Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za wzmocnieniem nadzoru nad zagranicznymi ubezpieczycielami

0
Podziel się:

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która ma zapewnić Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) skuteczne mechanizmy nadzoru nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń oraz zakładami reasekuracji. Poparło ją 98 senatorów.

Senat za wzmocnieniem nadzoru nad zagranicznymi ubezpieczycielami

"Te przepisy będą dotyczyły tylko podmiotów, które działają i sprzedają ubezpieczenia w Polsce, a uzyskały licencję w innym kraju. One nie uzyskały licencji do sprzedaży nadzorowanej przez KNF, bo nie ma takiego wymogu" - powiedział w trakcie debaty, poprzedzającej głosowanie wiceminister finansów Piotr Nowak.

Nowelizacja wdraża do polskiego prawa przepisy dyrektywy 2019/2177 w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II), dyrektywy 2014/65 w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz dyrektywy 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych dotyczą środków nadzorczych wobec zakładów ubezpieczeń z tytułu naruszenia terminu na wypłatę odszkodowania. Komisja Nadzoru Finansowego - w przypadku konieczności niezwłocznego usunięcia lub zapobieżenia naruszenia interesów ubezpieczających, ubezpieczonych i uprawnionych z umów ubezpieczenia - otrzymuje kompetencje do zastosowania nadzwyczajnych środków nadzorczych wobec zagranicznych zakładów ubezpieczeń oraz reasekuracji.

Kompetencja ta ma być ograniczona jedynie do przypadku pilnego, gdy określone działania powodują rzeczywiste i nieuchronne ryzyko wystąpienia poważnych nieprawidłowości ze szkodą dla ubezpieczonych lub innych podmiotów. W założeniu ma doprowadzić do ograniczenia liczby dokumentów, skrócenia procedury interwencji oraz czasu jej trwania.

Nowelizacja doprecyzowuje również przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, odnoszące się do środków nadzorczych stosowanych wobec krajowych i zagranicznych zakładów ubezpieczeń z tytułu naruszenia przepisów, określających termin na wypłatę odszkodowania. W przypadku jego niewypłacenia w terminie, organ nadzoru będzie nakładał kary pieniężne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)