23% na 8%
- Żywność dla niemowląt i małych dzieci, artykuły higieniczne - z 8% na 5%
Wzrost stawki obejmuje:
- Niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kurkumę, kmin i szafran) - z 5 do 8%.
- Owoce morza (homary i ośmiornice, krewetki, ostrygi, kawior, a także dania z nich sporządzone) - z 5% do 23%
- Lód używany do celów spożywczych i chłodniczych - z 8 do 23%.
- Drewno opałowe z 8% do 23%
Zmiany dotyczą też opodatkowania usług:
- Czynności dokonywane w ramach działalności gastronomicznej - co do zasady 8%