"W listopadzie 2020 spadki rok do roku były na poziomie 50-80%, a w grudniu, miesiącu generującym zawsze największe obroty w roku, z racji chwilowego otwarcia stoków narciarskich oscylowały w okolicach 50%. W styczniu 2021 zaś, jeśli stoki nie zostaną otwarte, szacujemy spadki na poziomie 80%. Podobnie może być w lutym, jeśli obostrzenia nadal będą obowiązywać" - tłumaczy przewodniczący Komitetu Narty Snowboard Outdoor, organizator targów i testów narciarskich Snow Expo Arkadiusz Walus, cytowany w komunikacie.
Walus zwraca też uwagę, że reprezentowana przez Komitet branża ma charakter sezonowy i w związku z tym nie odrobi strat w miesiącach wiosennych czy letnich, a stoki magazynowe będą zalegać i wymagać finansowania przez cały kolejny rok.
"Komitet domaga się: Poszerzenia listy objętych pomocą sektorową branż o oznaczone następującymi kategoriami PKD: 47.64.Z - sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (w Tarczy 2.0 są tylko wyspecjalizowane sklepy z odzieżą sportową), 46.42.Z - sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia, 46.90. Z - sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana, 32.30.Z - produkcja sprzętu sportowego" - podano także.
Komitet apeluje także o zorganizowania dodatkowych, tygodniowych ferii zimowych "Ferie+" w okresie od 23 stycznia do 3 kwietnia 2021 r., z podziałem na województwa; rozszerzenia oraz daleko idących uproszczeń systemu rekompensat za straty powstałe w wyniku ograniczeń i zakazu prowadzenia działalności dla podmiotów związanych z branżami narciarską, snowboardową oraz outdoorową; przyznania subwencji i niskooprocentowanych, gwarantowanych przez Państwo kredytów na utrzymanie płynności poszkodowanych podmiotów, z tytułu zakupionych przed sezonem, a nie sprzedanych obecnie zapasów magazynowych; pilnego otwarcia stoków narciarskich, gastronomii, hoteli, pensjonatów i schronisk - przy zachowaniu reżimu sanitarnego oraz odpowiednich procedur , a także stworzenia dodatkowego bonu "Ferie+" na opłacenie obozów narciarskich dla dzieci, na zakup i wypożyczenie sprzętu sportowego, skipassów, szkoleń.
Autorzy postulatów wierzą, że zostaną one uwzględnione w planach, pracach i decyzjach związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się pandemii Covid-19 w Polsce.
"Jesteśmy otwarci na konsultacje. W obecnym kryzysie liczy się bowiem każda odpowiednio przygotowana i adresowana pomoc. Zdajemy sobie również sprawę, jak ważne jest odpowiednie rozeznanie zagrożeń pandemicznych i przygotowanie właściwej strategii do ich zminimalizowania. Jednak uważamy, że tylko szeroko skonsultowane i właściwie zakomunikowane działania mogą przyczynić się do ostatecznego pokonania pandemii" - deklarują przedstawiciele zrzeszonych w Komitecie Narty Snowboard Outdoor firm, cytowani w komunikacie.
Jednocześnie podkreślają, że jako Komitet mogą służyć rozwiązaniami, które mogą przyczynić się do uratowania ich branż, a także dać asumpt do poprawy zdrowia i kondycji Polaków.
"Przedłużenie zamknięcia stoków narciarskich jest dla nas tragiczne w skutkach, reprezentujemy tysiące przedsiębiorców, którzy każdego dnia ponoszą z tego tytułu ogromne straty, coraz bardziej licząc się z możliwością zakończenia swojej działalności i zwolnienia zatrudnionych u siebie osób. Nasz głos pozwoli Panu na ukształtowanie opinii na temat całej branży i skierowanie do niej pomocy. Będzie także okazją do analizy, jakie decyzje mogą i powinni podjąć Państwo w najbliższym czasie, aby uchronić spory segment gospodarki i tysiące miejsc pracy" - powiedział Walus.
Dodał, że upadek tej branży spowodować może wzmocnienie konkurencji zza granicy, a ta - np. w krajach sąsiednich - otrzymała już od swoich rządów wystarczające wsparcie na przeżycie.
Branża Narty-Snowboard-Outdoor, obejmuje: producentów i dystrybutorów sprzętu sportowego, sieci handlowe zajmujące się sprzedażą tego sprzętu, ponad 1000 specjalistycznych sklepów narciarskich, snowboardowych i outdoorowych, ponad 1000 wypożyczalni nart. Zatrudnia w Polsce ponad 50 tysięcy osób oraz generuje obrót ponad 5 mld zł rocznie w samych tylko miesiącach zimowych.